Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA BAFAY YILBAŞINDA KAPANIYOR İDDİASI ÜZÜNTÜYE YOL AÇTI

BAFRA BAFAY YILBAŞINDA KAPANIYOR İDDİASI ÜZÜNTÜYE YOL AÇTI

Yıl 1973, dönemin merhum Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Abdulvahap Ayan’ın çabası ve girişimleri ile Bafra ‘Bafay’ kurulma projesi gündeme gelmişti.

Bunun öncelikle fizibilitesi yapıldı. Daha sonra proje safhasına geçildi. Bafralılar kendi ilçelerinde bir  ay çiçek yağı fabrikası kurmak arzusundaydı. Ancak bunun için para lazımdı, bu nasıl olacaktı? İşte Merhum Abdulvahap Ayan, Bafra’nın o yılların iş adamlarıyla bire bir görüşmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de o zaman’ın önemli iş adamlarından Rıfat Kocaman’dı.

 

GELİN ORTAK OLALIM FABRİKAMIZI KURALIM

Bu fabrika kurulmasına kurulacaktı, ancak fabrika şahısların değil, Bafralıların olmalıydı. Sayın Ayan, başta Sayın Rıfat Kocaman olmak üzere, onlarca Bafralıyla görüşerek konunun hassasiyetini bizzat anlatmıştı. Ne olacaktı? Bafralıların, Bafra’da bir ay çiçek fabrikası kurulacaktı ve burada 50’ye yakın da insanımız istihdam sağlayacaktı.

Aslında bu bir başlangıçtı. Bafralılar burada imece usulü ile kendi fabrikasını kurarak, Türkiye’de birlik ve beraberliğin örneğini vermek istiyordu. Nitekim başta Rıfat Kocaman olmak üzere, 644 ortak bir araya gelerek, fabrika’nın yapımı için ilk etapta maddi katkı yaptılar. İlk etapta fabrikanın arsası alındı, daha sonra inşaat safhasına geçildi. Fabrikaya yaptıkları maddi destekle birlikte 644 kişi’de ortak olmuşlardı.

 

ÇARŞAMBA’DAN MAKİNALAR GELDİ

Nitekim fabrika kısa süre içerisinde tamamlandı. Ancak fabrikanın işlevini yapabilmesi için makinalar lazımdı. Bunun için de ayrıca finansman gerekiyordu. Ortaklardan Rıfat Kocaman’ın o yılda kamyonları vardı. Hem de fabrika’nın ortağıydı.

Merhum Abdulvahap Ayan, kendisini Çarşamba’ya makinaların getirilmesi için rica etti ve Sayın Kocaman’da kamyonları ile birlikte Çarşamba’ya gitti. İşte bundan sonrasını Sayın Kocaman’dan dinleyelim.

 

RIFAT KOCAMAN “BİR DOKUN BİN İŞİT”

“İbrahim yeğenim, Çarşambaya gittim. Orada bir fabrika’nın kullanılmış makinalarını oradan alarak Bafra’ya Bafay’a getirdim. Bunlar fabrikaya monte edildi. Ancak makinalar randumanlı olmadığı için verim alınamıyordu. Bir yıl çalışabildi. Yeni makinalar alınması gerekiyordu. Abdulvahap’ın önderliğinde ortaklar bir araya gelerek, yeni makinaların alınması gereğini duyduk. Aldığımız bir kararla tarım kredi kooperatifinden kredi talebinde bulunmuştuk. Nitekim krediyi aldık” dedi.

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ BİZE ORTAKLIK TEKLİF ETTİ

“İbrahim yeğenim, hepimizde bir heyecan vardı. Niçin olmasın? Bafra’mıza ilk kez bir fabrika kazandırmıştık. Krediyi alırken, tarım kooperatifi bize ortaklık teklif etti. Biz de Abdulvahap Ayan’ın önderliğinde ortaklar bir araya gelerek, bu teklife sıcak baktık.

Nitekim bu ortaklığı kabul ettik, keşke etmez olaydık. Bugün duyduk ki; bizim alın teri, göz nurumuzla kazandığımız, çocuklarımızın rızkını buraya yatırdığımız o paraların yıllar sonra havada uçtuğunu gördük. Zira ilk yıllar bizi her konuda bilgilendiren Bafay yönetimi sonraki yıllarda biz ortakları aramaz oldular.

Hatta ben Rıfat Kocaman olarak buraya 600 bin TL o yıl para yatırmıştım. Bugün o parayla, o yıllarda altın alsaydım bugün iki tane otobüs alırdım. Bize sizin burada hakkınız yok dediler. Gerekçe de Tarım Bakanlığından geldi. ‘siz sermaye artırımına gitmediğinizden dolayı sizin paralarınız uçtu’ cevabını aldık.  Güler misiniz, ağlar mısınız?

Sadece ben değilim. 644 kişi bir anda şoka girdik. Daha da beteri bize yapılan bu yanlışlık gelecekteki genç jenerasyonu da düşündürmeye başladı. Şimdi diyorlar ki; Bafralılar niçin bir araya gelip de Bafra’ya fabrika kurmuyorlar? Kurmaz arkadaş kurmaz. Biz kurduk da ne oldu? Bizi kazıklı vayvadonun kazığına geçirdiler. Hakkımızı ‘helal etmiyoruz’ bizi resmen o yıllar da ‘gasp’ ettiler” dedi.

 

BAFAY KAPANIYORMUŞ

Eski iş adamlarından Rıfat Kocaman, Bafay’ın yılbaşında kapanacağı iddialarının konuşulduğunun da altını çizerek, şöyle devam etti; “İbrahim bey, biz geçmişte tarım kredi kooperatifi ile ortak olmuştuk ya. Aslında bize bubi tuzağını o yıllarda kurmuşlar. Bunların amacı ileride katakullelerle bizim elimizden bafay’ı almakmış.

Nitekim aldılarda. Genel müdürlük bilindiği üzere kırklarelinde. Kırklarelindeki genel müdür ve yönetimi Bafra Bafay’ı kapatma kararı almışlar. Biz şu an bile buranın ortağı durumundayız. Hem de yasal olarak. Niçin ve neden bu sayın genel müdürlük biz ortaklardan görüş almazlar? Biz patakonyadan mı geldik? Yoksa israilden mi? Ben sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum ve diyorum ki ‘644 kişi mağdur edildik. Bizi gasp ettiler. Bize emrivaki yaptılar. Hakkımızı arayın sayın Cumhurbaşkan’ım sayın Başkabakanım.

İddia odur ki; bafay yılbaşında kapanacak, bırakın biz ortakları orada çalışan Bafralı evlatlarımız da işlerinden olacak” dedi.

 

YEM FABRİKASI NEDEN TAŞOVAYA KURULDU?

Rıfat Kocaman, bir dokun bin işit. Öyle bir konuyu gündeme getirdi ki; gerçekten kafalarımız karıştı. “İbrahim yeğenim, Yıl 2007 bafra da bafay çalışıyor,yağ üretiyor, çeşitli il ve ilçelerden tonlarca ay çiçeği geliyor. Bizi Bafay yönetimi o yıl toplantıya çağırdı. Zira toplantı’nın asıl amacı ortakların talebi üzerine yapılmıştı. Konu yem fabrikasının Bafra’da yer olmasına rağmen Amasya Taşova’ya kurulmasıydı.

Üzülmüştük ve toplantıda yöneticilere şu soruyu sordum; ‘Niçin bu küsbe yem fabrikası taşovaya kuruldu? Sizlere soruyorum;  Bafra bafay’dan küsbe taşovaya gidiyor. Orada yem yapılıyor tekrar Bafra bafay’a geliyor. Yazık değil mi? Burada tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var. Bafra da yer varken bu fabrikayı hangi düşünceyle taşovaya kurdunuz?” demiş.

 

BU SORUN YÖNETİCİNİN DEĞİL TARIM BAKANLIĞININ SORUNU

Rıfat Kocaman eski MHP Samsun Milletvekili Ahmet Aydın ile ilgili de çarpıcı iddialarda bulunarak, sözlerini şöyle noktaladı “O yıl Ecevit hükümeti vardı. MHP’de hükümetin ortağıydı. Sayın Ahmet Aydın’da bizim vekilimizdi.

Ancak; biz ortaklara verilen cevap, ‘bu politika bafay yönetiminin değil, devletin politikası olduğunu’ söylemişlerdi. Şimdi soruyorum; Sayın Ahmet Aydın, bizim Samsun milletvekilimiz değil miydi? Bırakın Samsun’u Bafra’da ikamet etmiyor mu? Bafra’nın havasını, suyunu tenefüs etmiyor mu? Biz onu Ankara’ya neden gönderdik?

Bafra’nın hakkını ve hukukunu gözetsin diye gönderdik ama ne yazık ki, Ahmet Aydın taşovaya kurulan küsbe yem fabrikasına dur bile demedi. Seyirci kaldı, sesimize kulak vermedi. Şimdi halen de Bafra’da yiyor Bafra’dan kazanıyor. Afiyet olsun. Allah daha fazla versin. Ama bu Bafralı bu geçmişi hiçbir zaman unutmayacak” dedi.

DSCN8038

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Necati ARSLAN dedi ki:

    Rıfat abi önçe ellerinden öper saygılar sunarım.Bizde içinde olmak üzere Bafralı neyine sahip çıktıkı yem fabrikasına sahip çıksın.Bir konuşmada Samsunu bilhassa Bafrayı savunacak M.Vekilimiz bırak biz tiçari kazancımıza bakalım diyerek Bafra için yapılacakların engellenmesi bir gerçek.Salca fabrikası köylü ile anlaşma yapıyor tüm ürününü almak için köylüm halde 10 kuruş fazla buldumu satıyor.Salça fabrikaınada bu kadar mahsul çıktı diyor.Fabrika dışardan ürün getirmekte çünkü tahavutu var fabrika batıyor.Biz böyle bir milletiz.Saygılarımla

BİR YORUM YAZ