Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ORUÇ’TAN, LÜTFEN BU EMEĞİ ZAYİ ETMEYELİM! UYARISI

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ORUÇ’TAN, LÜTFEN BU EMEĞİ ZAYİ ETMEYELİM! UYARISI

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaklaşan bayram öncesi uyarılarda bulunarak, “İlimizde yaklaşık bir ay süren vaka artışından sonra Samsun Valiliğimiz koordinasyonunda alınan önlemler, kamu kurumlarımızın etkin mücadelesi, sağlık çalışanlarımızın özverili çalışması ve halkımızın tam kapanma döneminde elinden gelen gayreti göstermesiyle vaka sayılarımızda bir düşüş eğrisi yakalama şansı bulduk ”dedi.

Lâdik ilçesi hariç 16 ilçemizde istikrarlı bir vaka azalış grafiği elde ettiklerini ifade eden Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğür. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Samsun olarak kurallara uyduğumuzda vaka sayılarımızın azalabildiğini bir kez daha gördük.

Bu hafta itibariyle de vaka sayılarımız azalmaya devam ediyor. İl olarak zoru başardık, vaka sayılarımızı düşürdük; şimdi önümüzde daha zoru, yani vaka sayısındaki düşüşü güçlendirip, kalıcı hale getirmemiz gereken bir dönem var. Bu da Covid -19 mücadelesinde kararlı duruşumuzu bayramda da korumamızdan, bugüne kadar verilen emeklerin boşa gitmesine izin vermememizden geçiyor ”dedi.

VERİLEN BUNCA EMEĞİN BOŞA GİTMESİNE NEDEN OLMAYALIM!

Pandeminin ildeki genel seyri, yürütülen çalışmalar ve Covid-19 aşı tablosu hakkında bilgi veren Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğür. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Lütfen Ramazan ayı boyunca gösterdiğimiz özeni, Ramazan Bayramı’nda da gösterelim. İl dışından gelen misafirlerimizle mümkünse en az bir hafta geçmeden görüşmeyelim. Bayramlaşmalarımızı telefonla, görüntülü olarak yapalım.

Virüsün aramızda yeniden dolaşmasına, verilen bunca emeğin boşa gitmesine neden olmayalım. Ancak üzülerek görüyoruz ki, son bir hafta itibariyle yeniden birkaç nokta da olsa il dışı kaynaklı toplu pozitif vakalarla karşılaşıyoruz.

Bir ilçemizde il dışı akraba ziyareti kaynaklı sadece 3 günde 56 pozitif vaka tespit edildi. Bu vakalar şimdilik münferit ve sayıca geneli etkilemeyecek bir tablo sunsa da, özellikle mutasyon virüsün yayılım hızı düşünüldüğünde bizi endişelendiriyor. Gerekli özeni ve dikkati göstermememiz durumunda Covid- 19’un ne kadar hızlı yayıldığını hepimiz acı bir şekilde tecrübe ettik ”diye konuştu.

‘445 BİNİN ÜZERİNDE BİR FİLYASYON ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİK’

Pandeminin başladığı Mart 2020 tarihinden itibaren Samsun olarak büyük bir mücadele verdiklerini altını çizen Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğür. Üyesi Muhammet Ali Oruç, ”Bugüne kadar Sağlık İl Müdürlüğümüz ve Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen etkin filyasyon ve test çalışmasıyla birlikte ilimizde toplamda 800 binin üzerinde vatandaşımıza test yaptık, 445 binin üzerinde bir filyasyon çalışması gerçekleştirdik.

İlimizde yapılan toplam aşı dozu 500 yüz bine yaklaştı. 55 yaş üstü vatandaşlarımızda I.doz aşı oranımız %70 civarında. Ortada rakamlarında gösterdiği gibi, verilen büyük bir emek var. Lütfen bu emeği zayi etmeyelim. Bu Ramazan Bayramı birbirimizden ayrı geçirdiğimiz son bayram olsun. Tam kapanmayla gösterdiğimiz bu büyük fedakârlık ve çalışma boşa gitmesin.

Vaka sayımızdaki azalışı kalıcı hale getirip, okullarımızın açıldığı, sosyal hayatımızın yeniden hareketlendiği, birbirimizi yeniden gönül rahatlığıyla ziyaret ettiğimiz günlere yeniden ulaşmak, ilimizin rengini yeniden maviye dönüştürmek elimizde. Bunu ancak hep birlikte mücadele edersek başarabiliriz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ