Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ADAM GİBİ ADAMLARA SELAM OLSUN…

Sevgili Okurlarım…

Yoğun iş hayatı, günlük koşuşturmalar, aşırı teknoloji bağımlılığı artık gözden düşmek durumunda olan “adam olmak” kavramlarını ve içeriklerini her şeye rağmen bize unutturmamalıdır.

Yaşamıyor olsak da, aklımıza getirmiyorsak da hatta unutmaya meyilli olsak bile bu “Adam olmak” konusunu ciddi olarak ele almamız gerektiği kanısındayım. Üzerinde düşünelim, araştırma yapalım, tartışalım hatta yazalım. Okudukça, sosyal ortamlarda tartıştıkça hepimizin insani eksikliklerimizle savaşmamız gerekliliğinin şart olduğunu görüyorum.

Adam olanlar ve adam olmayanlar arasındaki fark yalnızca büyük olaylarda ve geniş çaplı ortam şartlarında değil çok küçük nüanslarda bile kendini belirgin kılar. Adam olmak zor iştir, adam kalmak ise daha da zordur. Daha doğrusu sonu olmayan bir süreçtir.

Adam olanın farklı duruşu olmalıdır. Bu, zorlama ya da yalnızca dış görüntüde değil, kendiliğinden olan bir farklılıktır.

Adam olmak yılmamak ve vazgeçmemektir. “Nelerden yılmamak?” diye soracak olursanız; yaşamın zorluklarından, dışımızdaki insanların karşımıza çıkardığı sorunlardan, kaprislerinden, yalandan, iki yüzlülükten, günü kurtaran ucuz hesap yapanlardan, dünyevi hazların ve şan şöhret peşinde koşanlardan…

Adam olmak, üzerinde öğrenmemiz gereken dersler, aşmamız gereken sınavlar olan uzun bir yoldur. Akıl… Ahlak… Düşünce derinliği… Düzen ve disiplin… İnsancıl duygular… Hoşgörü… Empati… Sevgi… Bunlar yolun anahtarlarıdır. Sonsuz olan bu uzun yolda aksamadan ilerleyebilmek için, akıl yolun başıdır ve diğer her bir kelime o yolun duraklarıdır. Yola çıkılır ve duraklarda durarak öğrenilir. Sonunda sevgi noktasında bir soluk alınır.

Adam olmak, “O ne der, bu ne der?” düşünce ve sınırlaması ile yaşamamaktır. Ancak ölçülü ve dengeli yaşamaktır. “Kendi gibi” olmaktır. Başkalarının yalanlarına yalanla karşılık vermemektir. Başarı karşısında kazandım diye gururlanmamak, yenilgide kaybettim duygusuyla yılmamaktır. Yüreğine ve sinirlerine “Dayan” diyebilmek, herkesle dost olup erdemli kalabilmektir.

TEVFİK TÜRKEN ADAM GİBİ ADAM

Adam olan adam neşelidir, saygı duyulan ciddiyeti ile de kimseyi ürkütmez. Soylu, cömert, bilge, erdemli, adil ve yardım severdir. Sır saklar. Kendi hür iradesi ile kendini terbiye etmiş insandır. Düşünerek hareket eden ve düşünerek konuşandır.

Sevgili Okurlarım…

Her birimiz imtihandayız…

Bu imtihanın diğer adı da; “Sınavdır.”

Benim en zor günlerimde yanımda duran, her konuda dostluğunu hissettiğim Tevfik TÜRKEN kardeşimiz geldi aklıma.

İşte Adam gibi adamlardan bir tanesi de “TEVFİK TÜRKEN’DİR.”

Adil ve adaletidir.

Ben demez, her zaman biz diyerek hoşgörüsünü ortaya koyar.

Tevfik TÜRKEN ile bir sohbetimizde şöyle demişti;

“Adam gibi adam bu dünyayı terk ederken, Namuslu yaşadım, bencil olmadım, toplumuma ve tüm insanlığa yararlı olmaya çalıştım, Doğru olanda budur” ifadelerini kullanmıştı.

Sevgili okurlarım….

Adam gibi adam olabilmek görüldüğü gibi hiç de zor ve aşılmaz engellerle çevrili değil. İnsan aklı ve iradesi, “adam olmak” için gerekli istek ve arzuyu ve kendi isteğiyle ve kendi eliyle ortaya koyabilmektir.

İyi ki varsın Adam gibi Adam Tevfik TÜRKEN kardeşim.

 

İbrahim ALAÇAMLI

Gazeteci Yazar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ