Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

1 KASIMDA PARTİLER NE KADAR OY ALDI?

1 KASIMDA PARTİLER NE KADAR OY ALDI?

1 kasım seçimi Ak Parti’nin zaferi ile sonuçlandı. Ak Parti, Türkiye genelinde oyların yüzde 49.4’ünü alarak tek başına iktidar oldu.

 

GELELİM BAFRA’YA

Ak Parti, Chp ve Mhp 7 Haziran 2015 Genel seçimlerinde Bafra’dan ne kadar oy almıştı? 1 Kasım seçimlerinde almış olduğu oyları şöyle bir kıyaslayalım. Ak Parti 7 haziran genel seçimlerinde Bafra’dan 50.88, Chp 20.15, Mhp ise; 23.60 almıştı.

 

ŞİMDİ DE 2015 GENEL SEÇİMLERİNİN BAFRA SONUÇLARINA BAKALIM

Ak Parti 61.9, Chp 19.7, Mhp 15.5

Hem Chp’de hemde Mhp’de oylarda düşme var. 7 haziran’da 20.15 oy alan Chp’nin 1 Kasım’da 19.7’ye düşmesi biraz düşündürücü değil mi? Zira Chp 1 Kasım seçimlerinde 3. Sıraya Bafralı Şaban Sevinç’i koymuştu. Oldukça iddialıydılar Şaban Sevinç’de gerçekten çok çalıştı. Ne yapılması gerekiyorsa yaptı. Halkın büyük teveccühü de vardı. Hepimiz Şaban Sevinç ile Chp’nin Bafra’dan 7 Haziran seçimlerinden fazla oy alacağını düşünüyorduk, ama olmadı. Şaban Sevinç’li Chp 7 hazirandaki aldığı oyu da 1 Kasım’da alamadı. Hatta bu oy’u 1008 olarak daha da düşürdü.

Bir istatistik daha verelim, Şaban Sevinç’in kendi köy’ü olan Yörgüç’de ki alınan rakamları verelim. Chp 52, Mhp 2, Ak Parti 117. Anlayacağınız Şaban Sevinç kendi köy’ünde bile Ak Parti’den fark yemiş.

 

GELELİM MHP’NİN BAFRADA Kİ SONUÇLARINA

Mhp’nin milletvekilliği sıralamasında 2. Sırada Bafralı Hüseyin Edis yer aldı. İsterseniz Bafra’Da ki sonuçlardan önce, Aktekkeli olan Hüseyin Edis’in sandıktan çıkan aldığı oy’a bakalım. Mhp 247, Chp 23, Ak Parti 278.

Halbuki Hüseyin Edis Aktekke’nin evladı, buna rağmen Ak Parti, Aktekkede’de 1. Parti oldu. Bafrada’ki 1 Kasım’da ki tabloya bakacak olursak; Mhp 7 Haziran’da 23.60 oy almış. Aynı Mhp, 1 Kasım’da ise 15.5.’de kalmış. Yani 8 bin’e yakın bir düşüş yaşamış. Hal böyle olunca da Hüseyin Edis milletvekili seçilemedi.

 

AK PARTİ’NİN İSTATİSTİĞİNİ VERMEYE BİLE GEREK YOK

İsterseniz kısaca bir hatırlayalım, Ak Parti 7 Haziran’da Bafra’da 50.88 oy aldı. Aynı Ak Parti 1 Kasımda ise 61.9’a çıktı. Anlayacağınız Bafra’nın 3 milletvekili adayları arasında sadece Orhan Kırcalı milletvekili seçildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ