Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

2016 YILI’ NIN İLK OTOSHOW FUARI SAMSUN’DA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından düzenlenen, ‘Samsun 2’inci Otoshow Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

2016 YILI’ NIN İLK OTOSHOW FUARI SAMSUN’DA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından düzenlenen,  ‘Samsun 2’inci Otoshow Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.
02-07 Eylül tarihleri arasında açık olacak Samsun 2.Otoshow Fuarı’nın açılış törenine ayrıca, Ak Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılavuz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Samsun Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Görgülü ve çok sayıda davetli katıldı.
SAMSUN OTOSHOW FUARI, BU YILIN SEKTÖRDEKİ İLK FUARIDIR
Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Samsun’u ve Karadeniz Bölgesi’ni önemsiyoruz. Samsun’da ikinci kez otomobil fuarı düzenliyoruz. Samsun Otoshow Fuarı ile tüm Karadeniz bir hafta boyunca bu fuarı gezmek, görmek ve araba almak için Samsun’da olacak. Samsun’da çok değerli bir hafta geçirmeyi planladık. Bu otoshow fuarımızda 100 binleri burada buluşturacağız. Samsun Otoshow Fuarı, bu yılın sektördeki ilk fuarıdır. Fuar, Otomobil Distribütörleri Derneği ve Samsun Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği iş birliğiyle hazırlandı. Bu fuarda birbirinden değerli hem üretici, hem ithalatçı markalar yerini alıyor” dedi.
ÇOK BÜYÜK İÇ PAZAR ADETLERİNE SAHİP OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ
Otomotiv sektörünün durumu ile ilgili açıklamalarda bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce konuşmasında, “Sektörümüzün son durumuna bakacak olursak, geride bıraktığımız 2015 yılında Türkiye Otomotiv Sektörü toplam pazarı bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 1 milyon 11 bin 194 adet, üretim yüzde 16 artarak 1 milyon 358 bin 796 adet, ihracat ise yüzde 12 artarak 992 bin 335 adet olarak gerçekleşti. İhracat değeri ise yüzde 5 oranında azalarak 21 milyar 619 milyon dolar seviyesine geriledi. Her platformda dile getirdiğimiz gibi iç pazarımızı otomotiv sektöründe küresel oyuncu durumundaki ülkelerin seviyesine taşıyacak teşvik ve uygulamalara ihtiyaç var. Üretimde küresel oyuncu durumundaki Amerika, Japonya, Almanya, Fransa, Kore gibi ülkelerin çok büyük iç pazar adetlerine sahip olduklarını görüyoruz. Ülkemizde büyük ve sürdürülebilir bir iç pazardan gücünü alan otomotiv sektörünün, global rekabetteki yerini daha da sağlamlaştırmak mümkün” dedi.
TÜRKİYE’DEKİ KAYITLI OTOMOBİL SAYISI 20 MİLYON 400 BİNE ULAŞMIŞ DURUMDA
Valimiz Sayın İbrahim Şahin açılış töreninde yaptığı konuşmasında, “Öncelikle ilimizde ikincisi yapılan otoshow fuarına hepiniz hoş geldiniz. Bugün özellikle otomobillerdeki, standartların ve kalitenin artması hatta bir takım standartların neredeyse en basit otomobillerde bile yer alıyor olması bu işin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkartıyor. Türkiye’deki kayıtlı otomobil sayısı 20 milyon 400 bine ulaşmış durumda. Bu, takdir edersiniz ki, çok önemli bir rakam. Son çıkan torba kanunla ortaya konan teşvik, yine sektörün canlandırılmasıyla ilgili bir çalışmadır. Bunu takdirle anmak gerekiyor. Kim otomobilini götürüp Makine Kimya Enstitüsü Kurumuna ve belirli yerlere teslim ediyorsa KDV’den muaf ve kanunun belirlediği miktarlarda ödemeler yapılıyor “diye konuştu.
FARKLI ÜLKELERDEN DE MİSAFİRLERİMİZ OLMUŞTU
Diğer taraftan ilimizde raylı sistem çalışmaları devam ediyor ve en kısa zamanda TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ne kadar geleceğini belirten Vali Şahin,” Raylı sistemle buraya kadar geleceksiniz lastikli sistemle buradan gideceksiniz. İnşallah buraya gelen misafirlerimiz otomobil bağlantılarını burada yaparlar. İlimize açılan bu güzel fuar sadece Samsun’a hitap etmiyor. Bölgenin insanına da hitap ediyor. 2 yıl önceki ilimizde düzenlediğimiz fuara gelenlerin herhalde tamamı Samsun’dan değildi. Sadece Samsun’un etrafındaki illerden değil, Gürcistan’dan, Azerbaycan’dan, Rusya’dan ve farklı ülkelerden de misafirlerimiz olmuştu. Bu tarz fuarlar şehre bir dinamizm katıyor. Ama diğer taraftan da özellikle Samsun’da fırsat buldukça Organize Sanayi Bölgelerini geziyorum ve bu şehir ciddi anlamda yedek parça üretiyor ve katkı sağlıyor. Bu anlamda en büyük yurt dışı ihracat kalemimizi Almanya’ya yapıyoruz. Bunları yaparken de bir taraftan şehrin ekonomisine katkı sağlanıyor” diye ifade etti.
 ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KURBAN BAYRAMIMIZ VAR
Biz kendi markamızı maalesef şu ana kadar yaratamadık. Özellikle kendi otomobilimiz olması gerekiyor vurgusu yapan Vali Şahin,” Şehrimiz alt yapısı itibariyle otomobil binmeye son derece elverişli bir şehirdir ama trafik kazaları konusunda biraz tedbirsiziz. Önümüzdeki günlerde Kurban Bayramımız var . O yüzden trafik kazası olmasın diye emin olun bizler diken üstünde duruyoruz. İnsanları uyarırken de son derece kırmayalım diye dikkatli davranıyoruz. Onun için Kurban Bayramında yolu kullanan değerli dostlara da buradan bir çağrı yapmak istiyorum; ‘Ne Olur, Trafik Kurallarına Uyun.’ Ben bu fuarı ilimize kazandıran tüm katılımcılara şükranlarımı iletiyorum. Teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu otoshow fuarının şehrimize, sektöre hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
OTOMOBİLLER HAKKINDA YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI
Samsun 2’inci Otoshow Fuarı’nın açılışı Vali İbrahim Şahin ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreni sonrası beraberinde protokol üyeleri ile birlikte Samsun 2’inci Otoshow Fuarı’nı gezen Vali İbrahim Şahin, fuarda sergilenen yeni teknoloji otomobilleri ile klasik araçları inceledi ve otomobiller hakkında yetkililerden bilgi aldı. Fuarda bir otomobil markasının gelecek vizyonundaki en önemli adımı temsil eden yeni modeli, ilk kez görücüye çıkarak Vali İbrahim Şahin tarafından test edildi.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ