Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ONLARIN SEVGİSİ ÇOK YÜCEYDİ

ONLARIN SEVGİSİ ÇOK YÜCEYDİ

Geçtiğimiz günlerde Şoförler Odasında Genel Kuruldaydık. Metin Geççakır, güven tazeledi. Ona olan desteği bir kez daha gördük. Genççakır, Genel Kurul’da açtı ağzını, yumdu gözünü. Tüm gerçekleri üyeleri ile paylaştı. Konuştu, konuştukça da büyük alkış aldı. Şoförler Odası Başkanlığına bir kez daha aday olmayacağını söyledi. O artık sadece Bafra’da değil, bölgede bir marka, bir ekol, bir üstad, bir idol. Hayat dolu.

 

EŞİ MÜBECCEL HANIMI ÇOK SEVDİ, HALEN DE SEVİYOR

Canı kadar sevdiği eşini 2006 yılında kaybetmesine rağmen, hala onun sevgisiyle yaşıyor, Genççakır’a göre Mübeccel hanım ölmedi, onun kalbinde yaşıyor. Bu ne kadar büyük bir yüce sevgiymiş. Gerçekten gurur duyduk.

 

METİN GENÇÇAKIRLA İLE BİR RÖPORTAJ YAPTIK

Metin Genççakır, kendisini canı kadar sevdiği esnafların sorunlarına adamış. 24 saati esnafların sorunları ile geçiyor. Daha doğrusu onlarla yaşıyor. Metin Genççakır ile bir röportaj yaptık, sizler için konuşturduk.

Metin Genççakır, 40 yıl boyunca kendisini esnafın sorunlarına adamış. 1974 yılında Bafra’da şoförler odası ile başlayan esnaflara önderlik etme mücadelesi günümüze kadar 40 yıldır hala kesintisiz sürmüş. Metin Genççakır,  Gerçekten esnaflar dünyasında, Bafra’da ve bölgemizde bir tarih olmuş.

 

ACI, TATLI O KADAR ÇOK ANILARI VAR Kİ

Bu yıllar içerisinde Metin Genççakır’ın acı ve tatlı o kadar anıları var ki, 40 yıldır acısıyla, tatlısıyla bunları yaşamış. Bu yıllar içerisinde en yakın dostlarından nankörlük görmüş, hayal kırıklığına uğramış ama buna rağmen yılmamış, bugünlere gelmiş. Hala dim dik ayakta, hala güçlü. Esnaflar tarafından 40 yıldır gördüğü taktir ve sevgi günümüze kadar sürmüş. Esnaflar ona ‘Metin Abi’ diye hitap ediyor.

Metin Genççakır’a hizmetlerini, yaptıklarını, esnafların sorunlarını ve yapacaklarını sorduk;

 

METİN GENÇÇAKIR KİMDİR?

Hepimiz yakından tanıyoruz, ama bizim Bafra değerleri çok çabuk unutur. Ama Genççakır Bafra’ya hizmetlerde imza atmış bir ağabeyimiz. Bir kez daha tanıtalım istedik.

1945 yılında Bafra’da doğdu. İlk ve orta lise öğrenimini Bafra’da tamamladı. 1963 yılında Bafra Lisesinden mezun oldu. Bafra lise’sinin aynı zamanda ilk mezunlarından. Daha da ilginci merhume eşi Mübeccel hanım ile de aynı okuldaydı. İşte orada yeşerdi bu büyük aşk. Birbirlerini çok sevdiler, okul bitince evlenmeye karar verdiler. Bu kararı aldıklarında tahsil hayatlarına da noktayı koymuş oluyorlardı. 45 yıl aynı yastığa baş koydular. Pırıl pırıl 5 evlatları oldu. Hiç ayrılmadılar, hiç darılmadılar. Ancak, onları ‘ölüm’ ayırdı.

Metin Genççakır, “Sevgi, evlilik sonsuza kadar sürmeli” diyor. Ama 2006 yılında bir trafik kazası Genççakır çiftini sonsuza dek ayırdı.

 

GENÇÇAKIR BUGÜNKÜ KONUMUNA TIRNAKLARI İLE GELDİ

Metin Genççakır, geçmişi ile ilgili şunları söyledi;

1963-71 yılları arasında Thames marka bir otobüsüm vardı. Ulusoy firmasında çalışıyordum. Ankara, Samsun, Karadeniz bölgesinde yıllarca yolcu taşıdım. Yeni model otobüsler çıkmaya başlayınca otobüsümü sattım. Akabinde minibüs aldım, bir ara minibüsçülük yaptım.

Samsun-Bafra arasında yolcu taşıdım. Minibüsçülerin o yıllar’da da sorunları vardı. Odalar vardı, ama bilinmiyordu. O yıllarda da minibüsçü arkadaşlarım Trafik konulu sıkıntılarını kendi çabamla çözmeye çalışırdım.

 

SONUNDA DERNEĞİMİZİ KURDUK

Arkadaşlarımızla bir araya geldik, bir çatı altına toplanalım istedik. Nitekim kurduk da.. sağolsunlar arkadaşlarım beni öne çıkardı. Nitekim 1974 yılında Başkan oldum. Daha da ilginci derneğimiz bir kulubede kurduk. İşte o günden bugüne kadar 39 yıldır Şoförler Odası’nın Başkanı oldum. Hala Başkan’ım. Ne Başkanlık beni bıraktı, nede Başkanlığı meslektaşlarım bana bıraktırdılar. Bu arada yıllar içerisinde 2400 arkadaşımıza göz taraması yaptırdık. O yıllar bu gelişme Türkiye’de bir ilkti. Taramalar sonrası 80 şöförümüzün renk körü olduğunu tespit ettik. Trafiğe çıkmalarını da engelledik. Üyelerimizin evlerini tek tek gezerek, aile planlaması hakkında bilgiler verdik. İlk Aşevini’de o yıllarda Belediye’den önce biz kurmuştuk.

Her Ramazan 2 bin kişiye yemek vermiştik. Belediyemiz de bizden görerek, onlar da aşevi kurmuşlardı. Köylerimizden, dışarıdan gelen , evine uzak olan esnafımızın yardımlaşması için cemiyetimize ait lokanta da açmıştık. Cüzi bir fiyatla yemek vermiştik.

 

180 ÖĞRENCİYE BURS VERDİK

Türkiye’de bir ilk’i gerçekleştirdiklerinin altını çizen Genççakır, “180 kişiye hem kurs verdik hem de okumalarına katkıda bulunduk. İnanın o yıllar bizim burs verdiğimiz öğrencilerden çoğu Devletimizin halen önemli kademelerinde görev yapıyorlar.

Hele bir an’ım var ki; hiç unutamam. O yıllar rahmetli annem hastalanmıştı. Haliyle evimize doktor çağırdık. Muayene etti, sonra gitmek üzereydi ki bizde gelenektir kendisine “Bir dakika doktor bey, ücretinizi takdim etmem lazım” dediğimde kabul etmedi. Bana dönerek “Abi sen ne yapıyorsun, sen beni okutan adamsın. Ekmeğini yedik senden nasıl para alırım” dediğinde çokduygulanmıştım. İşte benim için en anlamlı en büyük ödül o andı.  Çok duygulandım, çok gurur duydum. Bundan daha büyük ödül olur mu?

O katkılarımızı gücüm ve zamanım yettiğince sürdürmeye gayret gösteriyorum. Gizlice gezerek halen ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışırım.

 

1976 YILINDA ÇOK PARA KAZANDIM

Metin Genççakır, geçmişe giderek anılarını anlatmayı sürdürüp, “İbrahimciğim, 1976 yılında şoförlükten yetiştiğim için yedek parça dükkanı açtım. Bayilikler aldım. O yıllar da işlerim çok iyiydi. Ne yalan söyleyeyim çok para kazandım. 3 büyük firmanın bayisiydim. Beni 1985 yılında federasyon yönetimi için Ankara’ya davet ettiler. İşte bu yöneticilik benim işime sekte vurdu. O yıllar Bafra’da 12 meslek odası ve kooperatif Başkanlığını birden yapıyordum.

Daha sonra Fevzi Apaydın’dan davet aldım. O Ankara’da federasyonda görev alınca ben 2007 yılında Samsun ESOB Başkanı seçildim. İnsanlar bir yerlere talip olduğunda o makamın hakkını vermeli. Oturmamalı, icraat vermeli. Bu arada kendisine destek verenlerle birlikte sorunların çözümü için mücadele vermeli. Ben aynı zamanda Bafra Esnaf Kefalet Kooperitifi Başkanıyım. Samsun’da bölge Başkanlığı da yaptım. Bizim bölgemize Ordu’dan zonguldak’a kadar 23 üye kooperatifi bağlıydı.

Boş durmadım, oturmadım ben Başkanlığa geldiğimde 30 metre kare bir alanda hizmet veriyorduk. Çalıştık çaba gösterdik 550 metrekarelik bir bina yaptık. Ben hayatım boyunca kendimi esnaf ve sanatkarlara adadım.

 

ESNAFLARA İŞ YERİ AÇARKEN SINIRLAMA GETİRİLMELİ

Metin Genççakır, konuşmasının son bölümünde ise şu mesajları verdi;  “Esnaflara iş yeri açarken, sınırlama getirilmeli. Bir yerde ihtiyaç olan iş yeri sayısı belirlenmeli, bunun fazlasına izin verilmemeli. Ama böyle olmuyor, olmayınca da yanlış yerlerde açılan iş yerleri peşi sıra kapanıyor. Bu da çalışanın da batmasına yol açıyor. Bununla ilgili bir an evvel yasa çıkarılmalı ve bir sınırlama getirilmeli. Bu da esnafımızın yaşaması ve milli servet açısından çok önemli. Bizim amacımız sanat erbabına kalmalı işi bilenler iş yeri açmalı bunun da bir alt yapısı olmalı. Ama maalesef bu genelde böyle olmuyor. Önüne gelen iş yeri açıyor. Bu iş yerleri görüldüğü üzere fazla uzun ömürlü olmuyor iflas ediyorlar. Bu arada da gerçek zanaatkarlara engel de oluyorlar. Onları da aradan çıkartıyorlar.” Diye konuştu.

Metin Genççakır, tüm Esnaflarımızın yeni yıllarının kutlu, huzurlu ve bereketli olmasını da diledi.

2 5(327) 1702 5200 12435689_944042912333029_176635507_n bafra-esnaf-ve-sanatkarlar-kredi-ve-kefalet-kooperatifinin-olayli-kongresi-CHA-1228950-11-t