Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA KAYMAKAMLIĞI EMEKLİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ NECMETTİN ÖZEL’ DE KONUŞTU VE ŞOK AÇIKLAMALAR YAPTI

42 yıldır Bafra Kaymakamlığında Yazı İşleri Müdürü olarak hizmet verdikten sonra emekliye ayrılan Necmettin Özel, www.bafrahavadis.com haber sitemize soyadı gibi özel açıklamalarda bulundu.

BAFRA KAYMAKAMLIĞI EMEKLİ YAZI  İŞLERİ MÜDÜRÜ NECMETTİN ÖZEL’ DE KONUŞTU VE ŞOK AÇIKLAMALAR YAPTI

Malumunuz olduğu üzere Belma Özel hanımla ilgili geçtiğimiz günlerde bir yazı yazmış, yazının içerisindeki bazı paragraflarda Necmettin Özel’inde adı geçmişti. Yazımızı okuyan Necmettin Özel, bu yazıya karşılık kendisi de savunma maksatlı bir yazı kaleme alarak bendenize Bafra Gazeteciler Derneğine Gelerek bizzat takdim etti.

Yazıyı ben sonuna kadar okudum yazıda bir hakaret yok, hukuk çerçevesi içerisinde yazılmış. Doğal olarak kendisi de yazılan yazı ile ilgili savunma hakkını kullanmak istemiş. Biz de yazıyla hiç oynamadan, kesmeden noktasına ve virgülüne kadar sizlerle paylaşıyoruz.

YAZININ BAŞLIĞI SAYIN İBRAHİM ALAÇAMLI…

Sayın İbrahim Alaçamlı,

Son günlerde kamuoyunda ve Bafra basınında haberleri hayretle ve büyük bir esefle izliyor, okuyorum. Daha bir yılım dolmadan emekli olduğum bu kurumdaki olaylar beni çok üzdü. Geleyim, görüşeyim dedim, taraf olmayayım dedim, ancak son yazılarda adımın sıkça gündeme gelmesi bu yazıyı yazmama neden oldu.

Özellikle; “Necmettin Özel’in yaşını küçülttüğünü biliyoruz” cümlesi yanlış ve hatalıdır. “Böyle bir şey yasayla bile mümkün değil, suçtur cezası ağırdır” bir devlet memurunun işe girdikten sonra yaşı ne büyür ne küçülür bir gün bile olamaz! Benim 1979-1981 yıllarında nüfus kütükleri yenilenmesi sırasından hatalı yazılan doğum tarihim 2012 yılında yapılan müracaatla düzeltilmiştir. Bu olaylar her gün nüfus dairelerinde yapılmaktadır. Yani “MADDİ HATADIR” ve o tarihte yapılan hatanın düzeltilmesi sadece bana faydası olmuştur. Şöyle ki ben 2016 yılından önce emekli olsam emekli ikramiye ve maaşım 30 yıl üzerinden oysa yasa değişikliğe uğradığı için 14 Ocak 2016’da 42 yıl 9 ay yani 13 yıl daha fazla hesaplanacak. Emekli oldum bunu da Devlete yaptığım hizmetin mükafatı olduğunu düşünüyorum. Yazıda bahsedildiği gibi konuyla İsmail Bey’in (Köylü) ilgisi yoktur. İsmail bey tüm hiyerarşi kurallarına uyup sınavlara girerek önce şef sonra İlçe Yazı İşleri Müdürü oldu. Bafra’ya naklen geldi, yani denilen 25 Kasım tarihinde zaten müdürdü.

Ben hiç kimseye 25 Kasım’da emekli olacağım demedim. Zaman, zaman karıştırıldı. Belma hanım benim kızım tahmin edildi. Kızım değil ancak yabancım da değil yeğenim. (amcaoğlu eşi) hatta dünürcüsü de benim kendisini beğenmişiz ki yeğenimizle tanıştırıp evlenmelerine vesile olmuşuz. Kendisi Kavak (Asarcık) ilçesinden olup değerli bir ailesi vardır. Kendileri de örnek bir evlilik yürütmektedirler. Hatta aile içinde özellikle acılı(kederli) ve neşeli (düğünlerde) günlerde yardım ve katkıları ile herkese örnek olmaktadırlar.

*Ancak aynı güzellikler iş hayatında yürümedi. Şöyle ki; Belma hanım önce sivil savunma memuruydu. Müdürünün tayini çıktıktan sonra Samsun Valiliği (İl Sivil Savunma Müd) teklifi, içişleri Bakanlığı 5902 sayılı yasa ile sivil savunma müdürlükleri kapatılıp, illerde müdürlük şekline dönüştürüldü. Kendilerine 1 yıldan fazla zaman verilerek münhal bulunan ilçe yazı işleri müd yapıldı. Kendisiyle de Samsunda tanıdığı veya yakınları vasıtası ile atamam yapılacak demişti. İlde ve ilçelerde boş yerler vardı. Ancak ataması olmadı. Kurumu ayrı olduğun için resmi müraacat yapıp yapmadığını bile bilmiyorum. Süre doldu ataması gerçekleşmedi. Bir gün eşiyle geldiler, o sene büyük oğlu da üniversite sınavına girecekti. Kaymakamlıkta da bana bağlı şef kadrosu boştu. Dönemin kaymakamına söyleyerek şef kadrosuna atanmasını sağladık. Denildiği gibi maaşta o kadar azlık olmadı. Hatta başka yere gitse belki eline hiç kalmayacaktı. Zorunlu olarak kendisi kabul etti, dilekçesini de bizzat ben yazdım.

Yine bir ara hatta haftasonu Belma hanımın 75’inci yıl huzurevi müdürlüğüne atandığı haberi çıktı. Hafta başı (pazartesi günü) kendiside doğruladı. Benim özellikle Kaymakam (dönemin)’ında haberi yoktu. Kaymakam bey önce bana çok kızdı. (42 yılda ilk olmuştur) bende yeni öğrendim deyince Belma hanıma da hatalı davrandığını söyledi. Ancak başlatılmadı. Konuyla ilgili resmi yazı da gelmedi. Konuyu bende kesin bilememekle öğrendiğim kadarı ile Samsun Valiliğinde kalıp söz konusu müdürlüğün bir yıl geçerli olduğunu veya Belma hanımın 10 yıldan fazla Bafra’da görev yaptığından Başbakanlıkça uygun görülmediği yorumları yapıldı. Ancak resmi hiçbir şey gelmedi.

Yine zaman zaman komşu ilçelerde boş müdürlükler olmasına rağmen Belma hanım resmi bir müracaatda bulunmadı. Gerekirse benden önce emekli olabileceğini söylemeye başladı. Gerekirse benden önce emekli olabileceğini söylemeye başladı. Bizi 2014 yılında Antalya’da İlçe yazı işleri müdürleri de dahil, bakanlık ve münhal (boş kadrolar) kadrolar için sınav açıldı. Ben Belma hanım’ın durumunu özellikle personel genel müdürümüze sordum. Yanında Bakanlık Daire Başkanı ve Bilgi İşlem Şube Müdürümüzde vardı. Aradan 6-7 yıl geçti. Yönetmelikler değişti. O zaten geçici maddeydi. Müdürlük istiyorsa mutlak sınava girmeli dediler.

Ben kendisine Antalya’dan telefon açıp bildirdim. Gelince de bak işini şansa bırakma dedim. İşte İsmail bey (Köylü) o sınava girdi müdür oldu. Hatta Bafra’da sınava girecek bütün personelin bilgilerini sisteme Belma hanım işledi. Ama kendisi “Benim hakkımda ki işim garanti” dedi. GİRMEDİ!

Olaya Belma hanım penceresinden bakarsam, “Haklı kırgın olabilir diyeceğim de, bırak 6-7 yılı sabahtan akşama, akşamdan sabah yasa ve yönetmelikler değişince nasıl kırgın olabilirsin. Daha önce lise veya belli bir tarihe kadar halkın seçtiği Belediye Başkanı, Büyükşehir yasasından sonra belde Belediye başkanlıkları kalktı. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Kaldı ki, o yıllarda ben emekli olsam dönemin Kaymakamı başka bir müdürü yazı işleri müdürü yapacaktı. Belma hanım onu da çok iyi biliyor ve bana “Ne olur emekli olma dediğini de hatırlar”

Ben ne Belma hanımdan İsmail bey (köylü) nede İsmail bey’den belma hanım için olumsuz bir şey duymadım. İsmail bey’de, Belma hanım bizde şefken de çalıştı. Bir ara günlerce Belma hanım’a kuran öğretti. Türkiye bir hukuk devleti, bir haksızlığa uğradıysa “Sezarın hakkı sezara verilmediyse açarsın dava alırsın hakkını. Adaletin kestiği parmak acımaz. Kesilen yeri de yine adalet onarır, yerine getirir. Ancak Belma hanıma yuva kurmasına, zor durumda kalıp 6-7 yıl yanıma alarak bırak memurluk, şeflik-müdürlük yapmasına vesile olmama yine atanabilmesi için her türlü dilekçeleri yazmama (Dönemin Kaymakamı ile beraber görüşmemize ve gerekli uyrarılarıyapmama rağmen hala ahhhh diyorsa” onu vicdanı ile baş başa bırakıp, Allah’a havalet ediyorum. Çünkü olayları en iyi Allah biliyor. Gerisi hiç de önemli değil diyorum. Art niyet taşıdığını da tahmin etmiyorum.

Belma hanımın tanıdığına gelince; Nasrettin hoca’nın göle maya çalma misali… küçültseydi, büyütseydi, ayrılsaydı demekle olmuyor. Samsun’da 17 İlçe var Nüfus müdürlükleri ile 34 vilayetle 40 diğer müdürlüklerde 7 sene önce atanabileceği 35-40 müdürlük varken olmayınca başkasına “vesile oldu” demek ne kadar doğru? Keşke olsaysı art düşüncem olsa yukarıdaki işlemler olmazdı. Bir bardak suda fırtına koparmaya gerek yok. Yaşı da hizmeti de eğitimi de müsait. Ben olsam daha kötü bilenir… Sınavsa sınav, davaysa dava, işimi yasalar çerçevesinde takip eder, bırak ilçeyi il’e müdür olurum. İl’e gerçi ben onuda önermiştim. Mevlana’mız ne kadar güzel söylemiş; “AY DOĞMUYORSA YÜZÜNE, GÜNEŞ VURMUYORSA PENCERENE, KABAHATI NE GÜNEŞTE ARA NE DE AYDA ARA… GÖZLERİNDEKİ PERDEYİ ARALA. ZAMAN SANA DEĞİL SEN ZAMAN’A UYACAKSIN Kİ MUTLU OLACAKSIN”

Bu cevabı yorumumu ne birilerini suçlamak ne de bir yerlere duyurmak için yazıyorum. Sadece bu kadar kamuoyunda duyulmuş olaylara açıklık getirmek için yazıyor, 9 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen, özledik-nerdesin, bekliyorum, gel diyen. Telefon açan (neşeli) düğün kederli, üzüntülü vs günlerinde arayan kurum amir ve çalışanları, oda başkanları, sivil toplum örgütleri, mesai arkadaşlarım, özellikle tüm muhtarlarım, kıymetli Basın mensupları, dost, akraba ve değerli Bafra halkına www.bafrahavadis.com internet siteniz aracılığı ile saygılarımı sunuyorum…

Son Olarak;

Ne hesabını veremeyeceğim bir günüm…

Ne de vicdan azabı duyduğum dünüm oldu.

Yüreğimle yaşarım, yüreğimle yazarım.

Rabbimden başka kimseye olmaz izahım…

04-Ekim-2016

Necmettin Özel – Bafra

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Bige KAĞAN dedi ki:

    Uzun zamandır basında yer alan haberleri takip ediyorum. Kaymakamlıkta neler olmuş neler bitmiş buna gözümle şahit olmadım; fakat Resmi bir işlemim için Kaymakamlığa gittiğimde her ne kadar usulen yanlış alımlar yapılmış olduğu söylense de personelin çalıştığı odalar harika olmuş. Fiziksel olarak yapılan iyileştirmeler bence isabetli olmuş. İsmail KÖYLÜ Beyi de uzun yıllardır tanırım. Kendisi Necmettin ÖZEL Bey’in de bahsettiği üzere birçok insana Kur’an dersleri vermiş ve verilmesine de vesile olmuştur. Ayrıca birçok kişiye de tesettür konusunda telkinlerde bulunduğuna Allah şahit ben de bizzat şahit oldum. Hani deselerdi ki: kurumda ya da kurum dışında irticai faaliyetlerde bulunuyor ( ki bulunmuyordu, Allah rızası için yaptığına şahidim ) mantıksal çerçeveye koymak mümkün gibi. Fakat basında yer alan kadındı kızdı meselesine anlam veremiyorum. Bir adam denildiği üzere 8 ay gibi bir süre de, hem de bu kadar köklü bir dini inancı olan kişi neredeyse linç edilerek bu suçları işlemiş olamaz. Gözünüzle gördüğünüz bile bazen sizi yanıltabiliyor. Müdürler çözüm merkezidir. Odalarına vatandaş da girer memur da girer çıkar. Kendisinin aslında çok da deneyimsiz olduğunu düşünmüyorum. Yıllarca Kaymakamlık ‘da memur olarak çalışıp, SINAVLA şef ve müdür unvanlarını almış. Benim şahsi düşüncem bu işte bir iş var. Belma Hanım sizin kaleme aldığınız cevabi yazılarında çok net ve kesin ifadelerle beyanlarda bulunmuş. Fakat tecrübesine ve deneyimine yıllarca şahitlik yaptığımız Necmettin ÖZEL Bey ise aslında verilen beyanların tam tersi denilecek ifadelerde bulunmuş. Basında yer alması ve tarafların sürekli birbirinin zıttı ifadelerde bulunması bizler tarafından da “Neler oluyor?” dedirtiyor. Sonuç olarak İçişleri Bakanlığı’nda şef olmak için de, İlçe Yazı İşleri Müdürü olmak için de Görevde Yükselme Sınavları düzenleniyor. Görevlere atamalar yapılmadan önce de haklarında soruşturma yapılıyor. Ayrıca naklen atamalarda da son kararı İlçe Yazı İşleri Müdürleri için Valiler veriyor. Şimdi eğer biz sanki seçimle gelinen bir görevmiş gibi burayı şu ya da bu hak ediyor dersek bence çok da doğru olmaz. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Bafra’ya hizmet verecekse kim olduğu ya da nereli olduğundan çok Hakk yolunu gözetmesi önemli. Gerisi zaten gelir. Not: Bahsi geçen şahısların hepsini de ayrı ayrı çok sever ve sayarım.

  2. misafir dedi ki:

    Sayın Necmettin Bey öncelikle emekliliğinizin tadını çıkarmanızı Allahtan diliyorum.Doğru uzun yıllar Bafra’da görev yaptınız karşınızda olduğunu düşündüğünüz insanlar bile çok mert insanlardı herhalde, Ne oldu ise İsmail Bey yazı işleri müdürü olduktan sonra da herhangi bir sorun yoktu ve İsmail beyde çalışmaları ile göz doldurdu.Bafrada bir kişi bile ismail beyin çalışmalarından şikayetçi değildir diye düşünüyorum.Nihayetinde siz İsmail bseyle uzun yıllar çalıştınız.Ne oldu ise samsun hukuk işleri müdürü bafra kaymakam vekili hacı ibrahim türkoğlu bafrada göreve geldikten sonra oldu.ya sahi Belma ÖZEL şu anda Samsunda Hukuk işleri şefi mi.bu olaylar ne kadar tesadüf değil mi. birisi hukuk işleri şefi birisi hukuk işleri müdürü ne ala memleket . haydi vurun abalıya ismail bey nasıl olsa kastamonulu birde namus meselesini ortaya atalımki kimse sahip çıkamasın.helal valla Ama bu işin bir de toprak altı var.

  3. isimsiz dedi ki:

    SİZ HİÇ MERAK ETMEYINKI ISIMSIZ BEYEFENDI BIRAZ ARKASINDA DURDUGUN ADAMIN AA PARDON ADAM DEDIM KUSURA BAKMA YAPTIKLARINI IYICE OGREN ONDAN SONRA GELDE KONUS BIZDE SEVERDIK SAYARDIK AMA BU YAPTIKLARINDAN SONRA BAFRA SOKAKLARINDA GORSEM YUZUNE TUKURURUM O SAHSIN ELIN KASTAMONULUSU GELIPTE BURALARI BABASININ CIFTLIGI ZANNEDIP HER ISTEDIGINI YAPAMAZ KARDES BURASI BAFRA GITSIN KENDI MEMLEKETINDE YAPSINDA BAKALIM NELER OLUYO R DUYDUGUMUZ SEYLERE GORE KULISLERDE DONUYOR ISMAIL KOYLUYU AILESI BILE YANINA KABUL ETMIYORMUSSS EH ISTE HER YAPANIN BIR CEZASI VARDIR EN BUYUK CEZA ISEDE ALLAH KATINDA OLACAKTIRRR … BUNU UNUTMAYIN ARKADASLAR DİKKATT DAŞ DÜŞEBİLÜ…

BİR YORUM YAZ