Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İNSAN GERÇEK DOSTU İÇİN NELER YAPMAZ Kİ?

Sevgili Okurlarım…

Güzel dostlarım…

Güzel insanlar…

Adam gibi adamlar…

Benim canlarım…

Bugün ki yazımın konusu “Gönlü Güzel Dostlara olacak”

Sevgili Okurlarım…

Dostluğu dost gibi bilenlere, Güzelliği sevgiyle yoğuran dostlara buradan gönül dolusu sevgilerimi ve de saygılarımı gönderiyorum.

İYİ Kİ VARSINIZ DOSTLARIM

Sevgili Okurlarım…

DOSTUK, yaşamımızın olmazsa olmazıdır. O nedenle şimdiye dek hakkında çok şey söylenip yazıldı. Dostluk; ama nasıl, ne özellikte bir dostluk? Asıl sorun burada. Çünkü dost edinmek kolaydır; ama önemli olan, gerçek dosta ulaşmaktır. Bunun yolu da niceliğe değil, niteliğe dayalı dostlar edinmekten geçer.

ÇEVREMİZDE İKİ TÜR DOST GÖRÜRÜZ

Sevgili Okurlarım…

Çevremizde iki tür dost görürüz: gerçek dostlar, sahte dostlar. Gerçek dostlar, iyi günde de kötü günde de yanımızda olurlar. Ancak asıl beklentimiz, dostlarımızın kötü günde yanımızda olmalarıdır.

Sevgili Okurlarım…

Güzel bir söz vardır; “Dost kara günde belli olur.”

Gerçek dostların en iyileri, yalnızca kötü günde yanımızda olanlar değil; gerektiğinde kendini bizim için tehlikeye atabilenlerdir.

Gerçek dost, düştüğünde sana yardım eden değil; seni düşürmemek için düşmeyi göze alan kişidir.

GERÇEK DOST ARKADAŞINI UYARANDIR

Sevgili Okurlarım…

Gerçek dostlar, gerektiğinde arkadaşlarını uyarırlar, kimi zaman da bunu acımasızca yaparlar. Önemli olan bu tür uyarılara gücenmek yerine, onları dikkate almaktır. Atalarımızın; “Dost dostun ayıbını yüzüne söyler.” , “Dostun attığı taş baş yarmaz.” sözleri boşuna değildir.

SAHTE DOSTLAR İYİ GÜN DOSTLARIDIR

Sevgili Okurlarım…

Bu tür dostlar, iyi günlerinizde çevrenizde pervane gibi dolanırlar. Çünkü onlar için çıkarları ön plandadır. Nerede çıkarlarına uygun bir ortam varsa hemen oraya üşüşürler. Bala konan sinek gibidirler. Böyle dostları kara gününüzde yanınızda göremezsiniz. Artık sizden alacakları bir şey kalmamıştır; dolayısıyla sizle olan bağlantıları kesilmiş, dostlukları da bitmiştir.

SAHTE DOSTLARIN EN KÖTÜLERİ

Sevgili okurlarım…

Sahte dostların en kötüleri, yüzünüze gülerken kuyunuzu kazmaya fırsat kollayanlardır. Başka bir deyişle; “Sahte dost sabun gibidir, elinizi yüzünüzü yıkar; ama ayağınızı kaydırır.

Sevgili Okurlarım…

Ne yazık ki günümüz dostluklarının çoğu sahtedir. Ancak başımıza bir felaket geldiğinde anlarız kimlerin gerçek dostlarımız olduğunu. Gönülden yaralanırız. Sayısıyla övündüğümüz dostlarımız bir anda yok oluvermiştir. Oysa binlerce dost görünenimiz olacağına, birkaç sağlam dostumuz olsa yetmez mi?

İNSAN GERÇEK DOSTU İÇİN NELER YAPMAZ Kİ?

Sevgili Okurlarım…

Mevlana’nın şu deyişindeki güzelliğe bakınız: “Dost ise düşünme; ver ömrünü, gitsin. Dost değilse hiç bekletme; yol ver, gitsin.” Atasözlerine, öz deyişlere konu olan dostluk, şiirlere de yansımıştır. Yaşadığı olumsuz bir durum karşısında dost sandıklarından beklediği desteği bulamayan bir halk ozanı bakın ne diyor;

“Yüze dost görünen yâren  yoldaşlar, Düşünce yanıma varmaz oldular. Dert ehli bildiğim bacı gardaşlar, Şimdi hâllerimi sormaz oldular.”

Sevgili Okurlarım…

Bize düşen görev, dostlarımızı özenle seçmemizdir. O nedenle çok dost edinmeye değil,  nitelikli dost edinmeye çalışmalıyız. Varsın az olsun sayısı, ama gerçek dost olsun. Gerektiğinde bizi düştüğümüz bunalımdan, sıkıntıdan kurtarabilsin. Deyim yerindeyse bizi sırtında taşıyabilsin.

Güller, laleler, bütün çiçekler solar; çelik ve demir kırılır, ama sağlam dostluk ne solar ne de kırılır.” diyor. Gerçek dostlar edinmeniz dileğiyle…

Hoşçakalın.

İbrahim ALAÇAMLI

Bafra Gazeteciler Derneği Başkanı

Gazeteci- Yazar

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ