Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

AK PARTİ ADAYI AV.ORHAN KIRCALI “TARIMI DESTEKLEDİK ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ”

AK PARTİ ADAYI AV.ORHAN KIRCALI “TARIMI DESTEKLEDİK ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ”

AK Parti Samsun milletvekili adayı Av.Orhan Kırcalı çalışmalarına yoğun bir tempo ile devam etti. Kırcalı beraberinde Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin,  AK Parti Bafra ilçe Başkanı Tuncay Yurduseven ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkan yardımcıları İsmail Kurt, Hüseyin Çamaş,  Ak Parti Samsun eski İl Başkanı Osman Çetinkaya, Ak Parti Bafra İlçe Gençlik Kolları Başkanı Adnan Günal ve yönetimi, Ak Parti Belediye Meclis üyeleri ile birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren esnafları ziyaret etti. Kırcalı  daha sonra Ak Parti Bafra İlçe Başkanlığının Bafra Öğretmenevinde düzenlediği ‘’Gençlerle Buluşma’’ yemeğine iştirak ederek gençlerle beraber oldu.

AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Av.Orhan Kırcalı, AK Partinin yaptığı hizmetler ve yeni dönemde yapılacak olanlar hakkında bilgi vererek şunları söyledi: AK parti olarak her alanda önemli hizmetler yaptık. Bunlar arasında tarım önemli bir yer tutmaktadır.  Tarımı destekledik, çiftçimizin yanında olduk. 2002 yılında %59 seviyesinde olan kredi faiz oranları, % 0 ile % 8,25 aralığına düşürüldü. Hayvancılıkta ise kredi faiz oranları 2010 yılında sıfırlandı. 2010-2014 arasında 371 Bin üreticiye toplam 8,6 Milyar TL faizsiz hayvancılık kredisi kullandırıldı. Son 10 Yılda Toplam 87,6 Milyar TL Faiz İndirimli Tarımsal Kredi Kullandırdık. 2002 yılında % 0,530 olan tarımsal kredi kullanımı, 2014 yılında % 22,8’e yükseldi. Kredilerin geri dönüş oranı  Ziraat Bankası’nda 2002’de % 38 iken, 2014 yılında % 98,7 oldu.  Tarım kredi kooperatiflerinde ise 2002 yılında % 71 iken, bu oran 2014 yılında % 97,1’e yükseldi. 2003-2014 döneminde toplam 5,3 Milyar TL mazot desteği ödemesi yapıldı. 2005-2014 döneminde toplam 5 Milyar TL kimyevi gübre desteği ödemesi yapıldı. Verilen desteklerle çiftçilerimizin mazot ve gübre maliyetinin ortalama %16’sı karşılandı. 2009 yılından bugüne kadar 451 Milyon TL toprak analizi desteği verildi.  Son 11 yılda hayvancılığa verilen destek 32 kat arttı. 2003-2013 döneminde hayvancılığa toplam 12,2 Milyar TL destek verildi. Son 11 yılda 50 başın üzerinde büyükbaş hayvancılık işletmesi sayısı %561 arttı.  13 yıl sonra AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatı başladı Devlet destekli tarım sigortası ile çiftçimizin alın teri güvence altına alındı. Üretimden hasada, işlemeden satışa her aşamada üreticimizi destekledik. Destek kalemleri ve birim miktarları üretim sezonundan önce açıklandı. Desteklerin %60’dan fazla bölümü, üretimin en yoğun olduğu yılın ilk 6 ayında ödendi.

AK Parti Samsun Milletvekili adayı Av.Orhan Kırcalı açıklamalarına şöyle devam etti: Seçim beyannamemizde bir kez daha çiftçimizin yanında olduk. Yapılan desteklerin yanında 1 Kasımdan sonra Yemde ve gübrede KDV’yi kaldırıyoruz.  Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz. Sera modernizasyonları için faizsiz kredi vereceğiz. AK Parti olarak geçen 13 yılda Tarımı destekledik ve Çiftçilerimizin yanında olduk.  Yine tarımı destekliyor ve çiftçilerimizin yanında oluyoruz.аппарат биомедис

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ