Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

TEMELİ SAMSUN’DA ATILDI

TEMELİ SAMSUN’DA ATILDI
TÜRKİYE’NİN İLK GENÇLİK KÜLLİYESİNİN TEMELİ SAMSUN’DA ATILDI

TUGVA  Türkiye’nin ilk “Gençlik Külliyesi” olma özelliğini taşıyan “Burhanettin Kayhan Külliyesi”ni Samsun’a kazandırdı. Külliyenin temelini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç attı.

Türkiye’nin ilk gençlik külliyesi olacak Burhanettin Kayhan Külliyesi, Tekkeköy İlçesi İmam Hatip Ortaokulu’na kazandırılmış olacak. Okula ek bina olarak, içerisine kız ve erkek öğrencilerin girişleri ayrı olmak suretiyle her bir bölümünde kütüphane ve etüt merkezi, şadırvanı ve mescidi bulunan bir kompleks olacak bu külliyenin dış cephesi Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin dokularını taşıyacak. Türkiye’nin ilk gençlik külliyesinin temeli protokol üyelerinin katılımı ile dualar eşliğinde atıldı.Temel atma törenine ayrıca, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TUGVA Genel Başkanı İsmail Emanet, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

‘İSTENENİN NE OLDUĞUNU EN İYİ ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR’
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç törende yaptığı konuşmasında,” Gerçekten mekanların önemi büyüktür. Yapılan bir işte ortaya koyulan mekanın önemini hepimiz biliyoruz. O mekan kadar yapılan işin maneviyatı ve ruhunun da ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün burada temelini attığımız Burhanettin Kayhan Kulliyemiz büyük bir anlam taşıyor. Bu mekanın yapılıyor ve böyle bir düşüncenin ortaya koyuluyor olmasının zaten işin farkındalığının ve yapılmak istenenin ne olduğunu en iyi şekilde ortaya koyuyor. Bu anlamda TÜGVA’ya Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz, 13 yıldır Türkiye’ye yapılan hizmetler ve hedefler doğrultusunda yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum. Burada bir külliye temel atma törenindeyiz ama biz edep üzere çalışmalarımızı yapmak için bu yola çıktık”diye konuştu.

‘BU UYGULAMALAR TABİ Kİ SAYISAL OLARAK ÇOĞALACAKTIR’
Bu gün burada temelini atacağımız Burhanettin Kayhan Külliyesi, gençliğe hizmete farklı bakış tarzı getiren bir eser olduğunu vurgulayan Vali İbrahim Şahin,” Çok büyük hedefler küçük adımlarla başlar. Onun için bu külliye Türkiye Gençlik Vakfı’nın yaptığı ilk uygulamadır. Bununda ilimizde yapılması bizi son derece mutlu ediyor. Bu uygulamalar tabi ki sayısal olarak çoğalacaktır. Ülkemizde kamu binaları standart bir şekilde yapılıyor. Bu külliyenin projesini gördüğüm zaman ben çok mutlu oldum. Çünkü proje bizim geçmişimiz olan Selçuklu ve Osmanlı mimarisi örnek alınarak yapılmış bir proje. Biz olabildiğince bu tür binaları yapacağız. Bu binalarda eğitim görecek çocuklarımız geleceklerine iyi yön vereceklerdir. Dünya ve İslam alemine katkı verecek şekilde yetiştirilmelerini sağlayacaktır. Ben bu külliyenin yapılmasına katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

BU CAN BU TENDE OLDUKÇA İNSAN İÇİN HİZMETE DEVAM
Tekkeköy’e yapılan yatırımlardan bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Tekkeköy’ü baştan başa yeniden inşa ediyoruz. Ama bütün bu hizmetlerle ilgili bu faaliyetler içinde insan varsa, insanla bütünleşiyorsa insana dokunuyorsa, insanın manevi dünyası ile de yükselen bir değer haline geliyorsa anlam kazanıyor. O bakımdan hayatın tam merkezinde ilk atılacak adımın insan için yapılan eğitim faaliyetleri olduğunu hiç unutmamamız gerekiyor. TÜGVA bu hizmeti yapıyor. Allah onlardan razı olsun. Bu senenin sonunda artık Tekkeköy’e kadar raylı sistemle gelmiş olacağız. 10. ayda hizmete açacağız. Stadyumumuz da öyle zannediyorum ki 2017 yılında faaliyete geçmiş olacak. Rabbim güç kuvvet, memleketimize ve milletimize dirlik ve birlik verdiği sürece  biz bu çalışkan milletle çok şeyler yaparız”dedi.

SİZ BİZİM GELECEĞİMİZİN TEMİNATLARISINI
Alana külliye yapılmasının gençleri geleceğe hazırlamada büyük bir adım olacağının da altını çizen Başkan Yılmaz, “Bulunduğumuz alana Tekkeköy İmam Hatip Ortaokulu’nu yapmışız ama külliye olmadığı için okulumuz yalnız ve mahzun duruyor gibi geldi bana. İnşallah bu külliye ile çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında çok güzel sonuçlar alacağız. Çünkü onlar bizim geleceğimizin teminatları” dedi.Türkiye’nin ilk “Gençlik Külliyesi” olma özelliğini taşıyan “Burhanettin Kayhan Külliyesi”nin temel atma töreni sonrasında ise Çarşamba Devlet Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis kısmı ziyaret edildi
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ