Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İSMAİL KADIOĞLU’NUN 19 MAYIS MESAJI

İSMAİL KADIOĞLU’NUN 19 MAYIS MESAJI

Özel MediBafra Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KADIOĞLU, 19 Mayıs nedeniyle bir mesaj yayımladı.

KADIOĞLU mesajında;

“19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Dokuzuncu Ordu Birlikleri Müfettişliği Karargâhı ile birlikte Samsun’a çıktığı günün 100. yıl dönümünü millî bayram olarak kutlarken, yüce önderimizi ve onun silah arkadaşlarını rahmetle ve şükranla anıyoruz. 
Osmanlı ülkesinin içinde bulunduğu son derecede ağır şartlar altında Anadolu’ya geçmek, Millî Mücadele’yi Anadolu’dan başlatmak düşüncesinin prensip olarak uygulamaya konulduğu ortamda, Samsun ve çevresinin şartları bütün kıyı şehir ve kasabalarının durumundan farklı değildi.
Osmanlı Hükümeti’nin, düşmanın isteklerine karşı koyamadığı, İzmir’in işgalinin ülke genelinde hüzün ve elem yarattığı günlerde Atatürk’ün Samsun’a çıkışı resmî görevinin ötesinde memleket ve millete karşı hissettiği vicdani bir sorumluluktu. Nitekim resmî görevler sonlandırılabilirdi, fakat vicdani görev hayat boyunca devam ederdi.

19 Mayıs, ilhamını Çanakkale kahramanlığından alan Millî Mücadele’nin başlangıcı, Nutuk’un ilk cümlesi, Atatürk’ün benimsediği doğum günü ve aynı zamanda millî bayramlarımızdan biridir.

Atatürk’ün Kuzey ve Kuzey Doğu Anadolu gezisi sırasında, beş yıl sonra 20-24 Eylül 1924 tarihlerindeki Samsun ziyaretleri esnasında 19 Mayıs, basın başta olmak üzere her tarafta heyecanla anılmış, beş altın günün beş yılın hasretini dindirdiği vurgusu yapılmıştı.
1926 yılından itibaren Gazi Günü olarak kutlanan 19 Mayıs, 1938’de millî bayramlarımız arasında yerini almıştır. Samsunlular o günkü heyecanı, saygı ve sevgiyi bugün de yaşamaktadırlar.

Bu vesile ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın bütün milletimize kutlu olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ