Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

82’LİK DEDE RESAİ YILMAZ GAZETECİLER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

82’LİK DEDE RESAİ YILMAZ GAZETECİLER DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Dile kolay, ömrünün son 50 yılını Bafra’sına adadı. Bafra’sını o kadar çok sevdi ki; 50 yıl içerisinde kutsal hizmetlerinden dolayı onlarca plaket, ödül ve altın rozetler aldı.

Kimden bahsediyoruz? 48 yıllık muhtar, ‘dede’ diye tabir edilen Resai Yılmaz’dan söz ediyoruz. Bugün kendisi bizi derneğimizde ziyaret ederek, hayırlı olsun temennisinde bulundu ve kendisi ile sohbet yaptık. Geçmişi yad ettik. Resai Yılmaz, o günleri anlatırken gözleri dolu dolu oluyordu. Resai Yılmaz’ın hayatta hiç sevmediği bir şey var ki; “O da vefasızlık” onun için “ahde vefa” her şeyden önce gelir. Bir röportaj yaptık ve kendisine sorduk; Seni tanıyoruz ama, bir de Resai Yılmaz’ı kendisinden dinleyelim.

“İbrahim yeğenim, sana çok teşekkür ediyorum. Sende Bafra’nın çok hayırlı bir evladısın. Allah sen ve senin gibi iyi niyetli, hizmetkar evlatlarımıza sağlık ve afiyetler versin. Bu arada Gazeteciler Derneğini çok güzel restore edip, düzenlemişsiniz. İnan çok gurur duydum.

50 yıldır hizmetler içerisindeyim. 1934 yılında Bafra’da doğdum, bugün geriye baktığımda benimle arkadaş olan dostlarımın çoğunluğu ya vefat etti, yada hasta. Ölenlere Allah c.c’den rahmet, kalanlara da Allah c.c’den sağlık ve afiyetler diliyorum.

Emsallerimden birkaç kişi kaldık. Demem o ki; Bafra’ma 50 yıldır hizmetler verdim. Şöyle sıralarsak, 1963-1999 30 yıl Bafra Kızılay Başkanlığı yaptım. Kızılay’ın bulunduğu binayı biz satın aldık. Önemli hizmetlere imza attım. Bu yıllar içerisinde Kızılay Genel Merkezine Ankara’ya davet edildim. Bana o zaman’ın Kızılay Genel Başkanı Profesör Doktor Recai Ergüder ‘altın madalya’ takdim etti. O anımı hiçbir zaman unutamam.

Zaten İbrahim bey, insanlar anılarıyla yaşamaz mı? 1965-79 yılında 15 yıl Bafra Berberler Derneği Başkanlığı yaptım. Burada da hizmetlerimden dolayı altın rozetle ödüllendirildim. 1967-2014 arası 48 yıl Kızılırmak Mahallesi Muhtarlığı görevini sürdürürken, inanın karşıma 40 yıl rakip bile çıkmadı. Ben şahsınızda Kızılırmak mahallesi sakinlerine buradan selam ve saygılarımı gönderiyorum. Yeni yıllarını kutluyorum.

1972-76 yılları arasında Bafra Ziraat Odası’nda 5 yıl Meclis Başkanlığı yaptım. Burada da şahsıma altın rozet takdim ettiler. 1982 yılı benim için çok anlamlı ve çok manidar bir yıldır. Zira Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından takdirname ile ödüllendirildim. 1983 yılında başta Bafra Kaymakamlığı olmak üzere çeşitli kaymakamlardan ve belediye başkanlarından plaketle taltif edildim. 1984-2014 yılları arasında ise 31 yıl madeni sanatkarlar odası başkanlığı yaptım.

Bende önce 26 yıl içerisinde 10 tane Başkan değişmiş, bunlardan şu an 9 tanesi hakkın rahmetine kavuştu. Allah c.c gani gani rahmet eylesin. İbrahimciğim, sevgili yeğenim; Madeni sanatkarlar odası başkanlığına 1984 yılında geldiğimde, inanın ne odası ne sandalyesi ne masası vardı. Kolları sıvadık, üyemizde azdı. 300’e yakındı. Şu an odanın 900’e yakın üyesi bulunuyor.

Üyelerimle her zaman bir araya gelir, ne yapacağımızın görüş alışverişini yapardık. Hep kendilerine sorardım, ben demedim, biz dedik. Bu nedenle başarılı olduk. İşte küçük sanayi’nin girişinde madeni sanatkarlarımız için yaptırdığımız bina bugün biz sanatkarların ‘gurur tablosudur’düğün salonu bugün sezonda resmen para kesiyor. Çok memnunuz her ne kadar başkanlığı bıraktıysam da zanaatkarlarımıza bıraktığım eserler benim için ve arkadaşlarım için çok anlamlıdır.

Gıyabımda hiç de hoş olmayan yakıştırmaların olduğunu duyuyorum. Ve ben onlara bir büyükleri olarak, hiç kızmıyorum. Onlar benim her biri genç kardeşlerimdir. Ancak; iki üzüldüğüm husus var ki, onlardan bir tanesi Genel kurul’un vermiş olduğu onursal başkanlık plaketinin tarafıma verilmemesi. Bir diğer ikinci husus da biz üyelerimize oda olarak iyi günde kötü günde, vefatlarda, bayramlarda toplu mesaj atardık. Şu anda atılıyormuş ama 31 yıllık Başkan’a bir kenara çekildim diye ne yazıktır ki, bir mesaj dahi atmıyorlar.

Ben bu kadar mı kötüymüşüm? Kul bilmezse Allah bilir. Yaptığımız eserler ortada, ben onları cebime koyup da bir yerlere taşımadım. Ben eski Başkan olarak yeni yönetimden de bir ağabeyleri olarak ileriye dönük projeler üretip, hizmetler vermesini istirham ediyorum. Bizim için zanaatkar çok önemlidir. Zaten zanaat yavaş yavaş tarih olmaya başladı. Daha doğrusu zanaatkar yetişmiyor.

Ben Resai Yılmaz olarak, şu an ne yapıyorsun diye bir soru soracak olursan, şu an BAFRA FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ BAŞKANLIĞINI yürütüyorum. Koyu bir Fenerbahçeliyim. Diğer takımların taraftarlarına da ayrıca saygı duyuyorum.

Şu an kalanlarla devam ediyoruz. Bir diğer husus da ‘zanaat erbabına kalmadı’ bu sohbetimizden dolayı şahsında seninle birlikte mücadele veren Bafra için, geceli gündüzlü çalışan dernek üyelerine, gazeteci arkadaşlarına sonsuz saygılarımı, sevgilerimi sunarken, Bafra’mızın ve ülkemizin yeni yıllarını huzur ve mutluluk içerisinde yaşamalarını Allah c.c’den temenni ediyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ