Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

EYÜP ATMACA İLE BAYRAM SOHBETİ YAPTIK

EYÜP ATMACA İLE BAYRAM SOHBETİ YAPTIK
  • Genel
  • 23 Haziran 2015

Cezzar İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca ile bir araya gelerek, bir bayram sohbeti gerçekleştirdik.

Sohbetimiz devam ederken, zaman zaman her ikimizde çok duygulu anlar yaşadık. Biz Bafralıyız, “Çünkü biliyoruz ki başka Bafra yok.”

Bugünkü Bayram sohbetimizde İş Adamı Cezzar İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca ile eski bayramları konuştuk ve Sayın Atmaca’dan çocukluk ve gençlik dönemlerindeki bayramları sorduk.

Sayın Atmaca, bakalım neler söylemiş?

“İbrahim abi, sen benim çok sevdiğim, saygıdeğer bir abimsin. Biz seni aile olarak severiz ve tüm yazılarını yakinen de takip ediyoruz. Hep birlik ve beraberlik yana mesajlar veriyorsun, Bafra için mesajlar veriyorsun. Senin Bafra sevgin hiç kuşkusuz tartışılmaz.

Beni çok duygulandırdın. Eski bayramları sordun. Hiç kuşkusuz bende bir genç olarak eski bayramları ailemiz, akrabalarımız ve dostlarımız ile yaşamışızdır. Geçmiş yıllarda bayramlarda eskiydi. Ben bayramlık hayali kurmaya başladığımda, elleri öpülesi annem, çoktan baklava için yufkaları açmış olurdu. Bu hazırlıklar günler öncesinden başlardı. Evler badana yapılır, her yer elden geçerdi.

Bayramlıklarım alınınca yatağımın baş ucuna koyar ve bayram sabahına kadar her gün odaya girip, onlara bakardım. Bayram sabahı erkenden kalkar, bayramlıklarımızı kardeşlerimizle sevinçle giyer ve doğruca el öpmeye giderdik. Akrabaları ve dostları ziyaret ederdik.

Sevdiğimiz arkadaşlarımızla toplanır ve bayramlıklarımızın keyfini çıkartırdık. Ne yazık ki; o güzellikler, o yıllara özelmiş. Bir daha benim gibi bir çoğumuz o tadı bulamadık” dedi.

 

BAYRAM NAMAZINDAN SONRA CAMİ ÇIKIŞI, CAMİ CEMAATİ BİRBİRİ İLE BAYRAMLAŞIRDI

Özellikle bayram sabahı babam bizi bayram namazına götürürdü. Bayram namazı sonrası cami cemaati, birbirleri ile bayramlaşırdı, ben de bu arada büyüklerin ellerinden öperdim.

Akranlarımızla da kucaklaşırdık. Daha sonra babamla eve giderdik ve bayramlaşma coşkusu evimizde yaşanırdı. Eller sırayla öpülür, bayram harçlıkları ile ceplerimiz dolardı.

Bayram sabahı annem bize ailece kahvaltı hazırlardı. Kahvaltıdan sonra biz gençler, dolaşmaya başlardık. Yaşlılarımızın ellerini bir bir öper ve hepsiyle bayramlaşırdık. Her evde gittiğimizde sofralar kurulurdu. Bizi sofralara davet ederlerdi.

Bazen karnımız tok derdik. Ancak ne mümkün illa ki bir lokma alacaksın. Bize şöyle derlerdi, “Misafirin dokuz karnı olurmuş” ve “yiyecek yiyeceğe yer verirmiş” sözleriyle yapılan ricalar eşliğinde takdim edilen ikramları yerdik.

 

BAYRAMLAR O KADAR GÜZEL GEÇERDİ Kİ;

Cezzar İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca,eski günleri yad edermişçesine çok duygulanarak, şöyle devam ediyor;

Bayramlar o kadar güzel geçerdi ki, bu yüzden bayramı her uğurlama hüzün dolu yaşanırdı. Artık belli bir yaşa geldim, 12-13 lü yaşlarımı geride bıraktım. Buna rağmen halen eski bayramlar hafızamda yer tutuyor. Şimdilerde ne yazık ki, ancak bayramlarda hatırlanan yaşlılarımıza vefa borcunu ödemeye gidenler var. İnsan büyüklerini sadece bayramlarda mı hatırlar? Anne, baba, aile ve dostlar sadece bayramlarda mı akla gelir?

İşte onun içindir ki, eski samimiyet, saygı ve hoşgörü şimdi ki zamanın bayramlarına yansımamış.

 

ŞİMDİKİ BAYRAMLAR TATİLDE YAŞANIYOR

Cezzar İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca,zamanımızdaki bayramların sadece tatillerde yaşandığının altını da çizerek;

“Ne yazık ki bugün insanlar aileleri ile birlikte olmak yerine tatilde olmayı tercih ediyor. Aslında bayramlar eskimedi, değişmedi de. Değişen sadece ne yazık ki ‘insanlarımız’ oldu.

Halbuki eskiden bayramlar kavuşmak ve barışmak için fırsat olarak görülüyordu. İnanıyorum bu yüzden bayramlar çok daha güzel olurdu. Şimdi ki gençlerimiz ve çocuklarımız bu mübarek bayramları tatil olarak görüyor. Sanırım bu da kültür değişiminin bir sonucu olsa gerek. ‘cenneti anaların ayağının altına koyan kültür,şimdi anaları bakım evlerine yollamaya başladı!’

Şu bir gerçek ki,günümüzde insan ilişkileri eski sıcaklığını yitirmeye başladı. Sevgiler bile kimi zaman bir protokol havasında yaşanmıyor mu? Halbuki bayramlar yaşlıların, özlem çekenlerin, yardıma muhtaçların ve kimsesizlerin yol gözlediği bayramdır. Yine gözlere umutlar yüklendi ve gözler yolları süzmeye Bayram gelmeden şimdiden başladı.

 

GELİN BU BAYRAMI BAYRAM GİBİ KUTLAYALIM

Gelin bu bayramı bayram gibi kutlayalım yeniden. Eski havayı teneffüs edelim. Eski günleri yad edelim. Gelin milli ve manevi kimliğimizin yıllardır yaşattığı kültürü hor görmeyelim de sevindirelim yolumuzu gözleyenleri. Gelin bu bayramda ömrünü bize adamışlara ayıralım.

Ben bu kutsal bayramların en azından yılbaşı kadar ilgiyi hak ettiğine inanıyorum! Yeni bir bayramı hep birlikte ömrümüz olursa yine yaşamaya çalışacağız. Yani ömrümüz bir yıl daha eskiyor.

Bir hayattır verilen ve yaşayıp gidiyoruz. Kalanını pişmanlıklardan yoksun geçirmeniz dileğimle, her şey gönlünüze göre olsun diyor ve Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.

DSCN6542 DSCN6546 DSCN6552батареи отопления для квартирыаксессуары для ванной scheinсковородка керамическаяконьюктивит лечение

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ