Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KUŞ CENNETİ’NE DOĞA EĞİTİM MERKEZİ

KUŞ CENNETİ’NE DOĞA EĞİTİM MERKEZİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak,”Belediyemizce Kızılırmak Deltası içerisinde bulunan 12.9 hektarlık alanda ‘Doğa Eğitim Merkezi’ kuracak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak,”Kızılırmak Deltası içerisinde ada olarak da bilinen ve mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde bulunan 12.9 hektarlık alanı, yapılan protokol ile 5 yıllığına kiralayan  Belediyemiz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bu alanda ‘Doğa Eğitim Merkezi’ oluşturacak” dedi

‘GÜVENLİK NOKTALARI OLUŞTURULACAK’
Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, söz konusu alanın doğusunda Balık Gölü, Batısında Gıcı Gölü, Güney Doğusunda Tatlı Gölü ile sınırlandırılmış adeta bir ada konumunda olduğunu belirterek, “Kızılırmak Deltası içerisindeki yaklaşık 12.9 hektarlık bu alanda doğa eğitim merkezi, gözlem kuleleri, güvenlik birimleri, temel gereksinimlerin karşılanmasına yönelik doğaya uyumlu sosyal ve teknik altyapı birimleri oluşturmayı planladık. Ayrıca, bölgenin kontrol altına alınabilmesi amacıyla güvenlik noktaları oluşturulacak, bölgenin tanıtımı ve korunması için doğa eğitim programları ve gözlem kuleleri yaparak,  WC, yeme-içme, tanıtım, eğitim ve kamp alanları oluşturmayı düşünüyoruz”diye konuştu.

‘SERGİ ALANI GİBİ DONATILAR YER ALACAK’
Bu amaçla yapılacak olan yapıların ve mekanların, sökülüp takılabilir doğal malzemeden imal edileceğini dile getiren Albayrak, “Yapılacak olan her şey bölgenin doğal karakteristiğini bozmayacak şekilde tasarlanacak. Bu alanda yapılacak yapılar yaklaşık 700 m2 lik bir alanı kapsayacak. Doğa Eğitim Merkezinin yer alacağı alanda Balık Gölünde yapılacak ahşap iskele su yolu ile adaya ulaşımı sağlayacağız. Alandaki kuş popülasyonunun gözlemlenebilmesi için  gözlem kuleleri de yapacağız. Alanda eğitim verecek olan Eğitim Merkezi 600 m2 lik bir alanda kurulacak. Doğaya uyumlu sökülüp takılabilir ahşap malzemeden oluşacak olan merkez içerisinde toplantı odası, eğitim salonu, sergi alanı gibi donatılar yer alacak. Bu arada, alana gelecek olan ziyaretçiler için yaklaşık 1000 m2 lik de bir kamp alanı oluşturmayı düşünüyoruz. Bu kamp alanında öğrenciler doğa ile yaşamayı öğrenirken çadır kurabilecek ve tüm ihtiyaçlarını da karşılayabilecek” Bilgisini verdi.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ