Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

UZM. DR.AZİZ ULUIŞIK: “HIZLI TESTLERE ÇOK GÜVENMEYİN”

Koronavirüs döneminde Yüzlerce hasta bakan Liv Hospital Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Aziz Uluışık, Türkiye’de vaka sayısının bugünlerde tekrardan tırmanışa geçerek arttığını dile getirdi.

 Son dönemlerde artışa geçen koronavirüs vakalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Liv Hospital Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Aziz Uluışık, günümüzde ölüm ve hastanede yatan hasta oranlarının az olduğunu fakat vaka sayılarının fazla olduğuna dikkat çekti.

Son günlerde vakalarda ciddi bir artış gözlendiğini ve bu durumun halk arasında panik oluşturmaya başladığını aktaran Liv Hospital Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “Özellikle geçen yılın bu zamanlarındaki vaka sayılarına göre neredeyse 3 katına aşkın vakalarımız var. Türkiye’de geçen yıl bu günlerde 5 bin civarında vaka varken 50’ye yakın ölüm vardı. Bir sene sonra yine aynı günlerde yaklaşık 3 katı yani 10-15 binlere varan günlük vaka sayısı var ama ölen ve yatan hasta sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Yoğun bakımlarda yatan hastaların büyük bir çoğunluğu genel durumu düşkün olup da tesadüf pozitif gelen hastalardır. Yoksa aşılarını tam olan kişilerde hala akciğer tutulumu gözlenmiyor. Olduğunuz aşıların hala Omicron varyantında akciğere inmesini önlediğini görüyoruz” dedi.

DR. AZİZ ULUIŞIK: “MEVCUT AŞILAR HALA ETKİLİ”

Aşının etkisinden kaçan yeni mutasyonlar olursa akciğer tutulumları ve yoğun bakım yatışlarının olacağını beklediklerini ifade eden ULUIŞIK, “Şu an için mevcut aşıların hala etkili olduğunu görüyoruz. Çünkü yoğun bakımda ve servislerde yatan hastalarda ciddi akciğer tutulumunun olmadığını görüyoruz. Özellikle hacdan dönen vatandaşlarımız hacda karşılaştıkları orta doğu virüsleriyle ilgili etkileşim içinde oldukları için bu vatandaşlarımızda mutasyon olma ihtimali var. O yüzden hacdan gelenleri karşılarken mümkün olduğunca mesafe kurallarına dikkat edeceğiz” diye konuştu.

DR. AZİZ ULUIŞIK: “HIZLI TESTLERE ÇOK FAZLA GÜVENMEYİN”

Son zamanlarda vatandaşların çokça hızlı test kitleri kullandığını belirten Uzm. Dr. Aziz ULUIŞIK, “Bunlar çok pratik şekilde evde yapıldığında pozitif geldiğinde panikliyorlar, negatif geldiğinde de rahatlıyorlar. Hızlı testlerin negatif olmasına güvenmeyin. Eğer ateş, öksürük gibi şikâyetleriniz varsa hızlı testiniz negatifse bile kendinizi kovid gibi izole etmeniz gerekiyor. Hızlı test sonucu pozitif ise bu sizin hasta olduğunuzu göstermiyor. Mutlaka PCR dediğimiz sürüntü testinin yapılması gerekiyor. Şüpheniz varsa doktora görünmeniz gerekiyor. Hızlı testin pratikte çok kullanılmasını önermiyoruz” şeklinde konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ