Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA’DA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

BAFRA’DA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

BEYAZ KABUS BAFRA’DA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bafra’da 3 gün etkili olan kar yağışı etkisini yitirdi. İlçe merkez ve 119’a yakın köy ve mahallelere bağlantıyı sağlayan yollar yoğun çaba sonucu açıldı.

Etkili olan kar yağışı Samsun’un ilçelerinde olduğu gibi, Bafra’da da büyük tahribata yol açtı. Bazı iş yerlerinin çatıları çöktü. Tarım arazileri ve seralar zarar gördü. Samsun meteoroloji müdürlüğü Sibirya soğuklarının geldiği uyarısında bulunurken, yetkililer don olaylarına karşı bir an evvel gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 

SİBİRYA SOĞUKLARI BAŞLADI

Yoğun kar yağışından sonra Bafra ve köylerinde Sibirya soğukları etkisini göstermeye başladı. Bafra Kaymakamlığınca açıklanan ‘afet ve acil durum’ raporuna göre Alaçam’da 59, Bafra’da 13, Ondokuzmayıs’ta 26, Yakakent’te 27 olmak üzere enerji kesintisi halen sürüyor.

 

MARDAR’DA KAR KALINLIĞI 1 METREYİ BULDU

Edinilen bilgilere göre kar kalınlığı Bafra’nın Mardar, yeni ismiyle Çetinkaya Mahallesinde 1 metreyi buldu. Köylülerin bahçelerinde yapmış olduğu yeşillik ve sebzeler de  kar altında kaldı. Yetkililer “Sibirya’dan inerek atmosferin üst seviyesinde aşırı soğumaya neden olan kutupsal hava akımı yer ve deniz seviyesindeki hava katmanıyla etkileşimi neticesinde ‘cumulutform’ tipi bulut oluşumuna neden oluyor. Bu da çok rastlanmayan meteorolojik olaylardan biri olan kar yağışıyla aynı anda gök gürültüsü ve şimşek hadiselerinin meydana gelmesine neden olmaktadır” değerlendirmesinde bulundular.

 

KAR YENİDEN BAŞLAYACAK

Sinop kıyı bandı ile Yakakent,  Alaçam ve Bafra’da kar yağışının tekrar başlayacağı ve devam edeceği tahmin edilmektedir açıklamasında bulunuldu.

Öte yandan kar yağışının yarından itibaren aralıklarla devam etmesi beklenirken, kar yağışı nedeniyle kuvvetli buzlanma oluşulacağı da vurgulandı. Özellikle ‘don’ nedeniyle gece saatlerinde cadde ve sokakların olumsuz etkileneceği de bildirildi.

Yetkililer sürücülere bir uyarıda da bulunarak; “Frenleme mesafesinin yükselmesi dolayısıyla, dikkatli olmaları gerektiğini, su saatleri ve seralarda donmaya bağlı zarara karşı tedbirli olunması da bilhassa bildirildi.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ