Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

DOMUZ GRİBİ SAMSUN’DA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

DOMUZ GRİBİ SAMSUN’DA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR
  • Genel
  • 20 Mart 2015

Unutulan domuz gribi Samsun’da 3 can aldı, bir kişi yoğun bakımda yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşam savaşı veriyor. Sağlık kurumları ise alarma geçti.

Kendini unutturan halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü, Samsun’da 3, Türkiye genelinde ise toplamda 16 kişinin canını aldı. Samsun’da domuz gribine yakalanan 1 kişi yoğun bakımda yaşam savaşı verirken, sağlık kurumları alarma geçti. Hastanelerin başhekimleri Kamu Hastaneleri Birliği’nin koordinesinde olağanüstü toplanarak alınması gereken tedbirleri karara bağladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş konu ile ilgilli yaptığı açıklamada “Son 15 ayda Samsun’da 3, Türkiye genelinde toplamda 16 vakamızı kaybettik. İllerimizle ilgili yerinde değerlendirme de yapılıyor. Bu yıl bir artış salgın var mı, bilim kurulumuz herhangi bir salgın olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır.”denildi

1 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA 

Öte yandan, Samsun’un Ayvacık Belediyesi’nde çalışan 33 yaşındaki Ercan Yılmaz isimli işçi ise 6 Mart tarihinde Ayvacık Devlet Hastanesi’ne grip belirtileri şikayeti ile başvurdu. İddiaya göre Ercan Yılmaz’a ilk etapta domuz gribi teşhisi konulamayarak, 1 hasta ile birlikte aynı oda müşahade altında tutuldu. Ercan Yılmaz yüksek ateş belirtileri gösterince domuz gribi şüphesi ile 9 Mart tarihinde Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Servisi’ne sevkedildi. Yoğun bakımda yaşam destek ünitesine bağlı olan Ercan Yılmaz’ın hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

SAMSUN’DA ALARM SEVİYESİ YOK 

Öte yandan Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada mevsimsel olarak grip mevsiminde olduğuna dikkati çekilerek Samsun’da domuz gribi ile ilgili alarm seviyesinin olmadığı bildirildi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın  domuz gribinden ölen kişilerin isimlerini açıklamadığı öğrenildi. Ayrıca bakanlık yetkililerinden domuz gribi tespiti halinde hastane yönetimlerinin direk olarak Sağlık Bakanlığı’na durumu bildirdiği öğrenildi.

AŞI, GRİPTEN KORUYOR  

OMÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu ise domuz gribinin Kasım ayında başlayıp Mart ayı sonunda biten mevsimsel bir grip olduğunu belirterek, salgın olmadığını, domuz gribinden aşı ile korunabileceğini sözlerine ekledi.

SIK TEMİZLİK RİZKİ AZALTIYOR

Grip virüsünden, günlük kullanılan temizlik maddeleri ve bunların dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeleri kullanarak korunmak mümkün. Kapı kolu, masa, bardak gibi yüzeylerde 2-8 saat arası canlı kalabilen domuz gribi virüsü, yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanmasıyla bulaşma riskini azaltıyor.идеи для маленькой ваннытуры в болгарию от пегас туристиксертификация оборудования каркасный домtanzania kilimanjaroхламидии лечение

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ