Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

HÜKÜMET KURULACAK MI ? YOKSA ERKEN SEÇİME Mİ GİDİLECEK

HÜKÜMET KURULACAK MI ? YOKSA ERKEN SEÇİME Mİ GİDİLECEK
  • Genel
  • 13 Temmuz 2015

 

Ülke bir ay önce genel seçime gitti. Yolda, iş yerinde, otobüste, berberde iş adamları arasında bu aralar her yerde seçim sonuçları konuşuluyor.

Vatandaş kendi kafasına göre koalisyonlar kuruyor. İyi güzel de, gerçekten bir koalisyon kurulabilecek mi? Ya kurulamazsa ne olacak?

 

ERDOĞAN HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ DAVUTOĞLUNA VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini verdiği Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu bugün ilk görüşmeyi CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yapacak.

Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi’nde, 14:00’da bir araya gelecek. Kulislerde Ak Parti-CHP koalisyonuna şans verilmiyor. Zira Kılıçdaroğlu Ak Parti’nin önüne 14 ilkesini şart koşuyor. Kılıçdaroğlu, umutsuz. MHP ile koalisyonu daha mümkün görüyor. Kılıçdaroğlu gerekçe olarak da , seçmen kitlelerinin 3 aşağı-5 yukarı aynı olduğunu söylüyor.

 

HÜKÜMET KURULACAK MI YOKSA SEÇİMLER YENİLENECEK Mİ?

Anayasaya göre; yeni seçilen TBMM’de Başkanlık divanı seçimleri yapıldı. 45 gün içerisinde bakanlar kurulunun kurulamaması halinde, Cumhurbaşkanı TBMM’ye danışarak, seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.  (md 116/2) buradaki “karar verebilir” ifadesiyle bir “zorunluluktan söz edilmediği” açık.

Yani Cumhurbaşkanı isterse, 45 gün geçtikten sonra da hükümet kurması için başkasını görevlendirebilir. Böyle bir karar verilirse, her şey “sil baştan” yapılacak. Afişler, seçim otobüsleri ve de mitingler.

Siyasi partilere , bu harcamaları karşılayabilmeleri için, “devletin yeterli düzeyde ve hakça yardım yapması gerekiyor.” (anayasa md. 68.) her yıl yapılan bu yardım, genel seçimin olduğu yıllarda 3 katı olarak ödeniyor. (siyasi partiler kanunu ek madde 1.)

 

AK PARTİ 298 MİLYON TL ALMIŞ

Bir ay önce seçimi hep birlikte yaşadık. Seçim öncesi  Ak Parti 298, CHP 155, MHP ise 78 Milyon TL “devlet yardımı” yani “hazine yardımı” almış.

Gelelim bu yıla, hükümet kurulamazsa, seçimler yenilenir veya erken seçim olursa, 2015 bütçesinde yer almadığı için, hiçbir partiye tekrar yardım yapılamayacak.

Ben merak ettim, yardım alınmayacaksa bu durum en çok hangi partinin işine gelir? Kısacası Allah türk milletinin yardımcısı olsun. Türk milleti bugünkü şartlarda 2. Bir seçimi hak etmiyor.

Ülkenin ekonomisi ortada,  3 milyona yakın suriyeliye dünyanın parasını bütçeden harcadık. Dileğimiz partiler anlaşıp da 45 gün içerisinde, güçlü bir hükümet kurulur diye düşünüyorum.

 

İbrahim Alaçamlıполотенцесушители для ваннойcoral beach кипр пафос купить путевкакак спроектировать деревянный домпаразиты в организме человека

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ