Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

MHP’DE TOPLANAN İMZALAR GENEL MERKEZE SUNULACAK

MHP’DE TOPLANAN İMZALAR GENEL MERKEZE SUNULACAK

Olağanüstü kongre isteyen muhalif kesimin avukatları teknik, taktik mutabakat konusunda anlaşmaya vardı. Yaklaşık 600 imza Cuma günü  MHP Genel Merkezi’ne sunulacak.

 

SAMSUN BAFRA’DA DESTEK VERDİ

MHP kanadında Türkiye genelinde değişime büyük destek verildiği dikkatlerden kaçmıyor. Bu imza kampanyasına Samsun İl Teşkilatı,Bafra İlçe Teşkilatının büyük destek vermesi, MHP’nin değişimi açısından oldukça önemli. Bafra MHP İlçe Başkanı Hüseyin Acar’ı gösterdiği dik duruşu açısından kutlamak gerekir.

 

SAMSUN “MERAL AKŞENER” DEDİ

MHP Samsun Üst Delegelerinin 13’ü Meral Akşener’e, 2’si Koray Aydın’a, diğer ikisinin de Genel Merkezci olduğu iddia edildi. Bu arada Bafra MHP İlçe Teşkilatının 5 üst kurul delegesi bulunuyor. Bafra açık oynayarak Meral Akşener’e destek veriyor. Bafra İlçe Teşkilatı Meral Akşener’in Genel Başkan olduğunda, MHP’yi iktidara taşıyacağına inanıyor.

 

GENEL MERKEZ DEĞİŞİM YANLILARINI İHRAÇLA TEHDİT EDİYOR

Bu arada gelişmeleri izleyen MHP Genel Merkez’i, değişim yanlılarını partiden ihraçla tehdit ettiği iddia ediliyor. Ama şu bir gerçek ki, teşkilatlar bu konuda her şeyi göze almış durumda. Teşkilatlar artık Devlet Bahçeli’ye baş kaldırmış durumda.

MHP’de 1 Kasım seçimleri sonrası harekete geçen muhalif kanattan Genel Merkezi zorlayacak bir adım geldi. Olağanüstü kongre talebinde bulunan genel başkan adayları Meral AkşenerKoray Aydın ve Sinan Oğan‘ın avukatları önceki gün Ankara‘da bir araya gelerek izlenecek stratejiyi belirledi.

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GENEL MERKEZE SUNULACAK

Edinilen bilgilere göre avukatlar Uğur Tarhan, Kürşat Ergün, Dilşad Erbil ve Veysel Güldoğan teknik ve taktik detaylar konusunda mutabakata vardı. 550’ye vardığı öne sürülen imzaların birleştirme işlemi yapılacak. Birleştirme sonrasında mükerrer imzalarını düşmesiyle yaklaşık 600 civarında olması beklenen imzalar tek klasör halinde önümüzdeki hafta genel merkeze sunulacak. Olağanüstü kongrenin toplanması için 248 imzanın yeterli olduğu hatırlatıldı.

 

EN GEÇ 1 AY İÇİNDE YANIT VERME ZORUNLULUĞU

Muhalif kanat, genel merkezin imzalar teslim edildikten sonra 15 günlük bir cevap verme süresinin olmadığı iddiası ile ilçe kongrelerini öne çekerek delege yapısını değiştirme girişimini hukuki olarak inceletti. Siyasi Partiler Kanunu ve MHP tüzüğünde olağanüstü kongre talebi için imzaların sunulmasının ardından ne zaman cevap verileceğine ilişkin bir süre bulunmadığını tespit eden muhalifler, Siyasi Partiler Kanunu’nun bu gibi durumlarda atıf yaptığı Dernekler Kanunu ve Medeni Kanun’daki başvurulara en geç 1 ay içinde yanıt verilmesi zorunluluğu düzenlemesinden hareket edecek. Genel merkezin ilçe kongrelerini öne çekerek delege yapısını değiştireceği ve olağanüstü kongre taleplerini düşüreceği yönündeki iddiaların da dayanağı olmadığını savunan muhalif kanat, ilk ilçe kongresinin Ocak 2017’de yapılması zorunluluğuna dikkati çekti.

 

MAHKEMEYE GİDİLECEK

Bu arada genel merkezin imzaların sahte olduğu, imzacıların partiye üye olmadıkları gibi, “oyalama” taktiğinin de uzun zamana yayılamayacağını hesap eden muhalif kanat, genel merkezin imzalar verildikten sonra işi yokuşa sürmesi halinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açacak Mahkemenin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile yazışmaları dikkate alındığında kayyum atanması ve kongrenin toplanmasının yaz aylarını bulacağını hesaplayan muhalifler, bu işin daha fazla uzamayacağı inancını taşıyor.

 

Haber: Aydoğan Yılmaz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ