Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

CANİK’TEN KUŞLARA MERHAMET YUVALARI

Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi tarafından, kış mevsimi nedeniyle, doğal ortamlarında yaşayan kuşlar için doğaya özel tasarlanmış yuvalar yerleştirildi. Başkan Genç, “Canik Belediyesi olarak atalarımızın bu güzel geleneğini yaşatıyoruz” dedi.

CANİK’TEN KUŞLARA MERHAMET YUVALARI
Canik Belediyesi, kış mevsimi nedeniyle kar yağışı öncesi doğada yaşayan kuşlar için tıpkı Osmanlılarda olduğu gibi doğaya merhamet yuvaları yerleştirdi. Daha önce yaban hayvanları için doğaya yem bırakan ve sokak köpekleri için suluk yerleştiren Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi, şimdi de Osmanlı döneminde özellikle serçe, kumru, güvercin gibi kuşların soğuk kış günlerinde barınması için cami, medrese ve türbelerin dış cephesine yapılan kuş evlerini ilçede bulunan ağaçlık alanlara monte ediyor.
KUŞLARIN BARINMASI İÇİN
İlkini geçtiğimiz yıl gerçekleştiren ve kentteki kuş türlerinin barınmasına olanak sağlayacak çalışmayla, kuşların büyüklüğüne göre park ve mesire alanlarında bu yıl da 50 adet kuş yuvası yerleştirildi. İnsan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yapılmaya başlanan kuş evleri parklara ayrı bir güzellik katıyor.
‘ÇEVREYE DOST MEDENİYET’
Mütevazi ama insani bir çalışma yaptıklarına vurgu yapan Başkan Osman Genç, “Bizim medeniyetimiz ifade edildiği gibi çevreye, hayvana ve ekolojiye dost bir medeniyettir. Osmanlı’da kuşlar için vakıflar kurulmuş, özel müesseseler kurulmuştur. Biz de ağaçlık alanlarımızda merhamet yuvaları adı altında kuş yuvaları oluşturuyoruz. Böylece Canik Belediyesi olarak atalarımızın bu güzel geleneğini yaşatmış oluyoruz” dedi.
YAŞANABİLİR DOĞA İÇİN
Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi Müdürü Hakan Ortaç da, “Doğanın daha yaşanabilir olması için, yaşamın doğallığının korunması gerekiyor. Kuşlar için korunaklı yuvalar yaparak hem onlara daha iyi şartlarda bir yaşam sunuyoruz hem de vatandaşlarımızın ağaçlık alanlarda kuş sesleriyle buluştuğu, doğal bir ortamda dinlenebildikleri, keyifli bir ortam sağlamış oluyoruz” diye konuştu.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ