Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KAPIKAYA FESTİVALİ YÖREMİZE BİR CANLILIK GETİRİYOR

Sevgili Okurlarım…

Baframız da 27-31 Temmuz tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Doğa sporları ve Kültür Festivali’nde (Kapıkaya Fest) geri sayım başladı.

Bu festival için Bafra Belediye Başkanı Hamit KILIÇ, basına tanıtımda yaptı.

Tabi ki Baframız ve Yöremiz açısından çok güzel bir düşünce.

Kimlerin emeği geçtiyse her birini tek tek tebrik ediyorum.

İfade ettiğim gibi Baframızın tarihi değerlerini barındıran Kızılırmak’ın yanı başında Asar Kale ve Paflagonya Kaya mezarları arasında ki eşsiz manzara ile doğaseverler 27-31 Temmuz tarihleri arasında 5 gün boyunca 24 saat konuklar misafir edilecek.

Bu festival doğrultusunda sadece Baframız değil Bölgemizin de sahip olduğu tarihi değerlerin ve doğa güzelliklerinin fark edilecek olması büyük bir kazanç olacağına inanıyorum.

Burada ki amaç, eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış, tarihi değerleri ile ön plana çıkan Asar Kale (M.Ö. 1000), Paflagonya Kaya Mezarları (MÖ. 700) ile Kızılırmak vadisinde dikkat çeken tarihi bir alandır.

Sadece bu festivale yöre halkımız iştirak etmeyecek.

Uluslararası katılımcıların da büyük ilgisi olduğunu öğrendim.

Tabi ki güzel bir düşünce…

Baframız açısından Turizmin gelişmesinde büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum.

FESTİVALE DESTEĞİ KİM VERİYOR?

Benim öğrendiğim kadarıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra’da yapılacak olan bu festivale tek kuruş dahi vermeyeceğini söylemiş.

Tabi bu bir iddia olabilir.

Hal böyle olunca burada yapılacak olan ekonomik giderlerin festivale iştirak edecek olan kurum ve kuruluşlardan elde edileceğini öğrendim.

Ancak Bafra Belediyesi aldığı Meclis kararı ile burada çadır kuracak olan ailelerden ayakbastı parası olarak 400 TL alma kararı çıkartmış.

Doğaldır…

Zira Bafra Belediyesinin bütçesi belli.

Daha öncede ifade ettim.

Yerel yönetimler yasası gereği Bafra’ya iller bankasından gelen her 100 liranın 40 lirası Samsun Büyükşehir Belediyesine gidiyor.

Örneğin; Bafra Belediyesine eski parayla 100 Milyar, yeni parayla 100 Bin Lira gönderildiğinde bu paranın 40 Bin TL’si Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alıkonuluyor.

Bu tabi statü gereği…

ŞİMDİ 750 TL’YE ÇIKMIŞ

Şu bir gerçek ki bu organizasyonu Bafra Belediyesi üstlenmiş.

Demem o ki, Bafra Belediyesi mevcut imkanlar ile buradaki giderleri yani ekonomik harcamaları, bu ekonomi ile karşılayamaz.

Nasıl karşılayacak?

Bafra Belediyesi festival öncesi bu alanda bir alt yapı çalışması yapıyor.

Örneğin; Köfteci, Dönerci veya mısırcı gibi gelen kişilerden ücret almak zorunda.

Alıyor da…

Benim kafamın takıldığı husus hiçbir satış maksadıyla gelmeyen sadece bu doğa güzelliklerini burada yaşamak için gelerek, burada çadır kuran ailelerden aile başına 400 TL para alınması oldu.

Daha bitmedi…

Bu rakamı 750 TL’ye çıkartmışlar.

Örneğin; siz ailenizle burada 5 gün kalacaksınız.

Çadırı da kendiniz getiriyorsunuz.

Yeme içme size ait.

Üstüne üstlük çadır başı 750 TL de ödeyeceksiniz.

Bu etik oldu mu şimdi?

Ben bu yazıyı kendi kafama göre yazmıyorum.

Beni onlarca arkadaşım telefon ile arayarak duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler.

İnsanlar sinir küpü olmuş.

Hatta şöyle diyorlar; “ilk etap da 400 TL açıklaması yapıldı. Normaldir dedik.. şimdi bu rakamı 750 TL ‘ye yükseltmişler. bu nasıl olur? Biz buraya ticarete gelmiyoruz, ailelerimiz ve sevdiklerimizle bu festivalde yer almak istiyoruz ama 750 TL rakamı bizi çileden çıkarttı” şeklinde duygularını dile getiriyorlar.

Sordum; “bu festivalde ne gibi bir aktivite var?”

Yine sordum; “geçtiğimiz yıllarda yamaç paraşütü yapılıyordu, bu işin organize eden muhatabı nedendir bilinmez kızdırmışlar adam küsmüş buralara gelmiyor. Sadece yamaç paraşütü değil uçaklarda uçuyordu… aslında yazılacak, çizilecek çok şey var benimkisi bir uyarı niteliğinde olsun istedim. Şayet Samsun Büyükşehir Belediyesi bu projeyi desteklemiş olsaydı bu sıkıntıları bizlerde dile getirmezdik.”

Hoşçakalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ