Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI ERDAL DOĞAN “SAĞLIKLI ET İÇİN MAHALLE KASAPLARINI TERCİH EDİN”

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI ERDAL DOĞAN “SAĞLIKLI ET İÇİN MAHALLE KASAPLARINI TERCİH EDİN”
  • Genel
  • 15 Temmuz 2015

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, halkımıza tüketilen kırmızı et konusunda çok önemli açıklamalar yaparak sağlıklı et yemek isteyenlerin mahalle kasaplarını tercih etmelerini belirtti.

Kırmızı et’in kasaplarda 35 TL ile 40 TL arasında vatandaşa satıldığının altını çizen Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, sağlıklı et yemek isteyenlerin ucuz et yerine, bu fiyatlardan tüketim yapmalarının altını çizdi.

Erdal Doğan şöyle konuştu “Bir örnek verecek olursak; 250 kiloluk bir dananın kemik randumanı 50 kilo gelir. Kemikli haliyle 250 kilo yapar. Kasap, kemikli haliyle bu danayı 25 TL’ye alıyor. Bu da toplam 6 bin 250 TL yapar.

Kemiği çıkarttığımız zaman 200 kilo lop et kalır. Böyle hesapladığımızda et’in maliyeti kasapa 31.250 TL’ye yükselir. Yani anlayacağınız kasap, kemiksiz etin kilosunu 35 TL’ye verdiğinde, kar oranı sadece 3,5 TL’dir” diye konuştu.

 

SÜRÜM YAPAN MARKETLER KAR EDİYOR

Birlik Başkanı Erdal Doğan, kemiksiz et fiyatlarının marketlerde de 35 TL ve 40 TL arasında satıldığını da vurgularken, marketlerin sürümden para kazandığını hatırlattı ve şöyle devam etti “Marketler haliyle müşterileri çok olduğu için sürümden kar ediyorlar. Bir örnek verecek olursak, çok hayvan kesen market bu dananın sakatatından, derisinden para kazanıyor. Haliyle mahalle kasabına göre sirklasyon yaptığı için daha karlı oluyor.

Ancak marketlerden alınan etin ne olduğunu vatandaşımız tam anlamıyla bilemiyor. Sadece gidiyor, siparişini veriyor, etini alıyor, kasada parasını ödeyerek evinin yolunu tutuyor. Ama etin kalitesini markete sormuyor. Halbuki mahalle aralarındaki kasaplar bilinen yüz ve simalardır. Etin nasıl kesildiğini ve etin rengini birebir mahalle kasabında görebiliyorsunuz. Ancak ifade ettiğim gibi mahalle kasaplarında sürüm olmadığı için, mahalle kasapları tek tek kapanıyor. Zira zarar ediyorlar. Vatandaş son yıllarda et ve kıyma ihiyacını marketlerden karşılıyor” dedi.

 

ERDAL DOĞAN ET FİYATLARININ NORMAL OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Kırmızı et üreticileri birliği Başkanı Erdal Doğan, 800’den fazla besici üreticinin bu sektörden para kazandığı görünsede, sattığı hayvanın yerine fiyatlar yüksek olduğu için aynı hayvanı alamıyor şeklinde bir hatırlatma da yaptı.

Erdal Doğan, fiyatların burada kalmasının gerektiğini de savunarak, sözlerini şöyle noktaladı “Et fiyatları türkiye de şu an normal. Fiyatlar böyle olursa, tüketici de mağdur olmaz, üretici de. Ancak fiyatlar yükselmeye başlar veya devam ederse, devlet acil tedbirler alarak ithal yoluna gidebilir. Bu da hayvancılığa büyük bir darbe olur” dedi.

 

ERDAL DOĞAN’IN BAYRAM MESAJI

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, Ramazan Bayramı münasebeti ile bir de bayram mesajı yayımladı.

Doğan’ın mesajı şöyle, “Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı olarak, bir Ramazan’ı daha idrak etmenin onurunu yaşadık. Yönetim Kurulum ve ben, Bayram vesilesi ile birliğimize kayıtlı 800 üyemizin Ramazan Bayramlarını tebrik ediyoruz. Tüketicilerimizin bilhassa Ramazan Bayramlarını kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyoruz. Bilhassa islam aleminin ve vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını huzur içerisinde geçirmelerini temenni ediyor, hepsinin Mübarek Ramazan Bayramlarını tebrik ediyoruz” dedi.

 caricature photoдля дома товары для детейчугунная гусятницаоптимизация сайтов под поисковые

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ