Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

HÜKÜMET KURULAMAZSA AK PARTİNİN BAŞINA YA ERDOĞAN YADA GÜL GELEBİLİR

HÜKÜMET KURULAMAZSA AK PARTİNİN BAŞINA YA ERDOĞAN YADA GÜL GELEBİLİR
  • Genel
  • 10 Haziran 2015

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Parti 258, CHP 132, MHP 80, HDP 80 Milletvekili çıkardı.

  1. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde, 47 milyon 462 bin 695 kişi oy kullandı. Bu oylardan 46 milyon 131 bin 968’i geçerli olurken, 1 milyon 330 bin 727 oy geçersiz sayıldı.

Seçime katılan partilerden Ak Parti yüzde 40,87 oy alarak 258 Milletvekili, CHP yüzde 24,95 oy alarak 132 Milletvekili, MHP yüzde 16,29 oy alarak 80 milletvekili; HDP yüzde 13.12 oy ile 80 milletvekili çıkardı.

 

AK PARTİ 276’YI BULAMADI

Ak Parti bu seçimde yüzde 9 oy kaybetti. Bu da 6 milyon seçmen demek oluyor. 258 milletvekili çıkartan Ak Parti, 276’yı bulamadığı için tek başına hükümet kuramıyor. Hükümet kurabilmesi için 18 vekile daha ihtiyaç var.

 

BAŞBAKAN İSTİFASINI ERDOĞAN’A SUNDU

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün teyamüller gereği saraya giderek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a istifasını sundu.

 

ERDOĞAN HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ DAVUTOĞLUNA VERECEK

Mecliste 258 Milletvekili ile 1. Sırada yer alan Ak Parti, teyamüller gereği hükümeti kurma çalışmalarına başlayacak.  Bunun için de Erdoğan, Davutoğlu’na bu konuda davet gönderecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hemen kolları sıvayıp ilk olarak 2. Parti olan CHP’nin kapısını çalacak. Görünen o ki; CHP, Ak Parti ile hükümet kurma çalışmalarına pek sıcak bakmıyor. Hatta kapıları kapatmış bile. Çünkü sözcüler tarafından yapılan açıklamalar bunu gösteriyor.

 

MHP’NİN DE KAPISINI ÇALACAK

Sırada MHP olacak, Davutoğlu koalisyon teklifini Devlet Bahçeliye’de iletecek. Ancak Sayın Bahçeli, yaptığı açıklamada “MHP ana muhalefet görevini almaya hazırdır” diyerek hükümete girmek istemiyor.

 

HDP NE DİYOR?

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise hükümetin bir an evvel kurulması gerektiğini savunarak, “Ak Parti, CHP veya MHP’nin koalisyon ortağı olması gerektiğini savunuyor.”

Ak Parti dışında özellikle MHP, hükümete ortak olursa şu şartları öne sürebilir;

  1. Çözüm süreci rafa kaldırılsın.
  2. 4 bakan yargılansın.
  3. Cumhurbaşkanının, Başkanlık süreci rafa kaldırılsın.
  4. Ak Parti, Erdoğan ile arasına mesafe koysun.
  5. Emekliye en az 1500, yılda iki kez de ikramiye verilsin.

Aynı şekilde CHP’de, MHP gibi aynı tezleri savunuyor. Onun da talebi bu doğrultuda. HDP ise tam anlamı ile ortada kararsız gibi gözüküyor. Ak Parti ile olası bir koalisyona sıcak bakmıyor.

 

45 GÜN İÇERİSİNDE HÜKÜMET KURULMALI

Anayasa hükmüne göre partiler kendilerine hükümeti kurma görevi verildiği andan itibaren 45 gün içerisinde hükümeti kurmak zorundalar. Şayet hükümet 45 gün içerisinde kurulamazsa, hazırlıklı olalım erken seçim kapıda.

 

AK PARTİ ERKEN SEÇİM EN SON ÇARE DİYOR

Ak Parti kaynakları erken seçime hiç de sıcak bakmıyor. Bu nedenle seçimden yeni çıkıldığını,ikinci bir seçimin hem ekonomiyi hem de istikrarı allak bullak edeceğini savunuyor.

 

VATANDAŞ NEDEN AK PARTİYE KIRMIZI KART GÖSTERDİ

Kamuoyunda Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı kimliği ile her gün düzenlediği mitinglerin seçmen tarafından hoş karşılanmadığı iddia ediliyor. Özellikle Erdoğan’ın Başkanlık sistemine tepki amacıyla kırmızı kart gösterdiği de iddialar arasında. Şu bir gerçek ki, Ak Parti seçimde yüzde 9 oy kaybetti.

 

AK PARTİNİN OYLARI HANGİ PARTİLERE GİTTİ

Hiç kuşkusuz Ak Parti’nin oylarının doğu da HDP’ye, batı da ise MHP’ye gittiği görülüyor. Peki seçmen bu oyları, bu iki partiye emanet mi verdi? Yoksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepkilerini göstermek için mi? Şu bir gerçek ki; Ak Parti aldığı bu oyla bize göre kendi oyunu aldı.

Ak Parti’ye ne kürtler’den ne de cemaatten oy gelmedi. Ak Parti gerçek kendi oyunu almış oldu.

 

ERKEN SEÇİM OLURSA AK PARTİ NE YAPAR?

Bize göre, Ak Parti aynı politika ile, aynı genel başkan ile seçime girerse; bu kez yüzde 35’lerin altına düşebilir.

 

PEKİ AK PARTİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNEBİLİR Mİ?

Ak Parti eski günlerine nasıl dönebilir? Erken seçime hangi genel başkanla girerse başarılı olur?

 

İŞTE AÇIKLIYORUZ…

Birinci alternatif, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmeli. Zaten Erdoğan Cumhurbaşkanlığına pek ısınamadı.

İkinci alternatifi açıklıyoruz; Abdullah Gül, şayet Abdullah Gül’ü ikna edip zira Ak Parti’ye biraz kırgın, Sayın Gül ikna olur Ak Parti’nin genel Başkanı olursa Ak Parti olası bir erken seçimle seçime girerse, Ak Parti Başarılı olur mu?

Hem olur, hem olmaz. Gerekçesi; Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı döneminde tarafsızlığını herkese gösterdi, fazla konuşmadı.

Belli bir kesiminde sevgisini kazandı. Buna rağmen Ak Parti şayet erken seçim derse, Abdullah Gül’ü de Genel Başkan yapsa, yine nafile.

Stratejide değişiklikler yapmalı. Emekliye, asgari ücretliye bilhassa köylüye ucuz mazot politikasını gütmeli, esnafa ılımlı mesajlar vermeli.

Diğer alternatif, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’ün genel başkanlığına sıcak bakar mı? Şayet bakmazsa istifa edecek, partinin başına geçecek. Erdoğan “ yok ben istifa etmem, Abdullah Gül’ü de istemem” derse işte o zaman Ak Parti geçmişte ki ANA VATAN PARTİSİ gibi olur.

Üçüncü alternatif ne olabilir?  Numan Kurtuluş, şimdi size soruyorum “Numan Kurtuluş tutar mı?

Dördüncü alternatif, işte size “Süleyman Soylu” soruyorum Sayın Soylu tutar mı? Bu konuda mutlaka değerlendirmeyi AK Parti genel merkezi yapacaktır.

İbrahim Alaçamlıhow to become a caricature artistкерамические сковородкизавод сип панелей спбпоисковое продвижение сайтов

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ