Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA AMİSOS BENGİSU SERA AYDA 10 MİLYON FİDE ÜRETİYOR

Karadeniz’in en büyük fide üretim tesisi “Amisos ve Bengi Su” Dursunlar Tarım’ın kontrolünde üretime hızla ediyor.

BAFRA AMİSOS BENGİSU SERA AYDA 10 MİLYON FİDE ÜRETİYOR

Daha da önemlisi, Bafra, Antalya’dan fide alıyordu. Bafra şimdi Dursunlar Tarım ile hem karadeniz’e hem de Türkiye’ye fide satıyor.

Bu da getirilen hem maddi külfet, hem de getirdiği fide’nin fire vermesine neden oluyordu. Son yıllarda tohum fiyatlarının yüksek oluşu, üreticinin de kendi imkanları ile yetiştirdiği fidelerin pahalı olması zayiat vermesi, fidelerini istediği dönemde yetiştirememesi üreticiyi zora sokuyordu.

 

FİDELER İKLİME UYGUN OLARAK YETİŞİYOR

Bafra Sarıkaya mahallesinde 6. 720 metre kare kapalı alanın yanı sıra 8 dönüm açık fide üretim sahası ile tüm bölgemize  yılın 12 ay’ı üretim yapan “Dursunlar Tarım, Amisos Fide” son üç sezondur Bafralı üreticilerin imdadına adeta hızır gibi yetişti.

 

Karadeniz’in en büyük fide üretim serasını, Mehmet Dursun bey ile bizzat gittik ve yerinde gördük. Son teknoloji ile yapılmış, kışın ısıtılıyor, yazın ise doğanın kendi imkanları ile sera’da fide yetiştiriliyor.

 

Bu seranın en büyük özelliği hem kapalı alanı olması, hem de açık alanı bulunması. Seramız da 1 yüksek ziraat mühendisi, 2 ziraat mühendisi ve 3 ziraat teknikeri seralarımızda analizlerini günlük olarak yapmaktadır.  Buradaki fideler iklime uygun olarak yetiştiriliyor. Bu serada yetiştirilen ve üretilen fidelerin, burada yetiştiği için adaptasyonuda daha çabuk uyum sağlıyor.

 

Zira dışardan gelen fideler, bizim yöremizde ve Karadenizde adaptasyon sorunu yaşayarak strese’de giriyor. Haliyle; fideler geç gelişmeye başlıyor. Üretici fidesini ayağının dibinden buradan temin ederken, aynı fideyi dışardan getirdiğinde nakliye parası da veriyordu. Paradan daha önemli ifade ettiğimiz gibi fidenin akibeti kafalarda soru işareti oluyordu.

 

YAZLIK VE KIŞLIK ÜRETİLEN SEBZE ve MEYVELER

Yazlık; Sırık Domates, Oturak Domates, Sırık Hıyar, Oturak Hıyar, Kavun, Karpuz, Patlıcan, Biber yazlık çeşitlerimizden oluşmaktadır.

 

Kışlık; Marul, İceberg, Yedikule, Kanlıbahar, Brokoli, Karnabahar, Hibrit Beyaz, Lahanalar, Yerli Beyaz Lahana, Kırmızı Lahana’dan kışlık çeşitlerimiz de oluşmaktadır.

 

10 MİLYON ADET FİDE YETİŞTİRİLİYOR

Fide tesisindeki serada yıllık üretim kapasitesi oldukça yüksek. Yazlık ve kışlık olmak üzere ayda 10 milyon sebze fidesi yetiştiriliyor.

Mehmet Dursun, “Biz çiftçilerimizi müşteri değil, konu paydaşı olarak görüyoruz. Zira üretici kazanırsa, Bafra kazanacaktır misyonu ile çiftçilerimize hizmet etmeye devam etmekteyiz” dedi.

 

Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ahmet Çavuş Sokak, No:67 Pazaryeri Dükkanları Bafra

Telefonlarımız:   0-362-532-15-23

                             0-536-469-02-63

dscn7220 dscn7221 dscn7222 dscn7228 dscn7229

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ