Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

MEHMET ÖZTÜRK; “BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ KALİTEDEN TAVİZ VERMEMEKTİR.”

Yıllar önceydi…

İsmetpaşa mahallesinde Hilmi Bayrak kahvesinin tam karşısında atıl bir fırın vardı…

Bu fırını bir vatandaş çalıştırıyordu…

Mal sahibi Sönmezler Fırının kurucusu Mehmet Öztürk idi.

Oradan geçerken Mehmet Öztürk kardeşimi fırında gördüm.

Kendisine “Hayırdır fırın sana mı geçti dedim?”

Bana “İbrahim Ağabey, mülkü zaten bizimdi arkadaş çıktı ben üstlendim. İnşallah yapacağım restorasyon çalışmalarıyla natürel, göze hoş gelen bir fırın yapmayı düşünüyorum.” Demişti.

Birkaç yıl sonra tekrar kendisini ziyarete gittiğimde eski fırın gitmiş öyle bir eser ortaya koymuş ki, gerçekten ben bir ağabeyi olarak gurur duydum.

Çok natüreldi…

Genelde ahşap kullanmış.

Bir dikkatimi çeken hususta ekmek konusunda olmazsa olmazı Bafra halkına hem hijyen hem kaliteli ekmek satabilmekti.

Bunu da başardı…

Bildiğim kadarıyla ekmek ununu bile şehir dışından özel olarak getirtiyordu.

Sadece un mu?

Kendisine sordum; “biz ekmek deyince aklımıza hemen un gelir, bunun yanında hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?”

İbrahim Ağabey, “İşte burası çok önemli sadece un ile bitmiyor. Bunun yanında ekmek yapımında kullanılan unun yanında tuz ve mayadır. Ekmeğin temel hammaddelerinden olan buğday unu, temizlenmiş ve tavlanmış buğdayın öğütülmesiyle elde edilen yarı işlenmiş bir gıdadır.

Unların rengi, protein miktarı, protein kalitesi, üniformitesi, su absorpsiyonu, yoğurma ve fermentasyon toleransı, hamurun gaz meydana getirme kabiliyeti, glutenin gaz tutma kapasitesi ve diastatik aktivitesi ekmeklik unların kalitesini gösteren başlıca kriterlerdir.

Ekmeklik un, bunu çoğu kişi bilmez Triticum aestivum türü buğdaydan elde edilir.”

ÖZTÜRK: “EKMEK YAPIMINDA SUYUN ÇOK ÖNEMİ VARDIR”

Sönmezler Unlu Mamulleri Kurucusu Mehmet Öztürk kardeşim ekmek yapımıyla ilgili konuşmasına şöyle devam etti;

İbrahim ağabey, Su, hamurda diğer bileşenlerin karışmasını sağlayan, hamura arzu edilen viskoelastik yapıyı kazandıran, fermantasyonun cereyanını sağlayan ve son ürün kalitesi üzerinde etkili olan bir bileşendir. Ekmek yapımında kullanılacak sular genel olarak içilebilir nitelikte, mikrobiyolojik yönden güvenli, berrak ve orta sertlikte olmalı, alkali olmamalıdır.”

EKMEKTE TUZUN ÖNEMİ NEDİR?

Sönmezler Unlu Mamulleri Kurucusu Mehmet Öztürk, tuz konusunda da şu vurguları yaptı;

“Tuz, ekmeğin tat ve lezzetini geliştirerek hazmolma kabiliyetini artırır ve besleyici değerine olumlu etki eder. Tuzun hamurun fiziksel özelliklerini etkileyici ve glüteni kuvvetlendirici rolü vardır. Yüksek tuz hamur fermantasyonunu ve maya aktivitesini inhibe ederek hamurun gaz oluşturma gücünü düşürür. Ekmekçilikte kullanılan tuzun depolamada topaklaşmaya neden olmayacak ve yeterli çözünürlük sağlayacak boyutta, temiz, parlak, beyaz olmalı ve nem çekici madde içermemelidir.”

EKMEK YAPIMINDA MAYANIN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Sönmezler Unlu Mamulleri Kurucusu Mehmet Öztürk kardeşim maya konusu ile ilgili hepimizi yakından ilgilendiren, bu konuda şu görüşlere yer verdi;

Ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) hamurdaki basit şekerleri fermantasyona uğratarak fermantasyon sonucu oluşan CO2 ile hamurun kabarmasını, fermantasyon ürünü diğer maddeler de hamurun olgunlaşmasını ve aroma oluşumunu sağlar. Hafif, uygun tekstürel özellikler kazanmış, ağızda kolay çiğnenebilen, sakızlaşıp topaklaşmaksızın yumuşak kalabilen ve kolay hazmedilen, iyi bir tat ve aromaya sahip pişirilmiş fırın ürünleri ancak hamur fermantasyonu(mayalanma) sonucu üretilebilmektedir. Ekmek mayasının kimyasal bileşimi, üretilmesi, muhafazası, aktivitesi ve stabilitesi açısından önemlidir. Biz maya konusunda da oldukça titiziz. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bizim OLMAZSA OLMAZIMIZ KALİTEDEN TAVİZ VERMEMEKTİR. Bu nedenle ekmek yapımımızda en kaliteli mayayı kullanıyoruz.”

EKMEKTE KATKI MADDELERİ KULLANIYOR MUSUNUZ?

 Sönmezler Unlu Mamulleri Kurucusu Mehmet Öztürk kardeşime “EKMEKTE KATKI MADDELERİ KULLANIYOR MUSUNUZ?” sorusunu yönelttim

Mehmet Öztürk katkı maddeleri ile ilgili çok güzel bir açıklama yaptı ve şöyle konuştu;

İbrahim ağabey, gerçekten güzel bir konu yakalamışsın. Bunları kimse bilmez vatandaş ekmeğini alır sadece tüketir. Ama ne yediğini çok fazla bilmez. Bu konuda da okurlarımızı bilgilendirmemiz gerekir. Şöyle ki, Ekmek yapımında, unun bileşimi ve özelliklerinden kaynaklanan bazı kusurlar ve eksikliklerin giderilerek kalitenin iyileştirilmesi, ekmek besin değerinin arttırılması, geç bayatlayan ekmek üretilmesi, zaman ve işgücü tasarrufu sağlanarak işletmelerin verimliliklerinin arttırılması amaçlarıyla çeşitli katkı maddeleri günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bunların başlıcalarını; enzimler, yüzey aktif maddeler, tatlandırıcılar, kıvam artırıcılar, emülgatörler, stabilizörler, süt ve süt ürünleri, yağlar, antimikrobiyal maddeler oluştumaktadır.

Buradaki bizim farkımız ise, yukarıda söz edilen halkın sağlığına zarar verecek katkı maddelerinden kaçınıyoruz. Ne yapılması gerekiyorsa, en iyisi neyse bu konuda gerekeni en iyi şekilde yapıyoruz.”

TEŞEKKÜRLER MEHMET ÖZTÜRK

Mehmet Öztürk kardeşimizi tanıyan tanır…

Çoğu şahsen, çoğu yakinen…

Ben bu güzel insanı yakinen tanıyan bir ağabeyisiyim.

Kazandığını tekrar geri dönüştürerek, işini yani yelpazesini daha da genişleterek yine Bafralılara hizmet olarak geri döndürüyor.

Hangi birini saysam?

Leziz tatlılarını mı?

Organik dondurmasını mı?

Bilhassa birbirinden enfes pastalarını mı?

Aslında Mehmet Öztürk’ün tanıtıma ve de reklama hiç ihtiyacı yok…

Onun reklamını ondan yani Sönmezler Unlu Mamullerden alışveriş yapan vatandaşlar çok iyi biliyor ve her yerde bu kaliteyi konuşuyor.

Zaman zaman Mehmet Öztürk’e ve oğlu Oğuzhan Öztürk’e teşekkürlerini iletiyorlar.

OĞUZHAN ÖZTÜRK

Mehmet Öztürk kardeşimin bir oğlu bir kızı var.

Oğlu Oğuzhan Öztürk, gerçekten orada çalışan kardeşlerimizle kimliğini bir tarafa bırakarak, onlarla beraber aynı ortamda çalışıyor.

Zeki bir evladımız…

Sadece çalışmıyor, orada yapılan tüm ürünlerin yapımında kendisini mükemmel bir şekilde yetiştirdi.

7/24 işinin başında.

Babası Mehmet Öztürk’de boş durmuyor…

O da dış işleri ile bizzat ilgileniyor.

Görev taksimatı yapmışlar…

Gerçekten Baframız da böyle insanların, böyle güzel hizmet vermeleri bizler için bir şanstır.

Demem o ki, Mehmet Öztürk’ün bu örnek çalışması bu işi yapan kişilerinde, bu güzelliklerden örnek alıp nasiplenmesidir.

En azından “ALICILARDAN MEMNUNİYETLERİNDEN DOLAYI ALLAH RAZI OLSUN DUASINI ALIYORLAR”

Rabbim işinizi rast getirsin.

Hoşçakalın…

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ