Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

GÜNÜMÜZDE DÜŞMAN KAZANMAK ÇOK KOLAYDIR DA GERÇEK DOSTU BULABİLMEK ZORDUR

GÜNÜMÜZDE DÜŞMAN KAZANMAK ÇOK KOLAYDIR DA GERÇEK DOSTU BULABİLMEK ZORDUR
  • Genel
  • 23 Mart 2015

Dost deyince aklıma hep Osmanlı Dönemindeki divan edebiyatı şairi baki gelir. 1526-1600 yılları arasında yaşayan ve aynı zamanda filozof olan Baki’ye göre üç çeşit dost vardır.

  • Bir dost vardır, gıda gibidir, her zaman ararsın.
  • Bir dost vardır, ilaç gibidir, gerektiğinde ararsın.
  • Ama öyle dostlar vardır ki, hastalık gibidir, onlar seni arar bulur !

 

DOST NE DEMEK ÖNCE BUNU ANLAYALIM

Dost ne demek önce bunu anlayalım. Dost, bir sıkıntınız olduğunda, kendi sıkıntısını, işini, gücünü bırakıp sizin için koşturan, sizin kadar size üzülen, derdinize çareler arayan, risk almaktan korkmayan ve bütün bunları yaparken de herhangi bir beklentisi olmayan kişilerdir diyebilirsek de, dostlukların da en az duygusal yani manevi bazda karşılıklı olduğunu biliriz.

 

Siz dostsanız karşınızdaki de dosttur. Orda bile bu ilişki tek taraflı yürümez. Ama siz hep karşıdan her şeyi beklerseniz, o zaman bu dostluk değil, sizin menfaat ilişkinize döner.  Ama öyle dostlar da vardır ki, siz onlara her zaman her türlü fedakârlığı yaparsınız ama hala onların sizin için gerçek dost olup olmadıklarını anlayamamışsınızdır.

 

BÖYLE DOSTLAR VAR MI?

Karamsarlığa kapılmayın, “böyle adam gibi dostlarda var.” Önemli olan o dostlara sahip çıkabilmek. Onların güvenini kazanmak, onların iyi niyetini istismar etmemek. Çünkü o dost olarak gördüğümüz kişi hoşgörülüdür, sevgi doludur, “dostlarına dost gibi bakar” peki biz onlara aynı şekilde bakabiliyor muyuz?

Bakamadığımız için dostlarımızı tek tek kaybediyoruz. “dost zor elde edilir. İyi bir dostu el ile tutamazsın, gözle göremezsin. Onu kafanda ve kalbinde hissedersin”. Yine soruyorum, böyle gerçek dostlar var mı?

Var, var. Arayıp bulmanız gerekir .. ama bulduğunuzda da sıkı sıkıya sarılmanız gerekir.

Ben söyleyeceğimi söyledim, haydi eyvallah..разработка корпоративного сайтаповреждения средней тяжестибыстровозводимые дома за 1000000blog safariкишечная палочка у беременных

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ