Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA’DA YERLİ KAVUN PAZAR TEZGAHINDA YERİNİ ALDI

BAFRA’DA YERLİ KAVUN PAZAR TEZGAHINDA YERİNİ ALDI
  • Genel
  • 21 Temmuz 2015

Bafra’da yerli kavun pazarlardaki tezgahlarda yerini alırken, kavun üreticilerinin de yüzü gülmüş oldu. 7 bin 500 dekar alanda kavun yetiştiriciliği gerçekleştirilen Bafra ovasında, çiftcinin az da olsa yüzü güldü.

Çoğu kavun üreticisi diktikleri kavunun tarlada üremediğini zira kavunlara mantar hastalığının bulaştığını, bunu da topğrağın sık sık ilaç ve gübre ile katledildiğinden kaynaklandığını belirttiler.

Kavun üreticileri, toprağın sık sık ilaç ve gübrenin yanında resmen zehirlendiğini, bununla birlikte kavun hasatı bittiğinde toprağı dinlendirmeden kelem dikileceğini, kelem’e de gübre ve ilaçlama yapılacağını kaydettiler.

Karpuzlu köy’ünden Nuri Esen, ovadaki toprakların, toprak tahlil analizine gitmesinin gerektiğini, bu konuda İlçe Tarım Müdürlüğünden kendilerine yardımcı olunmasını talep ettiler.

 

HAL’DE FİYATLAR KİLOSU 60 KURUŞ’TAN SATILIYOR

Kavun üreticileri tarlalarındaki kavunları toplamaya başladılar. Çoğu üreticinin tarlada yanan kavunlarının yanında, bir çok üretici de bu hastalıktan ucuz kurtuldu. Kavun üreticilerinden Nuri Esen, tarladan ilk mahsülunu toplayarak, topladığı kavunları hal’e getirip 60 kuruş’tan satabildi.

Birkaç gün öncesinden kavunun 80 kuruş olduğunu vurgulayan Nuri Esen, “Bayram arası hal’e dışardan alıcı gelmedi. Gelmeyince bizler de; 80 kuruş olan kavunun fiyatını elde kalmasın diye 60 kuruş’a vermek zorunda kaldık. Hal’e, 2 ton kavun getirdim. 60 Kuruş’tan verebildim. Elime de 1.200 TL geçti. Allah Bereket versin” dedi.

 

KAVUN VE KARPUZ PAZARA İNDİ

Bafra’da kavun ve karpuz pazara indi. Bafra İlçe Tarım Müdürü Ahmet Dursun, “Temmuz ayının 10’u itibarıyla karpuz hasadına başlandı. İklimin uygun gitmesi dolayısıyla meyve kalitesi çok yüksek. Önceki yıllara göre kavun veriminde biraz düşüş var ancak satış fiyatlarının iyi olması nedeniyle Bafra sebze üreticilerinin yüzü gülüyor. Şu anda Bafra halinde kavun toptan 60 kuruş, karpuz ise 40 kuruştan alıcı buluyor.” dedi.радиаторы для квартирытарифы на коммунальные услуги киевсроки продвижения сайтапродвижение сайта красноярск

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ