Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAĞKUR ESNAFINA MÜJDE ! ELİNİZİ ÇABUK TUTUN BORÇ SİLME BAŞLADI…

BAĞKUR ESNAFINA MÜJDE ! ELİNİZİ ÇABUK TUTUN BORÇ SİLME BAŞLADI…
  • Genel
  • 20 Mayıs 2015

12 ay ve daha fazla süre prim borcu bulunan ve bu kapsamda olup da, daha önce prim borcunu yapılandıran yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur’lunun borçlarının dondurulmasıyla ilgili düzenleme yürürlüğe girdi.Prim borcu olan Bağ-Kur’lu esnaf, SGK’ya başvurarak borçlarını dondurabilecek. Ayrıca bu kişiler sağlık hizmetlerinden de faydalanacak.

 

12 AYDAN YÜKSEK BORÇLAR

12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan ve bu kapsamda olup da daha önce prim borcunu yapılandıran yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren torba yasa düzenlemesi Meclis’ten geçmişti.

Yasa ile prim borcu olduğu için sağlık hakkından yararlanamayan 1 milyon 305 bin esnafın eski borçları dondurulacaktı. Konuyla ilgili genelge yayımlandı ve sosyal güvenlik kurumu müdürlükleri işlemlere başladı.

 

SAĞLIK HİZMET İ ALINACAK

Buna göre; sağlık hizmetinden yararlanamayan veya emekli olmaya yetecek kadar primi olduğu halde, borcundan dolayı emekli olamayanlar bu düzenlemeyle nefes alacak.

Borçlarıyla birlikte sigortası da dondurulan Bağ-Kur’lular ile geçmişte çıkarılan yasalarla benzer şekilde borçları ve sigorta süreleri askıya alınanlar, ellerine para geçtiğinde borçlarını ödeyerek, sigorta sürelerini yeniden başlatacak.

 

YAPILANDIRAN YARARLANACAK

Borcunu yapılandıranlardan da Bağ-Kur prim borçlarını dondurma hakkından yararlanabilecek. Eğer borçlar dondurulduktan sonra kalan prim günleri emekli olmaya yeterliyse ve diğer koşullar sağlanıyorsa bu kişiler hemen emekli olabilecek.

Yasa, sadece 12 aydan fazla (örneğin 5-6-7-8 yıl) prim borcu olanları kapsıyor. Borçların dondurulduğu süreler hiç çalışılmamış sayılıyor ve emeklilikte dikkate alınmıyor.продвижение корпоративного сайтаоплата штрафов гаипрепресс этов походхр пиелонефрит лечение

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ