Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA BELEDİYESİ, İLLER BANKASINDAN GELEN PARAYI KESİNTİSİZ OLARAK ALMAYA BAŞLADI

BAFRA BELEDİYESİ, İLLER BANKASINDAN GELEN PARAYI KESİNTİSİZ OLARAK ALMAYA BAŞLADI
  • Genel
  • 16 Temmuz 2015

İller bankasından Belediyelere yapılan %100 katkı paylarının %40’ını Büyük Şehir Belediyeleri alıyordu. Büyükşehir Belediyeleri, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşların borçlarına karşılık, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplama üzerinden ayrılacak paylardan yapılacak kesintilere ilişkin esaslarda değişiklik yapıldı.

Madde 1 – 15/3/2010 tarihli ve 20107238 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Büyükşehir Belediyeleri, İl özel idareleri, belediyeler ve bunlarınm bağlı kuruluşlarının borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yapılacak kesintilere ilişkin esaslar’ın geçici 8’inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirlmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 8- (1) İl Özel İdareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşların, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan 5779 sayılı kanunun 7’nci maddesi çerçevesinde kesinti yoluyla tahsil edilecek borçlarına ilişkin kesinti oranları, 31/12/2015 tarihine kadar yüzde sıfır olarak uygulanır.”

MADDE 2- aynı esaslara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9- (1) 5’inci maddenin birinci fıkrasında %40 ve %25 şeklinde yer alan kesinti oranları 2016 yılı için sırasıyla %12,5 ve %7,5 uygulanır.”

MADDE 3- bu esaslar 29/06/2015 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihnde yürürlüğe girer.

MADDE 4- bu esasları Bakanlar Kurulu yürütür.

 

BU NE DEMEK OLUYOR ŞİMDİ?

Demek oluyor ki Yerel Yönetimler Yasası gereği İller bankasından Belediyeye aktarılan paranın %40’ı prosedür gereği kesiliyordu. Bu da Bafra Belediyesinin elini, ayağını bağlıyordu. Hizmet ve yatırımlarda zorlanıyordu. Gelen para ile sadece personel maaşı ödeyebiliyordu. Ancak Bakanlar Kurulu bu kararı 2015 yılında değiştirerek kesilen %40’lık farkı resmen sıfırladı. Şimdi Bafra Belediyesine gelen para %100 olarak geliyor.

Ancak 2016 yılında Bakanlar Kurulu Kararının resmi gazetede yayımladığı şekile göre, Bafra Belediyesinden %12,5 kesilecek. Bu da doğal olsa gerek. Bafra Belediyesi hem iller bankasından gelen parayı net olarak alacak, hem de Bafra’ya hizmetler konusunda Büyük Şehir Belediyesinden her türlü desteği görecek.Biz de bu haberi yeni duyduk, bu nedenle bu sevincimiz tüm bafralılar ile paylaşalım istedik.

 

 english german translation freeтур кипр август 2015 парнака сан ремоинтернет магазин кухонной посуды россиябиокорректор биорезонансная терапия

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ