Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

DR.ŞEKERCİOĞLU: “SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN”

DR.ŞEKERCİOĞLU: “SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN”

Sevgili Okurlarım

Öncelikle her birinize afiyetler dileyerek yazıma başlamak istiyorum…

KONUMUZ SAĞLIK

Konuğumuz Özel Medi Bafra Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU.

Hasan Hocam ile insan sağlığı konusunda teşhis ve tedavi ile ilgili bir röportaj yapacağız…

Yazının başında da ifade ettiğim gibi her birinize afiyetler diliyorum.

Dedik ya Konumuz Sağlık…

Nedir İnsan Sağlığı ?

Öncelikle bunu bir irdeleyelim…

Sağlık, Sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma halidir.

Ben sözü Fazla uzatmadan konuyla ilgili Hasan ŞEKERCİOĞLU Doktorumla sağlık ile ilgili merak ettiğiniz soruları sormaya başlayayım…

İbrahim ALAÇAMLI: Hasan Hocam, “İyi bir doktor nasıl olmalı ?”

DR. HASAN ŞEKERCİOĞLU: “İbrahim Bey, senin biz hekimlere göstermiş olduğun hassasiyeti şimdi değil, geçmişten bugüne kadar çok iyi bilenlerdeniz.

Bilhassa ben…

Senin ile kadim bir dostluğumuz var. Bu vesile ile size ve ekibinize bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sorunuza gelince, İyi bir Doktor Hastayla empati yapabilmeli, tıbbın kesin cevap veremediği durumlarda da tedaviyi yönlendirebilmeli.

Birincisi, kişinin doğasını bilmeli aynı zamanda insancıl, sosyal yaklaşımı da olmalı.

Empati yapabilme kabiliyeti olması gerekir.

Ben inanıyorum günümüzde Doktorlarımız bu tarife mutlaka uyuyorlardır”

İbrahim ALAÇAMLI: “Hocam hiç şüphesiz Baframızın en sevilen ve popüler Doktorlarından bir tanesi sizsiniz. Bilhassa hastaların size karşı yoğun bir talebi var. sizi seviyorlar. Bu başarıyı nasıl sağladınız ?”

DR. HASAN ŞEKERCİOĞLU: “Teşekkür ediyorum… Ben aslen Rizeliyim, Ancak son 30 yılım Bafra’da geçti. Ömrümün en verimli ve en güzel yıllarını Bafra’ya verdim.

Bafralılar beni bağrına bastı. Çok sevdiler.

Büyükler evladı yerine, benden küçükler ağabeyi olarak gördüler.

Bana (Sen Bafra’nın şeker Doktorusun dediler)

Soruya gelecek olursak Özel Medi Hastanesinde Dahiliye Uzmanı olarak görevimin başındayım.

Ben Dahiliye uzmanıyım. Günlük hekimlik pratiğimde bir çok hasta ile münasebetim oluyor.

Bana müracaat eden hastalardan edindiğim gözlem neticesinde toplumumuzda Hekim – Hasta ilişkisinin yeterince bilinmediği kanaatine vardım.

Hastalar hekimine müracaatı sırasında kendinde fark ettiği rahatsızlık hissini bütün ayrıntıları ile anlatmakla mükelleftir.”

HASTALARINIZA NASIL TEŞHİS KOYUYORSUNUZ ?

Hocam, Teşhis ve tedavi konusunda hastalarınıza karşı uyguladığınız yöntemler nedir ?

Özel Medi Bafra Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, hastanın rahatsızlık hissine sebep olabilecek hastalıklar açısından fizik muayenesini yapıyoruz. İHTİYAÇ DUYARSAK kan tetkikleri, idrar tetkikleri, gaita tetkikleri, görüntüleme tetkiklerine müracaat ederiz. Biz hekimler bu süreç sonunda ileri tetkik ve değerlendirme gerektiği kanaatine vardığımız hastalarımız için ilgili branş doktorlarını işaret ederek hastamız için randevu alır ve ilgili branş uzmanlarına yönlendiririz. Ek işlem ve/veya sevk gerektirmeyen durumlarda tedavisini vererek veya hastaya önerilerde bulunarak hastasımızı yolcularız.

SİZE BAŞVURU YAPAN HASTALARI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNU?

Hasan Hocam, yılların hekimisiniz bu konuda tam bir uzmansınız. Size başvuru yapan hastalarınızı nasıl bir değerlendirmeye tabi tutuyorsunuz ?

Özel Medi Bafra Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, Bizlere başvuran hastamızı en iyi şekilde değerlendirmekle yükümlüyüz. Çamaşır makinalarının bile kilogram bazında çamaşır yıkama kapasitelerinin olduğu dikkate alınırsa biz hekimlerin de efektif hizmet verebileceği optimal hasta sayısı olabileceğini öngörebilmek gerekir. Bu optimal hasta sayıları nedir diye dünya standartlarını yoklayacak olursak tek tek, branş branş vermeyeceğim ama ülkemizdeki günlük hekimlik pratiğinde her bir hekimin değerlendirdiği hasta sayısının beşte biri kadar olduğunu söyleyebilirim. Yani dahiliye için ortalama 20 dakikada bir hasta randevusu verilmesi anlamına gelir ki bu da günlük 20 hasta anlamına gelir. Hekimlerin özverileri ve sağlık politikasının da desteği ile bir günde dünya standartlarının 5 katı kadar hastaya hizmet verilebilmektedir.”

HASTALAR SİZE SADECE MUAYENE OLMAK İÇİN Mİ GELİYOR ?

Hasan Hocam, Espiri bir tarafa başı ağrıyan hastalarınız gerek polikliniğe gelerek, gerekse sizi telefon ile arayarak fikir alışverişinde bulunuyorlar. Sizden talepleri neler oluyor ?

Özel Medi Bafra Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, “çok doğru Sayın ALAÇAMLI artık Hastalarımızla birer doktor oldular. Herkes kendisi ile ilgili sağlık sorununu biliyor. Bu nedenle bana gelerek ‘Hasan Hocam ben tahlil yaptırmaya geldim’ gibi sıkıntılarını dile getiriyorlar.

Daha başka gelen hastalar, Kardiyolojiye gittim, kalp damar cerrahisine gittim, göğüs hastalıklarına gittim onlarda bir şey çıkmadı bir de dahiliyeye geleyim dedim ama bunun dahası şöyle talepler oluyor,

• Check-up yaptırmak istiyorum.

• Çoktandır tahlillerime baktırmadım (Kayıtlarda en son 1 ay önceki tetkikleri mevcut).

• Bana bir MR çektirir misiniz? Yanında bir de gelmişken bütün tahlillerimi yaptırıver oğlum.

• Ben ilaç yazdırmaya geldim.

• Seni çok övdüler ben de bir görüneyim dedim. Şöyle bir etraflıca bakıver de bir şeyim var mı? (Şikayet YOK)

• Ailemde kanser var. Beni de bir etraflıca değerlendir, şöyle MR’ımı, tomografimi, ultrasonumu falan çekiver bir de kanser tahlilleri varmış onların hepsini yaptırıver. (Şikayet YOK)

• Ben geçen hafta çok hastalandım eczaneden şu ilaçları aldım kullandım bunları bana yazıver.

• Benim hanım evde, ilaçlarının raporu bitmiş eczacı dedi ben de yazdırıvereyim dedim.

• Anne ve babasını koluna takarak getiren genç üniversite mezunu bayan; ‘Annemle babama şeker tahlilleri, guatr tahlilleri, tümör markerleri, bir de 3 aylık şeker tahlili varmış. Onları yaptırmak istiyorum. – Siz doktor musunuz? -Hayır ama bu tahlilleri yaptırmak istiyorum. – isterseniz ben bir muayene edeyim ihtiyaç duyarsam isteyeyim. – Hayır biz bu tahlilleri yaptırmak istiyoruz. gibi günlük hasta ve hasta yakınlarının açıklamalarını dinliyoruz.”

DAHA FAZLA HASTA DEĞERLENDİRMEK Mİ YOKSA KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ Mİ ?

Hasan hocam, Özel Medi Bafra Hastanesinde konusunda birbirinden değerli uzmanlar hekimlerin olduğunu biliyoruz.

Yine Özel Medi Bafra Hastanesinde hekimlerin dışında Hastane Envanterinde Tıbbi Teknolojik alet ve edavatında olduğunu görüyor ve biliyoruz.

Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Özel Medi Bafra Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, Sayın Alaçamlı Bafra’ya geldiğimiz günden beri hep birlikte hareket ettik.

Çok programlar yaptık. Sağolasın…

Özel Medi Bafra Hastanesine gösterdiğin hassasiyeti de başta ben olmak üzere tüm ekibimiz çok iyi biliyor.

Sorunuza gelince…

Hekime daha fazla hasta değerlendirtmek kaliteden ödün vermeden mümkün değildir. Kalitesiz sağlık hizmeti komplikasyonları ve yetersiz değerlendirme sonucu verilen eksik tedavi nedeniyle sirkülasyonu artan hasta anlamına gelir. Sağlık hizmetinin kalitesi en son teknoloji ürünü cihazların varlığıyla değil hekimin kalitesi ile ölçülür.

Sizin de ifade ettiğiniz gibi hekimler çok iyi olabilir. Eğer çalıştığınız hastanede son teknoloji ürün ve cihazlar olmazsa kesin bir netice alınması mümkün değildir.

Hekimin kalitesi günlük mesaisinde kendi eğitimi ve hastası için ayırdığı zaman ile yakından ilişkilidir. Okumayan hekim bir zaman sonra gördükleri dışındakileri unutmaya mahkûmdur.

Okuyabilmek için dingin bir zihin gerekir ki mevcut hasta yoğunluğunun olduğu bir sistemde ailesine bile vakit ayıramayan hekimin okumaya zaman ayırmasını beklemek ütopya olur. Okumayan hekim ilaç endüstrisinin kuklası durumuna gelir ki bu durum ülke ekonomisine daha fazla zarar verir.

Kaldı ki Teknoloji donanımlı Hastanemiz olan Özel Medi Bafra’da vurguladığım gibi her türlü teknolojik cihazlarımız mevcuttur. Bu da bir Doktorun teşhis ve tanı konusunda en büyük yardımcısıdır.

İşte bu yüzden biz Özel Medi Bafra Hastanesi olarak diyoruz ki Her zaman Kaliteli Sağlık hizmeti.

Bu vesile ile Tam donanımlı Hastanemizi ve bizleri bilhassa tercih eden tüm Hastalarımıza, Saygı değer Bafra Halkına ve tüm bölge halkımıza çok çok teşekkür eder, Sağlıklı günler diliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Muhsin Durmuş dedi ki:

  İbrahim bey, hasan doktorumuzla yaptığınız ropörtajı sonuna kadar okudum çok faydalı bilgiler sayenizde öğrenmiş oldum çok çok teşekkür ediyorum. böyle doktorların sayısını yüce rabbim daha da artırsın sizlere başarılar diliyorum.
  Emekli Albay Muhsin Durmuş

 2. Bayram BOZKURT dedi ki:

  Hasan bey sizlere çok teşekkür ediyoruz böyle doktorlara her zaman ihtiyacımız var çok güzel bilgiler edindik.

 3. Nurşen Demir dedi ki:

  Doktorumuz Hasan Şekercioğlu’nun Baframıza sağlık konusunda büyük hizmetleri olmuştur. Bafra’da kardiyolog olmadığı zamanlar bile Hasan hocamız her türlü hizmeti vermiştir. Sağolasın Hasan hocam

 4. Suriye GÜRGEN dedi ki:

  Hasan Doktor Beyi çok seviyoruz. onun Baframıza verdiği sağlık hizmetleri unutulmaz derecede. Biz onu bafralı olarak biliyoruz.

 5. Rıza karataş dedi ki:

  Hasan doktorumuz ne demiş ise doğrudur. benim babamı ve merhum annemi hep o tedavi ederdi. Allah kendisinden razı olsun

 6. Ömer AYDIN dedi ki:

  İbrahim bey sosyal medyadan ilgiyle takip ediyoruz. Ben Fransa’dan yazıyorum Hasan Doktorumuzu çok seviyoruz izine geldiğimde İnşallah kendisine giderek Check Up yaptırmasını rica edeceğim. Hayırlı günler kardeşlerim

 7. Fatma YILMAZ dedi ki:

  Doktorumuz bizim aile doktorumuzdur. burdan sizlere selam olsun

BİR YORUM YAZ