Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ORUÇ’TAN, FARK ETMEDEN ALDIĞIMIZ VİRÜSÜ, EVLERİMİZE TAŞIYORUZ UYARISI!

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ORUÇ’TAN, FARK ETMEDEN ALDIĞIMIZ VİRÜSÜ, EVLERİMİZE TAŞIYORUZ UYARISI!

Samsun’da artan koronavirüs vakaları, ildeki genel durum ve vaka dağılımı hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde Valiliğimiz tarafından alınan tüm önlemlere, kamu kurumlarımız, belediyelerimiz tarafından sürdürülen denetim ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen vaka sayılarımızda artış devam ediyor ”dedi.

Vaka sayılarımızdaki artışın kaynağı ise maalesef pandeminin ilk gününden bugüne kadar hiç bir şeyin değişmediğini ifade eden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Virüs hala, akraba, eş dost misafirlikleri, cenaze ve taziye ziyaretleriyle, sevdiklerimiz arasında yayılmaya devam ediyor. Haftalardır dışarı çıkmadık, bir Cumartesi de dışarıda olalım, güneşi görelim ne olacak ki diyerek, fark etmeden aldığımız virüsü, evlerimize taşıyoruz ”dedi.

‘VİRÜS KAYNAKLI VAKALARA RASTLAMAYA BAŞLADIK’

İlimizdeki verileri değerlendirdiğimizde özellikle 20 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında mutasyon virüs kaynaklı vakalarda büyük bir artış olduğunu gördüklerini aktaran Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,“ Üzülerek söylüyorum ki, ilçelerimizin neredeyse hepsinde mutasyon virüs kaynaklı vakalara rastlamaya başladık. Bu tablo bize neredeyse hiç belirti vermeden, kendini gizleyen mutasyon virüsün, il içinde kendine yer edindiğini, aile ve akraba arasında ne kadar hızlı bir yayılım gösterdiğini; virüsün tuzağına düşmeyelim, ona tekrar fırsat vermeyelim derken, virüsün tuzağına yeniden nasıl düştüğümüzü gösteriyor. İlimizdeki vaka dağılımı tablosunu 27 Şubat – 05 Mart tarihleri arasında 100 bin kişide görülen vaka kriterine göre değerlendirdiğimizde ise, ilçe nüfusuna göre en çok vakanın Bafra, İlkadım, Lâdik, 19 Mayıs ve Salıpazarı ilçelerimizde olduğunu görüyoruz ”diye konuştu.

‘DÜŞMANLA KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZU GÖRÜYORUZ’

Vakaların artışa geçtiği son iki haftada en çok vaka görülen ilçelerimiz ise %27 ile İlkadım, %17 ile Atakum, %16 ile Bafra, %10 ile Çarşamba ve %5 ile Canik ilçelerimiz. İlimizde görülen vakaların %75’i bu 5 ilçemizde ortaya çıktığını vurgulayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,“Tabloya bu veriler ışığında baktığımızda özellikle İlkadım, Atakum ve Bafra ilçelerimizde büyük bir vaka yoğunluğu gözükse de bölgesel dağılımla birlikte neredeyse Samsun’un her ilçesinde etkisini gösteren bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.

Bu tehlikeyi doğru algılamalı, mutasyon kaynaklı virüsün bizden, gittiğimiz taziye ve akraba ziyaretlerinden aldığı güçle vaka sayısını artırdığını artık görmeli ve yeniden el birliğiyle mücadele etmeden bu mücadeleyi kazanamayacağımızı kabul etmemiz gerekiyor. Hepimiz kendimizi potansiyel bir virüs taşıyıcısı olarak değerlendirmeli, buna göre hareket etmeliyiz. Aile, eş, dost, akraba, cenaze, taziye ziyaretlerine en az bir ay aşı çalışmaları daha ileri bir safhaya geçene kadar ara vermeliyiz ”şeklinde konuştu.

‘BAŞARIYA TEK BAŞINA ULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Sağlık Bakanlığımız tarafından sürekli vurgulanan Maske, Sosyal Mesafe ve El Hijyeni kurallarına harfi harfine uymalı ve bugünkü özgürlüğümüzden fedakârlık edip, gelecekteki sağlıklı günleri kazanmaya çalışmayız ifadesine yer veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Samsun’da Valimiz Sayın Doç.Dr. Zülkif Dağlı idaresinde etkin bir denetim süreci yürütülüyor.

Ancak bu denetim ve kontrol sürecinin başarıya tek başına ulaşması mümkün değil. Samsunluların da bu mücadeleye yeniden güçlü bir destek verme zamanı geldi. Artık rengimize karar vermeli, benim rengim mavi diyerek, ilimizi kırmızı renkten kurtarıp, vaka artışına hep beraber dur demeliyiz. Güzel günlere ulaşmamızın tek yolu bu ”diyerek Samsun halkını uyardı.

Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ