Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ÇOCUKLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMENİZİN PARAYLA, PULLA, SERVETLE, MAKAMLA VE MEVKİİYLE KARŞILIĞI YOK

Samsun’un İlkadım ilçesindeki Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 15 Temmuz Şehitleri Salonu’nda düzenlenen ’24 Kasım Öğretmenler Günü’ kutlama programı gerçekleştirildi.

ÇOCUKLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMENİZİN PARAYLA, PULLA, SERVETLE, MAKAMLA VE MEVKİİYLE KARŞILIĞI YOK
’24 Kasım Öğretmenler Günü’ kutlama programı dolayısıyla Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından düzenlenen ‘Öğretmenin Kadrajından Öğretmen Fotografları Sergisi’’nin ve ‘Aşk İle Resim Sergisi’nin açılışını gerçekleştiren Vali İbrahim ŞAHİN, açılışın ardından fotoğraf ve resim sergisini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Resim sergisinin ardından İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından mini bir müzik dinletisi sunuldu.
‘YAKİNEN BİLDİĞİ ÜZERE MESLEKLERİN MESLEĞİDİR’
Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen programda yaptığı konuşmada, “Öğretmenlik hepimizin yakinen bildiği üzere mesleklerin mesleğidir. Tüm mesleklerin üzerinde olmakla beraber, diğer meslekleri tanımlayan, kurgulayan ve onların temel çerçevesini çizen bir konumdadır. Kanaatimce öğretmen, sadece bilgi yığınlarının aktarılması işini yapan bir aktarıcı değil, her şeyden önce önüne gelen genç dimağlara rehberlik eden ve bununla beraber hayatı yorumlayıp yorumlatan kişidir. Bu duygu ve düşüncelerle gününüzü tekrar kutlar, uzun, sağlıklı ve hayırlı bir ömür dilerim “dedi.
 
‘MUTLAKA AMA MUTLAKA BİR ŞEYLE UĞRAŞMALIYIZ’
Vali İbrahim Şahin programda yaptığı konuşmasında,”24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmen dediğimizde, her birimizin şekillendiği iyi isek iyi, kötü isek kötü şekillerimize yön veren, yol gösteren öğretmenlerimizi sorunlu tutarız. Bu biraz kolaycılık ama bir o kadarda sorumluluk gerektiriyor. Sorumluluğunuz ne kadar fazlaysa o derece önemli insanlarsınız. Onun için öğretmenler en azından benim dünyamda çok önemli bir yer tutuyorlar. Değerli öğretmenler, Değerli Öğrenciler, Her defasında en kolay olan belki eleştiriyi eleştirel bakışı ortaya koyuyoruz ama üzerimize düşen sorumluluğu biraz daha zor olan kısmı atlıyoruz, veya işimize gelmiyor. Kimimiz hikaye yazmalıyız, kimimiz resim yapmalıyız, kimimiz roman yazmalıyız kimimiz ise senaryo üretmeliyiz. Mutlaka ama mutlaka bir şeyle uğraşmalıyız. Samsun ölçeğinde öğretmenlerimizin veya öğrencilerimizin başlarından geçen olayları hikayeleri kaleme almaları bir takım şeyleri kayıt altına almalarını sağlar. Sizler geleceğin mesleğini yapıyorsunuz. Öyle meslek üzerinde çalışıyorsunuz ki, daha şimdiden meslek sahibi olabilme imkanınız var. Okurken para kazanma şansınız var ama bir o kadar da insanları yönlendirme veya bir mesleği yaparken onun hazzını yaşama fırsatı elinizde. Onun için bu konuda sürekli bir şeyler okumanız gerekiyor” diye konuştu.
‘ÖĞRETMENLERİMİZE DE BİR O KADAR SORUMLULUK DÜŞÜYOR’
“Sevgili öğrenciler; Mutlaka yabancı dil konusuna ağırlık verin. Mutlaka bir yabancı dil öğrenin. Kaçınılmaz bir şekilde biz artık sınırlarımıza kapanmak zorunda değiliz “diyen Vali Şahin” Değerli Öğretmenler; Bir taraftan sabah gerçekleşen Adana’daki patlama olayını konuşuyorken, diğer taraftan sınır ötesi harekatta üç tane şehidimiz ve iki tane yaralımız var. Bunlar her şekilde bizleri üzüyor. Hayatını kaybadanlara rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık. Aslında bu darbe girişimi gibi algılansa da ülkenin istilası söz konusuydu. Onun için biz her şekilde ırkçı değil ama milliyetçi bir düşünceyle çocuklarımızı yetiştireceğiz. Şıh efendilerden ve hoca efendilerden değil ama Kur’an-ı Kerim ve sünnetten dinimizi öğreneceğiz. Aksi takdirde sapkın düşüncelere kapılırız. Yanlış olaylara kapılırız. Özellikle Samsun’da bile DAEŞ mensubu insanları polis aldığında şaşkınlık yaşarız. Onun için siz, siz olun aldığınız ve okuduğunuz eserleri gözden geçiriniz. Öğretmenlerimize de bir o kadar sorumluluk düşüyor. Daha iyi bu ülkenin kalkınması için ne yapabiliriz diye oturup tartışmamız lazım. Bunun yolu yöntemi işinizi iyi yapmaktan geçiyor”şeklinde konuştu.
 
‘ÜLKEMİZDE EĞİTİM GEREĞİNDEN FAZLA ÖNEMSENMELİDİR’
Değerli Öğretmenler; kendilerine teslim edilen çocukları iyi yetiştirirse, öğrenciler işini iyi yapar . Sadece Türkiye’de değil dünyada en iyi noktada yapacakları işi yapmaya çalışırlarsa inanıyorum ki, Türkiye bu handikaptan çok hızlı bir şekilde kurtulur vurgusu yapan Vali Şahin,” Türkiye artık kendisiyle meşgul olan bir ülke değil. Biliyorsunuz bir sürü ülke bizi lider kabul etmiştir ve bizim gözümüze bakıyorlar. Eğer biz burada bir çöküntü yaşarsak inanın bir sürü ülke karamsarlık içerisine girer. Bu günleri iyi değerlendirirsek mesafe alırız. Kim hızlı koşarsa mesafeyi o çabuk kapatıyor veya hedefe o çabuk ulaşıyor. Çocuklarımızı iyi yetiştirmenizin parayla, pulla, servetle, makamla ve mevkiiyle karşılığı yok. Ülkemizde eğitim gereğinden fazla önemsenmelidir. Hep beraber bir seferberlik içerisinde hareket edersek başarıyı elde ederiz. Ben bu güzel günde bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Başta Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olanlara sağlıklı uzun ömür ve güzel günler diliyorum. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimize görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.
 
ÖĞRETMENLERİN YEMİN TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Konuşmaların ardından programda Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin en genç öğretmeni Kadir Uz ve okulun en kıdemli öğretmeni Abdullah Ökçün, öğretmenler günü dolayısıyla birer konuşma yaptı. Daha sonra öğretmenlik mesleğine yeni başlayan adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Programda daha sonra emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref  Belgeleri Vali İbrahim Şahin ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Programa ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Köksal ÖNER
img_4076 img_4080 img_4091 img_4095-1 img_4111 img_4124-1 img_4171 img_4192 img_4206
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ