Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

Güneydoğu Ekonomisini Canlandıracak

Güneydoğu Ekonomisini Canlandıracak
  • Genel
  • 01 Mart 2015

Güneydoğu iş dünyası, PKK’ya silah bırakma çağrısı ve devamında sağlanacak barış ortamının bölge ekonomisini canlandıracağına inanıyor.

PKK’ya silah bırakma çağrısı, terör nedeniyle yıllardır büyük sıkıntıların yaşandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iş dünyasını gelecek adına umutlandırdı.
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP milletvekillerinin Dolmabahçe’deki görüşmesinin, çözüm süreci açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.
Bölgenin enerjisinin büyük bölümünün terör olayları nedeniyle uzun yıllar boşa gittiğini ifade eden Bartık, yaklaşık 30 yıldır çekilen bu acının artık bitirilmesi gerektiğini belirtti.
Bartık, terörden dolayı yatırımcının Güneydoğu’ya gelmediğini, işsizlik, göç, fakirlik, acı ve hüznün bölge insanın üstüne kara bulut gibi çöktüğünü dile getirdi.
Güneydoğu insanının kaderinin değişeceğine inandığını anlatan Bartık, “İnşallah acı günler artık geride kalacak. Boşa harcanan enerji de bundan sonra bölgenin kalkınması için kullanılacak. Güneydoğu hızla gelişecek ve refah seviyesi artacak” dedi.
Silah bırakma yönündeki çağrıyı mutlulukla karşıladıklarının altını çizen Bartık, yatırımcının, güven ve istikrarın bulunduğu bölgelere geldiğini anımsattı.
Çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması halinde Güneydoğu’nun daha da gelişeceğini anlatan Bartık, “Artık bölgemiz silah ve çatışmalarla değil yatırımlarla anılsın istiyoruz” diye konuştu.
Bartık, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgenin bundan sonra turizmden hak ettiği payı daha da artıracağını sözlerine ekledi.
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin de çözüm sürecine ilişkin girişimleri takdirle karşıladıklarını ve bu yöndeki çalışmaları kalpten desteklediklerini söyledi.
Olumlu gidişatın bir an önce tamamlanması arzusunda olduklarını aktaran Ertekin, şöyle konuştu:
“Yapılan açıklama güzel ve olumlu, hayır sulh da, sulh da hayır da. Biz bu durumu çok önemsiyoruz, gerçekten önemli bir adım memleketimizin gelişmesi için, annelerin ağlamaması için ülkenin daha rahat ilerleyebilmesi için bu kanın durması lazım. Bu kanın durması için yapılan bütün çalışmaları destekliyoruz ve olumlu buluyoruz.”
Ertekin, çözüm sürecinin gerçekleşmesi halinde büyük bir turizm potansiyeline sahip olan kentte bu alanda hareketlenme yaşanacağını ifade etti.
Sürecin sonunda tüm ülkenin kazanacağını söyleyen Ertekin, “İş dünyası yönünden Şanlıurfa’da terörle ilgili bir sorun yok ama bizden daha doğuda sıkıntılar var. Komşuda olan olaylar ister istemez bölgeyi etkiliyor. İnşallah oralara da faydası olur bize de faydası olur” dedi.

купить полотенцесушителидетские путевки в болгариюбесплатное продвижение сайтов в googleтанзания сафари 2015 стоит $реклама на яндекс директе

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ