Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

DR. ÖZCAN AYDOĞDU: “COVİD-19 VE GRİP BELİRTİLERİNE DİKKAT ETMELİYİZ”

Sevgili Okurlarımız…

Covid-19 vakalarına, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları da eklenmeye başladı. Havaların soğumaya başlamasıyla kapalı alanlarda daha çok zaman geçirilmesi ve ortamların kalabalıklaşması, söz konusu hastalıkların da bulaşmasını kolaylaştırabiliyor.

Konuyla ilgili Özel MediBafra Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı, Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU, Kış aylarının soğuk ve sıkıntılı geçebileceğini ifade ederek risk gurubunda bulunanların mutlaka korunmak maksadıyla grip aşısı yaptırmalarını vurguluyor.

UZM. DR. ÖZCAN AYDOĞDU: “COVİD-19 VE GRİP BELİRTİLERİ BİRBİRİNE BENZİYOR”

Sevgili Okurlarımız…

Özel MediBafra Hastanesinin Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU Hocamızla konu ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk.

Sağolsun ÖZCAN hocamız her zamanki hoş görüsü ve samimiyeti ile siz saygıdeğer okurlarımıza Covid-19 vakaları ile ilgili ve benzeri konularda önemli bilgilendirme açıklamalarında bulundu.

AYDOĞDU, Kış aylarında en yüksek düzeye ulaşan grip vakalarının da eklenmesi halinde kış sezonunun daha ağır seyretme riski bulunduğu uyarısını yapıyor.

Covid-19 Hakkında Sorularımızı yanıtlayan Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU, hava şartlarının soğuması ile birlikte grip vakalarında artış görüldüğünü gözlemlediklerini vurguladı.

ÖZCAN AYDOĞDU: “GRİP TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR VİRAL HASTALIKTIR”

Grip ile Covid-19 vakalarının belirtilerinin birbirine çok benzediğini vurgulayan Özel MediBafra Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU;

Her iki hastalık da halsizlik, yorgunluk, ateş, akciğer tutulumu varsa öksürük, nefes darlığı gibi bulgularla seyredebiliyor. Hastalığın hangisi olduğu ancak laboratuvar tetkikleriyle ayırt edilir dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) benzer belirtileri gösteren hastalarda sadece Covid-19’un değil, grip ve diğer enfeksiyonların da bakılmasını önerdiğini anlatan Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU;

 “Bunlar laboratuvar testleriyle çok kolay ayrımı yapılabilecek hastalıklar. Grip tedavi edilebilir bir viral hastalık” diye konuştu.

Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU, geçen kış Covid-19 için alınan önlemlerin diğer enfeksiyonların da görülme sıklığını azalttığını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Bu kış zor geçeceğe benziyor. Ne yazık ki maske, mesafe gibi önlemlere dikkat çok azaldı. Geçen sene üst solunum yolu enfeksiyonların da ciddi azalma görmüştük. Bunun en önemli nedeni maske takılması ve insanların kapalı alanlarda bir arada bulunmamasıydı” dedi.

UZM. DR. ÖZCAN AYDOĞDU: “RİSK GRUBUNDAKİLERE GRİP AŞISI ÖNERİYORUZ”

Özel MediBafra Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU, grip ve diğer soğuk algınlığı yapan virüslerde bir artış beklediklerini de hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı’nın grip izlemi yaptığını hatırlatan Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU, hastalığın daha ağır seyrettiği risk grubundakilerin sezon başında grip aşısı yaptırması gerektiğini ifade etti.

Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU: “Covid-19 aşısının olanların oranı tam kapasiteye maalesef ulaşamadı. Sadece aşıya güvenip sair önlemler ihmal edildiğinde hızla yayılıyor. Dolasıyla ‘kontrollü sosyal hayat’ hala önemli bir korunma yöntemi. Bu önlemler sadece Covid-19’dan değil, grip ve diğer solunum yoluyla bulaşan virüslerden korunmada da etkili. Kapalı ortamlarda mutlaka maske, mesafeye dikkat etmek gerekiyor” dedi.

UZM. DR. ÖZCAN AYDOĞDU: “ BU AYLAR GRİP AŞISI ZAMANI”

Özel MediBafra Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU, Vatandaşlarımızı grip konusunda uyararak şöyle dedi;

Geçen sezon Türkiye’de grip aşılarında sıkıntı yaşandı. Depolardan eczanelere ulaşması beklenen grip aşılarının, bu aylardan itibaren yaptırılması öneriliyor. Grip belirli risk gruplarında ağır seyredebiliyor ve ölümlere yol açabiliyor. Hızla yayılabilmesi nedeniyle aşağıdaki risk grubunda yer alanlara aşılanma öneriyorum:

Gebeler,

Altı-59 ay arası çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinler,

Astım ve başka kronik akciğer hastalıkları, diyabet, metabolik, kalp, kronik karaciğer, kronik böbrek, nörolojik hastalıkları olanlar,

Bağışıklığı baskılananlar,

Altı ay-18 yaş arasında olup, uzun süreli aspirin tedavisi kullananlar,

İleri obez kişiler,

Sağlık personeli,

Özellikle altı aydan küçük çocuklarla temaslılar,

Beş yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerin ev temaslıları ve bakım verenleri.

UZM. DR. ÖZCAN AYDOĞDU: “BU BELİRTİLERE DİKKAT”

Özel MediBafra Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Özcan AYDOĞDU vatandaşlarımızın bu günlerde dikkat etmeleri gerektiğini de ifade ederek;

Bizlerde bulunan bilgilere göre grip, ateş, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, şiddetli halsizlik, ishal ve nadiren kusmayla seyrediyor.

Ateş (38 °C ve üzeri) yükseliyor ve titreme yapabiliyor Bunlara baş ve karın ağrısı eşlik edebiliyor. Ayrıca eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de belirtiler arasında yer alıyor. Çocuklarda ise kusma ve ishal de eşlik edebiliyor.

Küçük çocuklarda ek belirtiler ise huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku haline dikkat ekmek gerekiyor. Belirtiler hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeye çıkabiliyor. Halsizlik grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta devam edebilir” şeklinde sözlerini noktaladı.

TEŞEKKÜRLER DR. ÖZCAN AYDOĞDU HOCAMIZ

Sevgili Okurlarımız…

İşte Uzman hekimimiz Dr. Özcan AYDOĞDU hocamız hepimizin ve her kesimin merak ettiği soruları bizlere halk üslubu ile bizlerin anlayabileceği şekilde yorumladı.

Dr. Özcan AYDOĞDU hocamıza şahsım, çalışanlarım ve tüm vatandaşlarımız adına çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarıların devamını diliyoruz.

Hoşçakalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ