Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

“BAYRAM’DA PASTA VE TATLILARA DİKKAT ”

Dün ki yazımın sonun da sağlıksız ortam da üretilen pasta ve tatlılarla ilgili bu gün için yazı yazacağımı söylemiştim.

“BAYRAM’DA PASTA VE TATLILARA  DİKKAT ”

“BAYRAM’DA PASTA VE TATLILARA  DİKKAT ”

Dün ki yazımın sonun da sağlıksız ortam da üretilen pasta ve tatlılarla ilgili bu gün için yazı yazacağımı söylemiştim.

Aslında bu sorunlar sadece Bafra’nın değil ülke genelinde de var.

Önümüz de Kurban Bayramı var.

Bizlere gittiğimiz evler de bol bol tatlı ve pasta ikram edecekler.

Bizler de dayanamadığımız için “ YE BABAM YE” sözüm dışarıdan alınan pasta ve tatlılar için.

Yoksa evlerde yapılan tatlı ve pastaları kasdetmiyorum.

Bu arada Bafra’da tatlı ve pastaları yapan ve bu işin hakkını veren işletmecileri de ayrı tutuyorum.

BU UYARILARIMIZA DİKKAT EDİN..

İlçemiz de ve bölgemiz de sağlıksız ve kaçak imal edilen pasta ve tatlılara karşı bu yazımız bir uyarı niteliğinde olacaktır.

Zira Kurban Bayramı’nda diğer dönemlere göre şeker, çikolata, pasta, tatlı ve sağlıksız üretilen kolonya satışlarının 10 kat artış göstermesi gözlerden kaçmasın.

Sağlıksız ve çoğu zaman ruhsatsız imal edilen ürünlerin toplumsal ölçekte vereceği zarara daha bir ciddiyetle yaklaşmamız gerekir.

Marketlerde ve Pazar yerlerin de hatta bazı pastaneler de sağlıksız koşullar da üretilen ve satışa sunulan tatlı, pasta, şekerlemeler, lokum ve çikolatalar da görülen anormal fiyat farklarının, siz tüketiciyi ister istemez çok ucuza satıldığından dolayı şüpheye sokuyor.

Eğer bir şekerleme türü pazarda 1.5 TL’den 10 TL’ye kadar fiyatlandırılabiliyorsa, bir çikolata türü 5 TL’den 25 TL’ye kadar çok farklı fiyatlarla satışa sunulabiliyorsa, burada bir anormalliğin olduğunu düşünmeliyiz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın personel yetersizliği sebebi ile ruhsatlı firmaları dahi sağlıklı denetleyemediği bir ortamda, “merdiven altı” tabir edilen kaçak yollarla üretilip piyasaya sürülmüş ürünler, tüketiciler için başlı başına endişe kaynağı oluşturmaktadır. Hem sağlıksız, hem de haram şüphesi altındaki katkı maddelerinin kontrolsüz ve denetimsiz olarak kullanıldığı bilinen bu ürünleri satın alırken çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Ruhsatlı ve markalı ürünlerde dahi bu endişe varken, asla fiyatı ucuz diye kaçak üretilen ürünler satın alınmamalıdır.

Kaldı ki uzmanlar, hijyenik olmayan şartlarda üretilen, kalitesiz ve bayat şeker, çikolata, tatlı ve yaş pastanın sağlığa ciddi biçimde tehdit ettiği uyarısında bulunuyorlar.

YARI FİYATINA SUNULAN TATLI ÜRÜNLERİNDEN UZAK DURUN.

Başlığı okudunuz ve bundan sonrasını da daha dikkatli okuyun.

Hemen her köşede satışa sunulan marketlerdekinin yarı fiyatına, ama sağlıksız ve güvencesiz lokum, çikolata, şekerleme, pasta ve tatlı türleri, bayram geleneklerini yerine getirmek isteyen dar gelirli vatandaşı adeta tüketim tuzağına çekiyor. Vatandaşın en mutlu olacağı bu bayram günlerinin öncesinde sahte ve kalitesiz ürünlerin piyasayı doldurması, aslında Bafra ve bölgemiz için yüz kızartıcı bir durumdur.

 

 

 

UCUZ TATLI ÜRÜNLERİNDEN KESİNLİKLE UZAK DURUN!..

Bir kez daha ikaz ediyoruz. Vatandaşlarımızın seyyar tezgahlar da satılan tatlı ürünlerinden kesinlikle uzak durmaları gerektiğini hem vurguluyorum hem de sizleri uyarıyorum.

Özellikle, pazar paylarını sokak satıcılarına bırakmak istemeyen büyük marketlerin ve pastanelerin ürünlerine de dikkat etmeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum.
Tüketici, gıda ürünlerinin son kullanma tarihini iyi kontrol etmelidir. Bu son kullanma tarihlerinin orijinal etiket baskısı mı, yoksa sonradan kaşe ile vs. basılmış sahte bir tarih mi olduğuna dikkat etmelidir. Rengi matlaşmış şekerlemelerin bayat olabileceğini asla akıldan çıkarmamalıdır. Tatlı ve yaş pasta alacaklara ise şu ikazlarda bulunuyoruz: Taze, tatlı ve yaş pastalara dikkat ediniz.

Aşırı sıcağa maruz kalmış ve beyazlaşmış tatlı ürünlerinden ise bil hassa kaçının.

Satış elemanlarının eldiven kullanmasına dikkat edin. Ambalajındaki içindekiler kısmını dikkatle okuyun şüpheli katkı maddeleri içeren ürünleri almayın.

Daha da önemlisi tatlı çeşitlerine tatlandırıcının da verildiğini duyuyoruz.

Bu tatlandırıcının yapılan deneyler de hayvanlar da kansere neden olduğu tespit edilmiştir.

Bu da demek oluyor ki insanlar da da kanser riskini arttırabilir.

Ayrıca bu gıdaları yiyen çocuklar da ve ceninler de beyin hasarı oluşturabileceğini de unutmayın.

 

TATLI ÜRÜNLERİNDEKİ RENKLENDİRİCİLER AP AYRI BİR KONU

Şekerlemelerdeki renklendiriciler de önemli bir konu. Yasaklanan sentetik renklendirici maddeler kesinlikle toksik ve kanser yapıcı maddelerdir. İzin verilen sentetik renklendiriciler de çok masum değildir; zira bunların belirlenen sınırlarının üstüne çıkıldığı zaman alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, astım ve hiperaktivite olayları meydana gelebilmektedir. Bil hassa baklava türü tatlılarda ve yaş pastalarda ilave olarak E920 L-Sistain, E921 Sistin kullanılması ihtimaline çok dikkat etmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız”.

SON UYARI!..

Yazıyı okudunuz.

Ben sizleri uyandırdım vede ikaz ettim.

Bundan sonrası size kalmış.

Ucuz tatlı ve şekerleme ürünlerinden lütfen uzak durunuz.

Hoşçakalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ