Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’DAN VALİ İBRAHİM ŞAHİN’E ÖVGÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen 26. Dünya Posta Kongresi·’nin açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Samsun Valisi İbrahim Şahin’in PTT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemle ilgili övgü dolu ifadelere yer verdi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’DAN VALİ İBRAHİM ŞAHİN’E ÖVGÜ
Vali İbrahim Şahin’in de katıldığı 26. Dünya Posta Kongresinin açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım, 2003-2005 yılları arasında PTT Genel Müdürü olarak görev yapan ve PTT bank projesiyle “2004 yılı kaynakları etkin kullanma ve maliyetleri düşürme yılı” birincilik ödülüne layık görülen Vali Şahin’i övdü.
TELEKOMÜNİKASYON KISMI ÇOK HIZLI YOL ALDI
Başbakan Binali Yıldırım yaptığı konuşmasında, “2002 yılında göreve geldiğimde PTT zarar eden bir kuruluştu. 35 binin üzerinde çalışan ne yapalım da bu yükten kurtulalım diye kara kara düşünen bir irade vardı. Bir lira sembolik fiyata satalım bu yükten kurtulalım diyen bir anlayış. PTT niye bu hale düşmüştü? Çünkü telefon, telgraf, posta üç hizmet bir arada görülüyordu. Yıllar geçtikçe internetin hayata geçmesi ile birlikte telekomünikasyon kısmı çok hızlı yol aldı. Geleneksel posta artık tarihe karıştı. Mektup yazanların sayısı günden güne azalıyor. Onun yerine internet üzerine haberleşme, mesajlaşma daha fazla kullanılmaya başladı” dedi.
HEM BİLİŞİM ALTYAPISINI KULLANIYOR
Bunun için 2004’te PTT Bank’ın kuruluşuna karar verildiğini belirten Yıldırım ,”Bu kararımızı aldık ve bundan sonra PTT’nin rotası değişti. PTT süratle hizmet ağını yeni hizmet türleriyle genişletmeye başladı. Bugüne geldiğimizde 4 bin 500 noktada PTT’nin hizmet verdiği yerler var. Hem bilişim altyapısını kullanıyor, hem banka hizmetlerini yapıyor, aynı zamanda kargo taşımacılığı da yapıyor. Geleneksel mektup işi de yapıyor, ama mektupları hibrit posta yöntemiyle yazılacak metni sipariş ediyorsunuz, aynısı ulaşacağı yerde çıkışını alıyor, iletebiliyor.  Bir yandan teknolojiyi yakalıyor, diğer yandan da kişisel posta pullarıyla geleneksel mektup hizmetleriyle geçmişi koruyarak geleceği inşa eden bir durumu PTT yakalamış oluyor” diye konuştu.
100 FİRMA ARASINA KISA SÜREDE GİRMEYİ BAŞARDI
Zarar eden PTT, geçen yıl itibariyle cirosunu 1 milyar doların üzerine çıkartığı vurgulayan Yıldırım ,” Tabii 200 milyon dolar civarında da bir net karı var. Zarar eden PTT, PTT Bank konseptinin devreye girmesiyle beraber en fazla vergi veren 100 firma arasına kısa sürede girmeyi başardı. Dolayısıyla internetin Telekom’un PTT’den yolunu ayırmasıyla birlikte PTT yok olacak diyenler, bir kez daha PTT’nin kendini yenileme ve değişimden sonra 150 yıllık bir kuruluş olmanın verdiği tecrübeyle başarısının üzerine başarı katmaya devam etti” dedi.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ