Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İŞTE 7 HAZİRAN 2015 SEÇİM SONUCU TABLOSU

İŞTE 7 HAZİRAN 2015 SEÇİM SONUCU TABLOSU

Türkiye 7 Haziran günü bir sınavdan geçti. Seçmen, sandık başına giderek hür iradesini bir kez daha gösterdi. Sabah 08:00’da başlayıp, akşam 17:00’da tamamlanan “oy verme” işlemlerinden hemen sonra sayıma geçildi.

Sayımlar sonucu Ak Parti’nin büyük ölçüde oy kaybettiği görülürken, BDP ise barajı geçme başarısı gösterdi. Öte yandan MHP’de oylarını geçtiğimiz döneme göre bir hayli arttırmış oldu. Bu arada CHP bize göre bu seçim sonucunda yerinde saydı.

 

AK PARTİ 1. PARTİ OLMASINA RAĞMEN BAŞARILI OLDU MU?

AK Parti, 2011 seçimlerinde oyların yüzde 49.95’ini almıştı. Oysa 2015, 7 Haziran seçimlerinde, sandıkların yaklaşık yüzde 100’ü açıldığında Ak Parti’nin oyunun yüzde 40,86 % olduğuna tanık olduk.  CHP, bir önceki seçimlerle kıyaslandığında, çok farklı bir sonuç almadı. 2011’de CHP’nin oy oranı 25.94 olmuştu. Bu seçimlerde de, sandıkların yüzde 100’ü açıldığında CHP’nin oy oranının 24,96 % olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, CHP oylarının üstüne koyamadığı gibi oy da kaybetmiş oldu.

 

MHP OYLARINI ARTTIRDI

MHP, bir önceki seçimlere oylarını yüzde 5’e yakın oylarını arttırdı. MHP, 2011’de oyların yüzde 12.98’ini almıştı. Bu seçimde ise, sandıkların yüzde 100’ü açıldığında MHP’nin oy oranının 16,29 % ‘a yükseldiğini görüyoruz.

MHP bu oyları kimden aldı? Veya kimlerden aldı? Bize göre MHP bu oyları Ak Parti’nin seçmenlerinden aldı.

 

GELELİM HDP’YE, O DA BARAJI AŞTI

2015 genel seçimleri, HDP’nin parti olarak girdiği ilk seçim oldu. 2011 seçimlerinde BDP geleneğinden gelen siyasetçiler, bağımsız aday olarak seçim yarışına girmişlerdi. 7 Haziran seçimlerine ise parti olarak girdiler. Türkiye genelinde HDP 13,12 %’yi yakaladı ve barajı geçti.

 

AK PARTİ TEK BAŞINA HÜKÜMET KURABİLİR Mİ?

Bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından biz fazlası olan 276 vekili bulması gerekiyor.Halbuki Ak Parti 276’yı bulamadı.

 

SEÇİM SONUÇLARI NE DİYOR? 

2015 seçim sonuçlarına bakıldığında seçmen AK Parti ‘ye sarı kart çıkartmış görünüyor. Kararsızları ikna edemeyen AK Parti tek başına iktidar olamayacak. Şu anda kulislerde AK Parti ‘nin azınlık hükümeti senaryoları ve erken seçim konuşulmaya başladı. Konuşulanlara göre Ak Parti’nin bu şartlarda azınlık hükümeti kurma çabalarının olduğu ifade ediliyor.идеи для маленькой ванныинтернет магазин все для кухни аксессуарыдеревянно каркасные домахламидии трихомонады симптомы

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ