Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

PEYZAJ MİMARİ ÖĞRENCİLERİ ‘KUŞ CENNETİ’NİN GELECEĞİNİ ÇİZECEK

PEYZAJ MİMARİ ÖĞRENCİLERİ ‘KUŞ CENNETİ’NİN GELECEĞİNİ ÇİZECEK
  • Genel
  • 27 Ağustos 2015

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın konukları olarak Samsun’a gelen, Türkiye’nin 20 üniversitesinden peyzaj mimarisi bölümlerinde eğitim gören 40 öğrenci, Bafra ilçesindeki Kuş Cenneti’ni mercek altına aldı.

Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimari öğrencisi Samsun’un Bafra ilçesinde buluştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen “PMO Genç Yaz Okulu Projesi” kapsamında Bafra’ya gelen genç peyzaj mimari öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın ev sahipliğinde Bafra ilçesindeki Kuş Cenneti’nde inceleme ve araştırma çalışmalarına başladı. Türkiye’nin 20 ayrı üniversitenin peyzaj mimarlığı bölümlerinde eğitim gören en başarılı 40 peyzaj mimarlığı öğrencisinin, başlarında akademisyen öğretim görevlileriyle başlattığı çalışmalara Samsun Valiliği de destek verdi.Türkiye’deki peyzaj mimarlığı bölümü akademisyenleri ve öğrencileri Kızılırmak Deltası’nın geleceğine yönelik Kuş Cenneti’nin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarını yaparak 6 Eylül 2015 tarihinde Samsun Kent Müzesi’nde, hazırladıkları projeleri Samsun kamuoyunun  beğenisine sunacaklar.

‘DÜNYADA DOĞANIN NADİDE KÖŞELERİNDEN BİRİSİ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR’
Projeyi çok önemsediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz alan Samsun’un Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerini içine alan, Kızılırmak’ın getirdiği alüvyonlu topraklardan meydana gelmiş bir Kuş Cenneti’dir. 50 bin hektarlık alanın içerisinde 21 bin hektarlık alan Uluslararası Ramsar sözleşmesi ile korunan Ramsar alanıdır. Ramsar sözleşmesi ile burası, dünyada doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Burada Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiye’de var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 340’ı burada yaşıyor. Türkiye’de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90’ı burada var olanlardır. Burada 2 ayın içerisinde çeşitli tesisler yapılarak buranın turizm kuponu haline gelmesi için bazı çalışmalar başlatacağız” dedi.

‘40 ÖĞRENCİNİN BU ALAN İÇİN ÇALIŞMASI VE YENİ PROJELER SUNMASI ÇOK GÜZEL’
Proje çalışmalarının ilk günü öğrencilerin bulundukları illerden Bafra ilçesindeki Kuş Cenneti’ne gelmesiyle başladı. Kuş Cenneti’nde öğrencilerle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, katılımcılara Kuş Cenneti hakkında bilgiler verdi.kendisinin de peyzaj mimari bölümü mezunu olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Ben peyzaj mimarı olduğum için bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle Kızılırmak Deltası’nın Kuş Cenneti’nin hem Samsunumuz hem de Türkiye için burayı çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolayısıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de şu anda yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda birçok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şu anda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından öğrenciler Kuş Cenneti’nde sahaya inerek proje çalışmalarına başladı. 15 gün boyunca sürecek olan çalışmalarda öğrenciler yaptıkları projelerle Kuş Cenneti’nin geleceğini çizecekler

Köksal ÖNERtranslator to germanпосуда для ресторанов москваооо канадский дом руоптимизация и продвижение сайта москва

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ