Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

EYÜP ATMACA “RABBİM ANNE BABAYA İYİLİK ETMEMİZİ EMRETMİŞTİR”

EYÜP ATMACA “RABBİM ANNE BABAYA İYİLİK ETMEMİZİ EMRETMİŞTİR”
  • Genel
  • 09 Mayıs 2015

10.05.2015 Pazar günü anneler günü. Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de kutlanır.

Bu özel günde annelere çeşitli hediyeler alınır. Annenin ne kadar kutsal olduğunu, evlatları üzerinde ne kadar hak ve hukuku olduğunu, ne kadar idrak edebiliyoruz? Cezzar İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca ile kutsal olarak gördüğümüz annelerimizi konuştuk.

 

ATMACA; ANNELERİMİZE ALÇAK GÖNÜLLÜ VE ŞEVKATLİ DAVRANMALIYIZ

Cezzar İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Atmaca, annelerimiz ile ilgili şöyle konuştu “Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır, Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iyilik etmenizi emretmiştir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın olara öf bile deme; onları azarlama, onlara güzel söz söyle; onlara rahmet ve şefkat dolu tevazu kandını ger. Onlara alçak gönüllü ve şefkatli davran ve onlar hakkında dua edip şöyle de: Ey rabbim, bunlar küçükken beni nasıl yetiştirip büyüttülerse, sen de onlara merhamet et, acı.” (İsra Suresi, ayet 23-24)

 

ATMACA; ANNEMİZ ZAYIFLIK ÇEKEREK BİZİ KARNINDA TAŞIDI

İş adamı Eyüp Atmaca, konu anne olunca çok duygulu anlar yaşadı ve sözlerini bir ayet ile şöyle devam ettirdi, “Bir başka ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır, biz insana anne ve babasını tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır. Onun (memeden) ayrılması da iki yıl içinde olmuştur. Onun için biz insana bana ve ana baba şükret dönüş banadır diye öğüt verdik.” Dedi. (Lokman Suresi, ayet 14)

 

ATMACA; ONLAR BİZİM CENNET VE CEHENNEMİMİZDİR

Eyüp Atmaca, peygamber efendimiz (s.a.v)’in bir anısını da şöyle izah etti, “Bir gün bir kişi Resulullah’a (s.a.a) gelerek ya Resulullah dedi, anne babanın evlatları boynundaki hakkı nedir? Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Onlar senin cennet ve cehennemindir.” Demişti.

Peygamberimiz (s.a.v) burada onlara yapacağımız iyilikler ve onlara karşı vazifelerini yerine getirmen ile cenneti kazanabilirsin diyor. Ama onlara karşı vazifelerini yerine getirmezsen, cehennemi de hak etmiş olursunuz şeklinde mesaj veriyor.

Eyüp Atmaca, Hz. Ali (a.s)’den de bir pasaj sunarak, “Anne babaya iyilik yapmak en büyük farizadır. İmam Sadık (a.s)’da, Allah anne babaya iyilik etmeyi emretmiştir. Ayetini şöyle açıklamıştır, iyilik etmek onlar ile iyi geçinmek ve ihtiyaçlarını ağız açıp istemeden yerine getirmektir mesajını vermiş.

 

ATMACA; ÖMRÜMÜZÜN UZAMASI VE RIZKIMIZIN BOLLAŞMASI İÇİN ANNEYE VE BABAYA İYİLİK ETSİN

İş adamı Eyüp Atmaca, “Yine Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Kim ömrünün uzamasını ve rızkının bollaşmasını istiyorsa, anne babasına iyilik etsin ve akrabalarına sılayı rahimde bulunsun. Kıyamet gününde iyilerin efendisi ölümlerinden sonra anne ve babalarına iyilik yapan kimselerdir.

 

TÜM ANNELERİN ELLERİNDEN ÖPÜYORUZ

Eyüp Atmaca, “Bu vesile ile elleri öpülesi tüm annelerimizin ellerinden öpüyor, onların hayır duasını bekliyor, Allah c.c’den her birine sağlık ve afiyetler diliyorum” dedi.caricature photosпегас путевкаистик горящие путевки во вьетнамдом ниагараэкскурсионный тур прагаконьюктивит у беременных

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ