Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

Güvenli ve Konforlu Bir Kışa Hazır Olun

Güvenli ve Konforlu Bir Kışa Hazır Olun

Hava sıcaklıklarındaki düşüşle birlikte Isınma sistemlerimizdeki kalorifer kazanları ve kombiler yanmaya başlamaktadır. Bafra, Havza, Vezirköprü ve Ladik ilçelerindedoğalgaz dağıtımını yapmakta olan AkmercanDelta Doğalgaz kış bastırmadan kombi, şofben, soba gibi yakıcı cihaz bakımlarının bir an önce yapılması gerektiğini önerdi.

Tüm fosil yakıtların kullanımında hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan AkmercanDelta; tatsız, renksiz, kokusuz olması nedeniyle ‘sessiz katil’diye tanımlanan karbon monoksitin, yapısında karbon bulunan fosil yakıtlarda, tam yanmama nedeniyle ortaya çıkarak zehirlenmelere yol açtığını hatırlattı.

Akmercan Genel Müdürü Yunus KESGİN, “temel güvenlik kurallarına uygun kullanıldığında doğalgazın çok güvenli bir yakıt olmasının yanı sıradiğer yakıt türleri ile kıyaslandığında ekonomik olduğunu da belirtti. Günümüzde doğalgaz kullanımın çağdaş toplumun gereklerinden olduğu artık bir gerçektir. AkmercanDelta  dağıtım bölgesinde ki,28.000 doğalgaz kullanıcısı, konforu ve güvenli yakıtı seçmiştir. Akmercan da tüm ekipleriyle güvenli ve kesintisiz arzın sürdürülmesi için 7 gün 24 saat abonelerine hizmet vermek için hazırdır.

Ancak abonelerimizin de temel güvenlik kurallarına uygun, düzenli yaptırmaları gereken bakım ve kontrolleri tamamlamaları gerekiyor. Doğru kullanıldığında doğalgazın en güvenli yakıt olduğunu unutmayalım” dedi.

Yunus KESGİN, en sık tekrarlanan hataları anlatarak doğalgaz kullanıcılarını, şöyle uyardı: Yakıcı cihazların bulunduğu ve ortam havasını tamamlayan havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir. Yakıcı cihazlar oksijen akışıyla güvenli ve verimli olarak çalışmaktadır. Havalandırma menfezinin kapatılması cihaza gelen oksijen akışını keseceğinden verimli yanmayı engelleyeceğinden karbonmonoksitoluşumuna sebep olarak zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ayrıca, verimsiz yanma neticesinde doğal gaz tüketiminin de artmasına sebep olmaktadır.

Abonelerimiz,kombi ve soba gibi gaz yakıcı cihazların bulunduğu odalarda asla uyumamalıdırlar.

Abonelerimizin ortamda gaz kokusu almaları halinde öncelikle sayaç önünde bulunan ana kesme vanasını kapatmaları, kapı ve pencerelerin açarak ortamı havalandırmaları, kombi, ocak ve soba gibi gaz yakıcı cihazların tamamını kapalı konuma getirdikten sonra ortamı terkederek “187 Doğal Gaz Acil Hattı”’nı aramaları gerekmektedir.

Kesgin, “Güvenli doğalgaz kullanımı için ayrıca, doğalgaz kullanıcılarının tesisatlarına kesinlikle müdahale etmemeleri ve yetkisiz kişilere müdahale ettirmemeleri de çok büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ