Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞKAN ŞAHİN: SELE SEPET ŞENLİKLERİNİ ASLINA UYGUN YAPACAĞIZ

BAŞKAN ŞAHİN: SELE SEPET ŞENLİKLERİNİ ASLINA UYGUN YAPACAĞIZ
  • Genel
  • 12 Haziran 2015

Türkiye’de sadece Bafra’da yapılan ve 600 yıllık bir geçmişi olduğu söylenen Sele Sepet Şenlikleri için Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, çeşitli okulların müdür, yönetici ve öğretmenleriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

 

Başkan Şahin konuyla ilgili şu bilgileri verdi. “Her yıl Ramazan ayının 14’ünü 15’ine bağlayan gece ilçemizde sele sepet şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenliklerin tarihi bir geçmişi vardır. İlçemizde coşkuyla kutlanmıştır. Şenliklerin asıl unsuru çocuklarımızdır. Çocuklarımız gündüzden her türlü hazırlığını yapar. İftardan sonra ellerinde fenerlerle sokaklara çıkar, maniler söyleyerek komşularını, büyüklerini ziyaret ederler, onlar da çeşitli hediyeler verirlerdi. Her yer ışıl ışıl olur, büyük coşku yaşanırdı. Fakat son 20 yıldır bu şenlikler halk konserlerinin gölgesinde kalmıştır. Şimdi bu şenliklerimizi aslına uygun kutlamak istiyoruz. Halk konseri olmayacak. Fenerler dağıtılacak, çocuklarımız maniler söyleyecek komşularını ve büyüklerini ziyaret edeceklerdir.”

 

Başkan Şahin açıklamalarına şöyle devam etti: “Sele sepet şenliklerimizin aslına uygun yapmak için ilçe milli eğitim müdürümüz ve okullarımızın idarileri bir araya geldik. İstişareler yaptık. Onların katkısı ve görüşlerine önem veriyorum. Sele sepet şenliklerimizin her yönüyle coşkuyla kutlanması için bir dizi programımız olacak, bunları konuştuk. İlkokul öğrencilerimiz manileri öğrenecek. Kısacası Sele Sepet şenliklerimizi aslına uygun hale getireceğiz. Ülkemizde yalnız Bafra’mızda kutlanan sele sepet şenlikleri bizim çok önemli bir kültürümüzdür. Bu kültürümüzle Bafra’mızın tanıtım imkânı da çok daha etkili olacaktır. Bu kültürümüzü en iyi şekilde yerine getirmek, sele sepet şenliklerimizi aslına uygun bir şekilde kutlamak, çocuklarımızın aileleriyle beraber mutlu olması için sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız, basınımız, okullarımız halkımız ve kısacası herkesten yardımlarını rica ediyorum. Hep beraber çocuklarımızın mutlu olmalarını ve Bafra’mızın tanıtımını yapmayı sağlayacağımıza inancım tamdır” dedi.caricature painterпутевки северный кипр ценыказан из алюминияраскрутка сайта яндекс

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ