Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

TMO MISIR ALIMLARINA BAŞLIYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi mısır alımlarına başlanacağını ve üreticinin 725 TL/Ton üzerinden avans alanabileceğini bildirdi.

TMO MISIR ALIMLARINA BAŞLIYOR

04 Ağustos’tan itibaren alım başlayacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısır hasadının normal dönemden daha erken başladığına dikkat çekerek üreticilerin depo ve finansman sıkıntısına düşmemesi için 04 Ağustos 2016’dan itibaren ÇKS belgesi bulunan üreticilere, ürün rutubeti %14 ve altı olan ürünlerini, fiyat açıklanıncaya kadar taahhütname karşılığı TMO işyerlerine teslim etme veya emanete bırakarak avans alabilme imkânı getirildiğini bildirdi.

 Mısır alım fiyatı olan 725 TL/Ton üzerinden olacak

TMO’dan yapılan açıklamada, üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlanarak piyasaların işlemesi, arz ve talebin dengeli seyretmesi amaçlandığı belirtildi. Açıklamada  “04 Ağustos 2016’dan itibaren üreticilerimiz ürünlerini 2015 yılı mısır alım fiyatı olan 725 TL/Ton üzerinden emanete bırakarak finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla makbuz senedi karşılığı, ürün bedelinin %30’u kadar avans alabilecektir. İsteyen üreticiler de TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecektir.” denildi.

Hiçbir şekilde mısır satışı ve teslimi yapılmayacak

TMO ayrıca, 04 Ağustos 2016’dan itibaren hiçbir şekilde mısır satışı ve tesliminin de  yapılmayacağını belirtti.

Hasat erken başladı

TMO açıklamasında, 2015 yılında; 20 Ağustos itibariyle taahhütname karşılığı mısır alımlarına başlanıldığı ve 03 Eylül itibariyle de fiyat açıklandığı belirtilerek, “2016 yılı mısır hasatı normal dönemden daha erken başlamış olup Çukurova’nın bazı yörelerinde mısırlar yüksek rutubetli (%21-23) hasat edilmektedir.” denildi. TMO’nun mısır alımı için depolama ve finansal olarak tüm hazırlıklarını tamamladığı ve alımlara hazır olduğu kaydedildi.

Ofis piyasaları yakından takip ettiğini belirterek, “üretici mağduriyetinin yaşanmaması için her türlü adımın atılacağı” na vurgu yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ