Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

EMEKLİ MAAŞLARINA SÜRPRİZ ZAM AÇIKLAMASI!!!

AK Parti, 3600 ek gösterge, en düşük emekli maaşı ve detaylı nedenlerle üniversite öğrenimi yarım kalanlara eğitime geri dönme olanağı veren öğrenci affının da yer aldığı ekonomiye dair yasa önerisini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklifte ilk olarak en düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL’den 3 bin TL’ye çıkarılması yer alırken, bu maddede farklılığa gidildi. Önerge ile oluşturulan değişiklikle en düşük emekli aylığının 3 bin 500 TL’ye çıkarılması kararlaştırıldı.

Böylece en düşük emekli aylığına yüzde 40 zam yapılmış olacak. En düşük emekli maaşı alanların asıl maaşları 3 bin 500 lira civarına çekilmeyecek. Kısmi emekli, malullük nedeniyle emeklilik, ölüm aylıkları gibi maaşlar ödenen az primler ve hak ediş tutarlarına göre düşük kalıyordu.

Yasanın Meclis’ten geçmesinin sonrasında bütün emekliler 3 bin 500 lira en düşük maaşı hak Edecek. Hak edilen tutar ile kendi öz maaşları arasındaki farkı Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılayacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ek bütçe görüşmelerinde vekillerin sorularını cevaplayan Bakan Nebati, temmuz ayında yapılacak emekli zammı hakkında, “Emeklilerimize yapılacak yükselişin aşağı yukarı yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 senesi memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının yükselişinin etkileri 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış öneme alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak öneri ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
İbrahim ALAÇAMLI
Gazeteci – Yazar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ