Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞKAN ŞAHİN BALKAN TÜRKLERİYLE BERABER OLDU

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili İzzet Altuntaş’ın davetlisi olarak Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Mali Müşavir Zekeriya Yazıcı ile birlikte Kosova’ya gitti. Balkanlarda ki Türk Derneklerini ziyaret ettiler.

BAŞKAN ŞAHİN BALKAN TÜRKLERİYLE BERABER OLDU
Kosova Priene’de Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından gerçekleştirilen Konsolosluk açılışı ve 2009 yılından bugüne kutlana gelen 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamalarına katıldılar. Başkan Şahin Prizren Başkonsolosluğu’nun açılışına katıldı.
RİZREN’DE BAŞKONSOLOSLUK AÇILDI
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de faaliyete geçen Türkiye Başkonsolosluğu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Milletvekili Müfera Şinik, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Başkonsolos Selen Evcit, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile birlikte kurdeleyi keserek, Başkonsolosluğun resmi açılışı gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Başbakan İsa Mustafa daha sonra Türk bayrağını alkışlar eşliğinde göndere çekti. Konsolosluk binası gezildikten sonra Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kosova Başbakanı Mustafa ile birlikte başkonsolosluk binası önünde toplanan kalabalığı selamladı. Kurtulmuş daha sonra Kosovalı yetkililerle birlikte Prizren’deki tarihi eserleri gezdi. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Halveti Tekkesi’ni gezerek tekke hakkında bilgi aldı. Kurtulmuş, daha sonra, kısa bir süre önce TİKA tarafından restore edilerek açılışı yapılan Emin Paşa ve Sinan Paşa Camilerini ziyaret ettiler.
ÇOK DUYGULU ANLAR YAŞADIK
Ziyaret hakkında bilgiler veren Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin “Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili İzzet Altuntaş 3 yıldır böyle bir ziyaret için davet etme nezaketi gösteriyordu.  Bu yıl ki program 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları ve başkonsolosluk açılışına denk geliyordu. Bu yıl bu anlamlı ve güzel davete katılmak istedik. Balkan Türklerimizle beraber olmayı arzu ettik. Çok duygulu anlar yaşadık. Ülkemize olan hasret sevgi ve saygıyı yerinde gördük. Başkonsolosluğumuzun açılışına katıldık. Başbakan yardımcımız Numan Kurtulmuş ve heyetlerle açılış ve gezilerde bulunduk. Balkanlar ecdat topraklarıdır. Orada tarihimiz, hatıralarımız, soydaşlarımız vardır. Balkanlar bizim her zaman bir parçamız olmuştur. Bunu orada daha iyi hissettik. Bu vesile ile ülkemize döndüğümüzde oradaki yaşadıklarımızı ve duygularımızı daha kapsamlı bilgiler de vererek paylaşacağız” dedi.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ