Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

AYGÜL: “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ PANDEMİDE CANSİPERHANE ÇALIŞTI”

Sevgili Okurlarım…

Bugün ki konumuz; “Bafra ve Bölgemizde Covid-19 pandemisinin sağlık sektörüne etkisi olacak.”

KORONAVİRÜS NEDİR? KORONAVİRÜS NE DEMEK?

Sevgili Okurlarım…

Başlığı okudunuz…

Bu illetten binlerce insan, bu virüse kapılarak hayatını kaybetti.

Ne demek Koronavirüs?

İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayının başında görülüp, bu bölgedeki yetkililer tarafından tanımlandığı için gayri resmi Wuhan koronavirüsü adıyla da bilinen yeni koronavirüs solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür.

Sevgili Okurlarım…

Şimdi sizlere sıcağı sıcağına Koronavirüsle ilgili tam rakamları aktarıyorum.

29 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla Dünya’da 531.517.218 onaylanmış vaka, 502.186.754 iyileşen varken virüs nedeniyle 6.310.701 hasta öldü. Bununla beraber dünyadaki en önemli sorunlardan biri de COVID-19 pandemisi ile mücadele eden sağlık çalışanlarının enfekte olarak kaybedilmesidir.

PANDEMİDE SAĞLIKÇILARIN ÖNEMİ ÇOK DAHA İYİ ANLAŞILDI

Sevgili Okurlarım…

Bu pandemiden çok çektik çok…

Ne olduğu belirsiz değişik değişik aşılar vurulduk.

Sadece biz mi?

Hekiminden hemşiresine kadar tüm sağlık çalışanları bu aşıları vuruldu.

Sonucun ne olacağı, ne getireceği şimdilik belli değil…

Ancak benim bir arkadaşım Biontech aşısını vurulduktan hemen sonra rahatsızlanarak 6 ay hastanede yatmak zorunda kaldı.

Her neyse…

Biz konumuza devam edelim…

Pandemi döneminde insanlar virüse yakalanmamak için evlerinden dışarıya çıkamazken, Hekimler ve tüm sağlıkçılar koronavirüse yakalanan hastaların tedavisi için 7/24 TEYAKKUZDA oldu.

Onlarca sağlıkçımız, doktorlar dahil hayatını kaybetti.

Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

ŞAFAK HANIMDAN BU DÖNEMLE İLGİLİ GÖRÜŞ ALDIK

Sevgili Okurlarım…

İnsanlık büyük bir sınavdan geçti…

Ölenler öldü…

Bu illet den koronaya yakalanıp da kurtulanları da gördük.

Özel MediBafra Hastanesi Genel Müdürü, Nükleer Tıp Uzmanı Şafak AYGÜL hanımefendiye, o dönemde Pandemi de yaşananları sorduk ve şu bilgileri aldık;

İbrahim bey, Hatırlarsınız insanlar evden dışarı çıkmaya cesaret edemezken biz sağlıkçılar yoğun bakımlarda, hastanemizde, acil servisimizde Covid-19’la birebir temas halinde olduk. Doktorlar ve hemşireler, bu kaygıyı hisseden, ‘Acaba ölecek miyim?’ korkusunu yaşayan insanlara hem sağlık hizmeti hem de o kaygı düzeylerini azaltıcı muhteşem bir destek hizmeti sundu. Bu nedenle Sağlıkçılarımızın varlığının etkisi, sağlık bakım sürecindeki önemi, toplum nazarında çok daha iyi anlaşıldı” diye konuştu.

AYGÜL; “ CAN KURTARMAK İÇİN BÜYÜK FEDAKARLIKLAR YAPTIK”

Özel MediBafra Hastanesi Genel Müdürü, Nükleer Tıp Uzmanı Şafak AYGÜL, Konuşmasını şöyle sürdürdü;

Biz sağlıkçılar o dönemde Koronavirüse yakalanmış insanları kurtarmak için büyük bir fedakarlık örneği gösterip, cansiperhane hep hastalarımızın yanında olduk. Biz zaten Sağlıkçılar olarak her daim hayat ile ölüm arasındaki o ince çizgide yer alan insanların yaşama tutunması için mücadele veriyorduk. İşimizi her zaman ciddiye alarak yapıyorduk. Bilhassa MediBafra hastanemizde yan yana, omuz omuza, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızla hastaları iyileştirmek için uğraş verdik.”

AYGÜL: “PANDEMİ SÜRECİ MESLEKİ DENEYİM KAZANDIRDI”

Pandemi sürecinde çok ciddi bir mesleki deneyim kazandıklarını ifade eden AYGÜL, “Aslında bu dönemde sağlıkta ve klinikte en etkili rolü oynayanlar Hastanemizin Uzman hekimlerinden Enfeksiyon Uzmanı Özcan AYDOĞDU ve hemşireler en etkili görevde ön sıralarda yer aldılar. Biz MediBafra hastanesi olarak Hem şimdi hem de pandemi döneminde bir ekip halinde çalıştık. Doktorlarımız tedavi yazıyor, Hemşirelerimiz bakımını yapıyordu. Aslında bir nevi hemşireler hastayı hayata bağlıyordu.  Hastanemizde çalışan Tüm sağlıkçılarımız, yine o dönemde kendi sağlıklarını da riske atıp hasta hayata bağlansın diye büyük çabalar gösterilmişti.  İnanın yine o dönem bazı zamanlar yeri geldiğinde tükendik, yine o dönem birçoğumuz koronavirüse yakalandık, yorulduk ama hiçbir zaman pes etmedik… Çünkü bu meslekte en önemli şey vicdan… Hasta yataktaysa onu hayata bizler bağlayacağız. Onlar bizim birer aile üyemiz olmuşlardı. Yeter ki hayata dönsün, yeter ki en düşük hasarla hayata dönsün diye tüm sağlık kadromuzla mücadele verdik. Unutulmasın, zira hastalarımızın yattığı o yatakta hepimiz olabilirdik.” İfadelerini kullandı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ