Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

YARIN AKŞAM REGAİP KANDİLİNİ İDRAK EDECEĞİZ

YARIN AKŞAM REGAİP KANDİLİNİ İDRAK EDECEĞİZ
  • Genel
  • 22 Nisan 2015

Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran üç aylar başladı. Yarın akşam da Regaip Kandili idrak edeceğiz.

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesinin içinde bulunduğu üç aylara 20 Nisan 2015 Pazartesi girildi. Hicri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar, 19 Temmuz Pazar günü sonlanacak.

Üç ayların müjdecisi Regaip Kandili ise yarın kutlanacak. Mirac Kandili 15 Mayıs Cuma, Berat Kandili ise 1 Haziran Pazartesi günü idrak edilecek.

Ramazan ayı ise 18 Haziran Perşembe günü başlayacak. Ramazan Bayramı da 17, 18 ve 19 Temmuz tarihlerinde olacak.

 

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Sevgili Peygamber Efendimiz’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) Allah’ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu, nuranî lutf u ihsanlara, semavî mevhibelere eriştiği bir gecedir Reğâib kandili.Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine tevafuk etmektedir. Yani Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kandil gecesi olmaktadır. Receb’in ilk Cuma gecesi, beş derece katmerli bir mübarekiyete sahiptir. 1. Her gecede bir icabet saatinin bulunmasi zaviyesinden, kendi zatında sahip olduğu kıymet. 2. İçinde bulunduğu Receb ayının şühur-u selase-i mübareke denilen mübarek üç ayların bir ayı olması itibariyle, o üç aylardan devşirdiği mübarekiyet. 3. Receb ayının aynı zamanda eşhuru’l-hurum denilen hürmetli aylardan olması açısından, o hürmetten gelen bir muhteremlik. 4. Cuma gecesi olması itibariyle, hadd-i zatında mukaddes olan Cumadan gelen bir kutsiyet. 5. Bizzat Reğâib gecesi olması noktasında, kendi zâtî kutsiyeti ve hususiyeti. İşte bu beş kutsal unsur Receb-i şerifin ilk Cuma gecesinde birleşmek suretiyle, aynı vakti paylaşınca, daha doğrusu hepsi aynı zaman dilimi olunca ortaya beş yönden kutsiyeti katmerli olan bir Reğâib gecesi çıkmaktadır. Her yıl dönümü Müslümanlar tarafından değerlendirilmekte, tes’îd edilmekte olan bu gecenin hürmet, kıymet ve kutsiyeti ile alakalı birçok hadis-i şerif, pekçok âsâr ve menâkıb bulunmaktadır. Ümmet mâbeyninde yaygın bir kabule mazhar olmuştur. Bu gece, üç aylık mübarek ahiret pazarının ilk sergisi. Her kandil gibi bir arınma, aklanma, paklanma, yunup yıkanma fırsatı. İbadet, dua ve istiğfar zamanı. Ahirete yatırım vakti. Mü’minler için bir fuar, bir panayır, bir çarşı; her türlü sevap ticaretinin yapıldığı bir pazar yeri. Bir kalemin ifadesiyle: “Ölmüş ve çatlamış olan bir toprak için su ne ise, ölmüş ve çatlak kalbler için de bu gecenin ehemmiyeti odur.”лучшие адвокаты харьковабесплатный путевка в болгариюканадский дом технология проектыкаркасные стены внутри домаапарат оберон

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ