Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

Samsun Milletvekillerimizi Tanıyalım

Samsun Milletvekillerimizi Tanıyalım

1 Kasım Genel Seçimleri Sonucu Önce Milletimizi Sonra Samsun`nu Temsil Edecek Samsun Millet Vekillerimizi sizlere öz geçmişleri ile tanıtıyoruz.

1 Kasım Genel Seçimleri Sonucu  Önce Milletimizi Sonra Samsun`nu Temsil Edecek Samsun Millet Vekillerimizi sizlere öz geçmişleri ile  tanıtıyoruz.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ AKİF ÇAĞATAY KILIÇ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976’da Almanya’nın Siegen kentinde doğdu. Aslen, Samsun’un İlkadım ilçesi sınırlarında yer alan Ataköylü olan Kılıç, 10 yaşına kadar Almanya’da yaşadı.

 

Ailesinin Türkiye’ye dönmesinin ardından lise eğitimini İstanbul’da, lisans eğitimini ise İngiltere’deki Hertfordshire Üniversitesi’nde “Siyaset ve Avrupa Çalışmaları” bölümünde tamamladı.

 

Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi alanında eğitim gören Akif Çağatay Kılıç, Sabancı Holding Universal Trading UK Şirketi’nde (Londra) satın alma görevlisi olarak bir yıl süreyle İngiltere’de görev aldı.

2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde Danışman olarak çalışma hayatına devem eden Kılıç, bu süreç içerisinde Başbakanlık Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevler üstlenerek Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmay ekibinde uzun yıllar görev yaptı. Kılıç ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendiği dönemlerde yurtdışı gezilerinin çoğunda Erdoğan’ın tercümanlığını yaptı.

 

Akif Çağatay Kılıç, AK Parti’nin Samsun’da yüzde 61.86 oy oranı aldığı 12 Haziran’daki seçimler sonucunda milletvekili oldu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki görevine başladı.

 

26 Aralık 2013 tarihinde 61, 62 ve 63. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin Gençlik ve Spor Bakanı olan Kılıç, evli olup, iki çocuk babasıdır. Akif Çağatay Kılıç, çok üst düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ÇİĞDEM KARAASLAN 

1979 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi. Ankara Üniversitesi‘nde “Tarihi Kentlerde Kimliksizleşme Sorunu” üzerine yüksek lisans tezini tamamladı. Akademik hayatına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Politikalar Bölümünde doktora eğitimi ile devam etmektedir.

 

10 Nisan 2005’de AK Parti Gençlik Kolları 1. Olağan Büyük Kongresinde AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 11 Kasım 2006 yılında yapılan AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde Ana Kademe Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Bu görevini üç dönemdir sürdürmekte olup, AK Parti 5.Olağan Büyük Kongresi ile 4. kez MKYK üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılından itibaren Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı görevine devam eden Karaaslan, bu görevi sırasında dezavantajlı gruplar başta olmak üzere engelliler, ulaşılabilirlik ve çevre konularında hazırlanan çalışmalara katkı sunmuştur. Uluslararası alanda katıldığı organizasyonlarda partisini birçok kez temsil etmiştir.

 

Çiğdem Karaaslan 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde 25. Dönem Samsun Milletvekili seçilmiştir. Ayrıca 5.Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Karaaslan iyi derecede İngilizce bilmektedir; evli ve iki çocuk annesidir.

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ FUAT KÖKTAŞ 

1964 yılında Trabzon’da doğan Fuat Köktaş, ilk-orta öğrenimini Çarşamba Dikbıyık’ta; lise tahsilini Samsun’da tamamladı. Vatani görevini 1985 yılında İstanbul’da yerine getirdi. Askerlik dönüşü ticarete atılan Köktaş, 1994 yılında akaryakıt, nakliyat ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketini kurdu.
Bir yandan ticari hayatın içerisinde aktif olarak çalışan Köktaş, diğer taraftan çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev almış, Milli Gençlik Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

 

Siyasi hayatına Refah Partisi ile başladı. Daha sonra 1998 yılında Fazilet Partisi Samsun Kurucu İl Yönetim Kurulu üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2001 yılında AK Parti’nin kuruluşu ile birlikte Kurucu İl Yönetim Kurulu üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2002 ve 2006 yılları arasında 5 yıl süre ile AK Parti İl Başkanlığı görevini başarı ile yürüttü.

 

Hayatının her döneminde aksiyoner kişiliği ile tanınan Fuat Köktaş, Samsun’da Nakliyeciler Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkanlığı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği ve Samsun Lojistik Platformu Üyeliği görevlerinde bulundu.

 

İki dönem Samsunspor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunan Fuat Köktaş, 2008 yılında yapılan Genel Kurulda Samsunspor Kulübü Başkanlığına oybirliği ile seçildi.

 

Akaryakıt, Nakliyat, İnşaat, Maden ve Lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren Köktaş Grup Şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ AHMET DEMİRCAN

 

Dr.Ahmet Demircan (d. 1954, Samsun, Türkiye), Türk siyasetçi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Aynı Fakültede Genel Cerrahi İhtisası yaptı. Samsun I No’lu Sağlık Ocağı Doktorluğu, Muş Devlet Hastanesi ve Bafra Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlığı, XX ve XXI. Dönem Samsun Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. HAS Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapmış ve şuan Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK üyesidir. Evli ve 6 Çocuk babasıdır.

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HASAN BASRİ KURT

 

978 yılında Samsunda doğdu. Aslen Kavak Çalbaşı Köyündendir. Fatih Üniversitesi Uluslararsı İlişkiler bölümünde burslu olarak lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Halen Marmara Üniyersitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler bölümünde Doktora eğitimine devam etmektedir.

 

2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İBB) göreve başlayan Hasan Basri KURT 2006 yılından itibaren İBB‘nin en genç müdürü olarak, Sağlık AŞ bünyesinde, sırasıyla İş-Proje Geliştirme Müdürü, Sosyal Hizmetler Müdürü, Proje Koordinasyon Müdürü olarak görev yaptı.

 

Aynı dönemde Ak Parti İstanbul Gençlik Kolları İl yönetimininde yer alarak, İl Başkan Yardımcılığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Samsun’dan milletvekili adayı oldu ve 25. dönem Samsun Milletvekili seçildi.

 

Evil ve iki çocuk babasıdır.

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ AV.ORHAN KIRCALI

1968 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. İlkokulu Bafra ilçesinde Gaziosmanpaşa ilkokulunda okudu. Orta ve lise eğitimini Bafra ilçesi İmam Hatip Lisesinde birincilik ile tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra 1993 yılında itibaren 22 yıl boyunca Bafra ilçesinde avukat olarak çalışmaktı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

CHP  MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK

1962 yılında Samsun’un Ladik ilçesinde doğdu. Havza’da turistik Ancera Otel’in sahibi. 2011 genel seçimlerinde CHP’den 3. sıradan milletvekili adayı oldu. Evli ve 3 çocuk babası.

 

CHP MİLLETVEKİLİ HAYATİ TEKİN

Samsun’un Kutlukent Beldesi’nde 1959 yılında dünyaya gelen Hayati Tekin ilköğrenimini doğduğu köyde çırakmanda, ortaöğrenimini Samsun Atatürk ortaokulunda , liseyi ise Samsun Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1984 yılında mezun olmuştur.

 

Askerlik Görevini tamamlayarak 1987 yılında DSİ’de göreve başlayan Hayati Tekin 1990 yılında DSİ’den ayrılarak Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne geçti ve 1994 yılında Büyükşehir Belediyesinden serbest çalışmak üzere ayrıldı. 1999 yılı yerel seçimlerine CHP’den aday olarak katılarak seçimleri kazandı ve Kutlukent Belediye Başkanlığı görevine başladı. 2004 yılı yerel seçimlerinde tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olan Hayati Tekin tekrar seçimi kazanarak Kutlukent Belediye Başkanlığı görevine kaldığı yerden devam etti. 2009 yılında çıkan kanun ile Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde ilçe kurulması gereğince Kutlukent, Büyüklü ve Aşağıçinik Belde belediyeleri Tekkeköy ilçe belediyesi ile birleştirilmiştir. 2009 yerel seçimlerinde CHP den Tekkeköy Belediye Başkanı seçilmiştir.

 

Tekin, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’li rak,b, Hasan Togar’a karşı kaybederek Tekkeköy Belediye Başkanlığı’nı bıraktı.Hayati Tekin evli ve üç çocuk babasıdır.

MHP SAMSUN  MİLLETVEKİLİ ERHAN USTA

 

Erhan Usta 1966 yılında Samsun Havza’da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Havza’da tamamladı. Aile büyükleri halen Havza’da yaşamaktadır.

Memleketiyle ilişkisi hiç kesilmedi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Haziran 1988’de mezun oldu. Mart 1989’da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında uzman yardımcısı olarak göreve başladı. Kasım 1993’de Planlama Uzmanı oldu. Aralık 1997’de ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası dalında yüksek lisansını birincilikle bitirdi. 57. Hükümet döneminde Başbakan Yardımcısı Sayın Devlet Bahçeli’nin ekonomi baş danışmanlığını yaptı.

Devlet Planlama Teşkilatındaki (yeni ismiyle Kalkınma Bakanlığı) kariyeri Kasım 1999’da Finansman Dairesi Başkanı, Kasım 2001’de Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürü ve Haziran 2009’da Müsteşar Yardımcısı olarak devam etti. Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı iken 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi için 10 Şubat 2015’de görevinden ayrıldı. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri, görevi gereği finans, vergi, muhasebe, sağlık, ilaç gibi alanlarda birçok kurul, komisyon ve konseyde başkan ve üye olarak çalıştı.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç kız çocuğu babasıdır. Yaklaşık 26 yıllık Devlet memurluğunda bürokrasi ve hükümetlerle en üst düzeyde kesintisiz çalıştı. Kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı; para politikası ve enflasyon; büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme; bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları; mahalli idareler; stratejik planlama ve iç denetim bugüne kadar gerek uzman gerekse yönetici olarak çalıştığı alanlardır. Özellikle son 10 yılda, Kalkınma Planı, orta vadeli programlar ve makroekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürüttü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ