Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KARADENİZİN EN BÜYÜK FİDE ÜRETİM TESİSİ BAFRA’DA KURULDU

KARADENİZİN EN BÜYÜK FİDE ÜRETİM TESİSİ BAFRA’DA KURULDU
  • Genel
  • 05 Eylül 2015

Karadeniz’in en büyük fide üretim tesisi “Amisos ve Bengi Su” Dursunlar Tarım’ın kontrolünde üretime hızla ediyor.

Daha da önemlisi, Bafra, Antalya’dan fide alıyordu. Bafra şimdi Dursunlar Tarım ile hem karadeniz’e hem de Türkiye’ye fide satıyor.

Bu da getirilen hem maddi külfet, hem de getirdiği fide’nin fire vermesine neden oluyordu. Son yıllarda tohum fiyatlarının yüksek oluşu, üreticinin de kendi imkanları ile yetiştirdiği fidelerin pahalı olması zayiat vermesi, fidelerini istediği dönemde yetiştirememesi üreticiyi zora sokuyordu.

 

BAFRA FİDE YETİŞTİRİCİLİĞİNDE 2. ANTALYA OLMA YOLUNDA

Bafra Sarıkaya mahallesinde 6. 720 metre kare kapalı alanda yılın 12 ay’ı üretim yapan “Dursunlar Tarım, Amisos Fide” son iki sezondur Bafralı üreticilerin imdadına adeta hızır gibi yetişti.

Karadeniz’in en büyük fide üretim serasını, Mehmet Dursun bey ile bizzat gittik ve yerinde gördük. Son teknoloji ile yapılmış, kışın ısıtılıyor, yazın ise doğanın kendi imkanları ile sera’da fide yetiştiriliyor.

Bu seranın en büyük özelliği hem kapalı alanı olması, hem de açık alanı bulunması. Buradaki fideler iklime uygun olarak yetiştiriliyor. Bu serada yetiştirilen ve üretilen fidelerin, burada yetiştiği için adaptasyonuda daha çabuk uyum sağlıyor.

Zira dışardan gelen fideler, bizim yöremizde ve Karadenizde adaptasyon sorunu yaşayarak strese’de giriyor. Haliyle; fideler geç gelişmeye başlıyor. Üretici fidesini ayağının dibinden buradan temin ederken, aynı fideyi dışardan getirdiğinde nakliye parası da veriyordu. Paradan daha önemli ifade ettiğimiz gibi fidenin akibeti kafalarda soru işareti oluyordu.

 

50 MİLYON ADET FİDE YETİŞTİRİLİYOR

Fide tesisindeki serada yıllık üretim kapasitesi oldukça yüksek. Yazlık ve kışlık 50 milyon adet sebze fidesi yetiştiriliyor.

Mehmet Dursun, “Biz çiftçilerimizi müşteri değil, konu paydaşı olarak görüyoruz. Zira üretici kazanırsa, Bafra kazanacaktır misyonu ile çiftçilerimize hizmet etmeye devam etmekteyiz” dedi.

Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir. Kestiğiniz kurban ve dualarınız kabul olsun, sevdikleriniz hep sizinle olsun, Bayramınız Mübarek Olsun…

 

Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ahmet Çavuş Sokak, No:67 Pazaryeri Dükkanları Bafra

Telefonlarımız:   0-362-532-15-23

                                   0-362-584-91-50

DSCN7218 DSCN7219 DSCN7220 DSCN7221 DSCN7222 DSCN7226 DSCN7227 DSCN7228 DSCN7229 DSCN7230 DSCN7232 разкрутка сайтапутевки выходного дня в болгариюраскрутка сайта в воронежеочистка организма в домашних условиях

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ