Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

Tarihi Çağrı Avrupa Medyasında

Tarihi Çağrı Avrupa Medyasında
  • Genel
  • 01 Mart 2015
  • 0 YORUM
  • 202 KEZ OKUNDU

PKK’ya silah bırakma çağrısı Avrupa medyasında geniş yer buldu. İngiltere, Almanya, Hollanda ve Avusturya gazete ve televizyonları çağrının önemini ön plana çıkardı.

PKK’ya silah bırakma çağrısı, Avrupa’da televizyon, gazete ve medya kuruluşlarında önemli yer buldu.
İngiliz yayın kurumu BBC, “Hapisteki Kürt lider Abdullah Öcalan’ın 30 yıllık silahlı mücadeleye son verme çağrısında bulunduğunu” bildirdi.
Televizyondan Kürt milletvekili Sırrı Süreyya Önder tarafından okunan çağrısında Öcalan’ın, “Demokratik bir çözüme ulaşmak için tarihi bir karar alınmasını” istediği belirtildi. Öcalan’ın ayrıca silah bırakmak için bahar aylarında kongre çağrısı yaptığı bildirildi.
Öcalan’ın 2013 yılında ateşkes ilan ettiğini anımsatan BBC, “Öcalan’ın çağrısının haziran ayında yapılacak genel seçimden önce kritik bir dönemde geldiğine” dikkati çekti.
Haberde ayrıca BBC’den Güney Yıldız’ın yorumlarına yer verildi. Yıldız, atılan adımın önemine dikkati çekerek “Grup, kararlı bir şekilde silahlı kampanyaya son verme kararı vermiş gibi görünüyor. Öcalan daha önce yaptığı açıklamada, hükümet resmi müzakerelere başlamadıkça ve barışçıl çözüm için somut adımları konuşmadıkça böyle bir açıklama yapmayacağını duyurmuştu. Öcalan’ın açıklaması üst düzey Türk hükümeti yetkililerinin yanında okundu. Bu da hükümetin, Öcalan’ın taleplerini kabul ettiği anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.
Almanya’nın Süddeutsche Zeitung gazetesinin internet sitesinde, “Öcalan Türkiye’ye karşı silahsızlanma çağrısı yaptı” başlığıyla duyurulan haberde, Öcalan’ın bir mektupla Türk hükümetine karşı silahlı mücadeleye son verme çağrısında bulunduğu ifade edildi.
Çağrıyla “stratejik ve tarihi bir karar” alınarak silahlı mücadele yerine demokratik siyasete geçilmesinin istendiği belirtilen haberde, “30 yıldan beri Kürt isyancılar ile Türk hükümeti arasındaki çatışma sona erebilir” ifadesi kullanıldı.
Rheinische Post gazetesi, “Öcalan PKK’dan silahlarını bırakmalarını istemiş” başlığıyla verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıyı memnuniyetle karşıladığı ve bunun uygulamasının önemli olduğu vurgulandı.
“PKK taraftarları silahları bırakacaklar” başlığıyla haberi duyuran Zeit gazetesi, “Türkiye’de yıllardır süren çatışma son bulabilir” yorumunu yaptı. Haberde, Öcalan’ın bu çağrısıyla barış sürecini ilerlettiği de kaydedildi.
Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, haberi, “PKK silahları bırakacak” başlığıyla verdi. Hükümeti temsilen bazı bakanların HDP heyetiyle görüştüğüne vurgu yapılan haberde, Öcalan’ın, PKK’ya yönelik silah bırakma çağrısı yaptığı belirtildi.
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın, “Silahların devre dışı kalması, Türkiye’nin demokratik gelişime hız katacaktır” değerlendirmesine de yer verilen haberde, çözüm sürecinin 2012 yılında başladığı vurgulandı.
ANP ajansı ise “PKK lideri Öcalan’ın hapishaneden taraftarlarına silah bırakmaları için toplanmaları çağrısı yaptığını” duyurdu. Öcalan’ın açıklamasının HDP’li bir milletvekili tarafından televizyondan okunduğuna işaret edilen haberde, PKK’nın silah bırakmasının 30 yıldır süren çatışma ortamını sonlandıracağına vurgu yapıldı.
Öcalan’ın, silah bırakmak amacıyla bahar aylarında kongre çağrısı yaptığına dikkati çekilen haberde, 1984 yılından bu yana süren çatışmalarda 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Avusturya devlet televizyonu ORF, “Öcalan, PKK’yı silahsızlanmaya çağırdı” başlığını kullandığı haberinde, “Hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan’ın takipçilerini silahları bırakmaya çağırması, Türkiye’de on yıllardır süren Kürt isyanının sonlandırılması için yeni bir umut ortaya çıkardı” yorumunda bulundu.
Yaklaşık 30 yıldır devam eden çatışmanın ardından nihai barışa giden çözüm sürecine girildiği belirtilen haberde, “PKK’nın silahsızlandırılmasının stratejik ve tarihi bir karar” olacağı vurgulandı.

сколько стоит услуги юристасковородки керамические отзывыанализ позиций сайтамальдивы отзывы 2015поддержка сайта стоимость

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ