Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

GENÇÇAKIR “KREDİ VERİRKEN ESNAFIN SİCİLİNE VE İŞ HACMİNE BAKIYORUZ”

GENÇÇAKIR “KREDİ VERİRKEN ESNAFIN SİCİLİNE VE İŞ HACMİNE BAKIYORUZ”

Bafra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Genççakır, esnafımıza kredi verirken ince eleyip, sık dokuyoruz. Daha da önemlisi sicillerine ve iş hacmine göre hareket ediyoruz. İş hacmi yüksek olan ve sicili düzgün olan esnafımıza, zorluk çıkarmadan kredisini veriyoruz” dedi.

Metin Genççakır, şu sıralar oldukça duygulu anlar yaşıyor. Dostlarından ihanete uğradığını belirtiyor. Mahkemelik olduk diyor. Müfettişler geldi, geriye dönük 10 yılımızı incelediler diyor. Bizim alnımız ak alnımızda kara yok diyor. Metin Genççakır ile dün’ü, bugün’ü ve yarınları konuştuk. Bu açıklamaları aynen siz saygıdeğer okurlarımıza aktarıyoruz.

 

ESNAFIMIZA 750 MİLYON PARA AKTARACAĞIZ

Son aylarda esnafımıza 3 aydan beri para gelemediğinden dolayı kredi veremediklerinin altını çizen Metin Genççakır, “Bu sorun bizden kaynaklanmıyor. Hükümetin kendi problemi bu nedenle finansman gelmedi. Bu aralar, bu nedenle kredide veremedik. Bir çoğu bu nedenle bize gönül koydu. Bu konuyu bizzat Ankara’da gündeme getirdik. Bu sorun sadece Bafra’nın sorunu değil, Türkiye genelinde ki Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin sorunudur. Ancak Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, esnafların sesine kulak vermiş olacak ki; Hükümetimiz bu konuda esnafımıza gerekli desteğin verileceğini söyledi. Biz de bu aralar bu konuda biraz rahatladık. Para bekliyoruz, para geldiğinde esnafımıza gerekli desteği vereceğiz. Esnafımıza para dağıtmak için 750 Milyon tarafımıza para aktarıldı. Böyle olursa hem biz, hem de esnafımız büyük ölçüde rahatlayacak” diye konuştu.

 

BÜYÜK SIKINTILAR ÇEKTİK

Genççakır, son 3 ayda para verememenin büyük sıkıntılarını yaşadıklarını da hatırlatarak “Esnafın durumu malum. Bırakın esnafı Bağ-Kurlusu bile kooperatifimizden gelerek kredi talebinden bulunuyor. Bir çoğuna yardımcı olmaya çalıştık, mevcut imkanlarımızı kullanmaya çalıştık. Ancak çoğunu eli boş gönderdik” dedi.

 

BİZİ ŞİKAYET ETTİLER

Metin Genççakır, aslında bir dokun bin işit. Öyle ilginç açıklamalarda bulundu ki; ve şöyle devam etti “Bizi şikayet ettiler. Bunlar dışardaki insanlar değil, kendi içimizden şikayet edildik. Müfettişler geldi, sadece şahsımı değil benimle birlikte hareket eden arkadaşlarımız tek tek şikayet edildi. Bu şikayetler göz önünde bulundurulmuş olacak ki, müfettişler gelerek bizi didik didik incelediler. Onu da bir tarafa bırakalım, geriye dönük incelemelerde de bulundular. Abartı olmasın, 10 yıl da geriye gittiler. Bu şikayetler bununla da kalmadı, sık sık şikayet edildik. Her defasında müfettişler geldi. Üyelerimizi tek tek incelediler. Ama gördüler ki; hiçbir yanlış işimiz olmadı. Zaten olsaydı bunu Bafra duyardı” diye konuştu.

 

60 YILDIR İLK KEZ MÜFETTİŞ GÖRDÜK

Metin Genççakır, kooperatiflerinin 60 yıldır ilk kez müfettişler tarafından incelendiğinin ve denetlendiğini de hatırlatarak, “Geçmişten beri burada görev alan muhasebeci arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Son incelemelerde gördük ki, kooperatifimize hiç bir sıkıntı yaşatmamışlar. Mevcut muhasebecimiz Burhan kardeşimiz de bu müstesna isimlerden bir tanesidir. İstisnalar olmuştur, biz bu istisnaları kendi aramızda hallediyoruz. Halledeceğiz de. Zira biz kooperatif olarak kendi başımıza iş yapamıyoruz. Sistem var, bu sistemle biz direk Ankara’ya bağlandık. Sistem de her kuruş tek tek takip ediliyor. Bu nedenle hata yapma şansımız sıfır. Şayet bilmeyerek yapsak dahil sistem hemen ikaz gönderiyor. Bu sistem aynen böyle devam edecek” dedi.

 

ESNAFIMIZI ZOR DURUMDA BIRAKMAK İSTEMİYORUZ

Metin Genççakır, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak ucuz kredi verdiklerini de vurgulayarak, “Kooperatifimizin verdiği kredide yıllık %4 faiz işliyor. Ancak esnafımız da kredilerini zamanında ve icralık olmadan ödemesi gerekiyor. Hükümet bizim bu aracılığımız ile kredi verilmesine destek veriyor. Zira Bankalar küçük esnafa kredi sağlamıyor. Bu sebeple kredi için bize rabet fazla oluyor. Biz de araştırmalarımız sonucunda esnafımıza da kredi sağlamaya çalışıyoruz. Bizim esnafımızın borcunu zamanında ödemesi krediyi alırken, bütçesini bilerek, almasından kaynaklanıyor. İnce eleyip, sık dokuyan esnaf kredisini bilinçli olarak alıyor. Ve kredisini de zamanında ödüyor” diye konuştu.

 

EN YAKIN DOSTLARIM TARAFINDAN HANÇERLENDİM

Metin Genççakır, en yakın dostları tarafından hançerlendiğini de vurgulayıp, sözlerini şöyle tamamladı “Soruyorum sizlere, bizleri yakınen takip ediyorsunuz. Kime ne yapmışız? Kimin kuyusunu kazmışız? Bırakın arkadaşlarımızı hiçbir esnafımızın ve vatandaşımızın onuru ile şerefi ile oynamamışız. Çok dostuma kooperatifimizde önemli görevler verdim. Onlara kimlik kazandırdım. Bir nevi yakalarına rozet taktım. Ama nafile, sessiz sessiz kuyumu kazmışlar. Beni ve yönetim kurulu arkadaşlarımla şu an mahkemede olmama neden oldular. Olsun, bizim Allah’tan başka kimseye verilemeyecek bir hesabımız yoktur. Bafra halkı bunları çok iyi biliyor. Metin Genççakır olarak, yıllarca esnafımızın hizmetinde olduğumuzu onlar çok iyi bilirler. Bizim yemişle, yenmişle işimiz olmaz. Burada tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı ve hukuku vardır. Yüce türk adaleti bizi yargılayabilir, orada ülkemizin çok saygıdeğer hakimleri vardır. Gerçek neyse orada meydana çıkar, bizim yüzümüz ak hiçbir zaman da kara olmadı. Biz ne mahcup olduk ne mahcup ettik. Ama çok güvendiğimiz bazı kişiler bizi sırtımızdan vurdular. İyi niyetimizi istismar ettiler. Varsın etsinler, bizim alnımız ak. Ak koyun kara koyun ortada. Bu yaptıklarımdan dolayı hem Allahın indinde hem de kulun nezninde vicdan rahatsızlığı çekecekler” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ